شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 137241 | |

ایسنا| عضو جامعه حسابداران رسمی ایران درباره احتمال فروش نفت در بورس به صورت ریالی، گفت: این موضوع با سیاست‌های دولت مبنی بر جلوگیری از خروج سرمایه از کشور متناقض است،

ایسنا| عضو جامعه حسابداران رسمی ایران درباره احتمال فروش نفت در بورس به صورت ریالی، گفت: این موضوع با سیاست‌های دولت مبنی بر جلوگیری از خروج سرمایه از کشور متناقض است، دولت باید سیاست واحدی را درباره خروج ارز از کشور در پیش گیرد. اگر ارز حاصل از نفت می‌تواند به کشور بازنگردد ارز ناشی از صادرات دیگر کالاها هم در این مورد صدق می‌کند. غلامرضا سلامی در پاسخ به اینکه آیا فروش نفت در بورس به صورت کاملا ریالی راهکار مناسبی برای صادرات این محصول است؟ اظهار کرد: فروش نفت به صورت ریالی با سیاست‌های کلی دولت در تضاد است، چراکه دولت برای صادرات محصولات کوچک هم تاکید دارد که ارز حاصل از باید به چرخه اقتصاد بازگردد. وی تاکید کرد: این دو سیاست متناقض است و باید فقط به یکی از این دو سیاست تمکین کرد؛ یعنی یکی از این دو سیاست باید اصلاح شود. وقتی گفته می‌شود نفت را به ریال می‌توانید صادر کنید، یعنی ارز ناشی از صادرات می‌تواند به چرخه اقتصاد بازنگردد. در صورتی که دولت حتی صادرکننده‌ای که فقط ۵۰۰ هزار دلار در سال صادرات دارد را اجبار می‌کند که ارز ناشی از صادراتش را به چرخه اقتصاد برگرداند. عضو جامعه حسابداران رسمی ادامه داد: صادرات نفت می‌تواند ریالی شود اما به شرطی که این قانون برای کالاهای دیگر هم صدق کند و دولت سیاست واحدی در این مورد داشته باشد.

سلامی در پاسخ به اینکه آیا با عرضه نفت در بورس بخش خصوصی می‌تواند تحریم‌ها را دور بزند؟ گفت: دست بخش خصوصی برای صادرات نفت نسبت به دولت بازتر است و بخش خصوصی می‌تواند این کار را انجام دهد اما باید دقت داشته باشیم که سرنوشت این افراد مانند افرادی که در گذشته این کار را کرده‌اند، نشود و فسادی در آن رخ ندهد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران