شماره امروز: ۵۴۷

دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایی صنعت پتروشیمی عنوان کرد

| کدخبر: 137009 | |

ایرنا| احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی دیروز با تشریح جزییات عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی در چرخه اقتصاد کشور، افزود:

ایرنا| احمد مهدوی ابهری دبیرکل انجمن صنفی کارفرمایان صنعت پتروشیمی دیروز با تشریح جزییات عرضه ارز حاصل از صادرات پتروشیمی در چرخه اقتصاد کشور، افزود: از مبلغ 6 میلیارد و 650 میلیون دلار عرضه شده، حدود 650 میلیارد دلار مربوط به پیش از راه‌اندازی سامانه نیما و 6 میلیارد دلار نیز پس از راه‌اندازی سامانه نیما

بوده است. دبیرکل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی اظهار داشت: پیش بینی شده که پتروشیمی‌ها در سال 97 حدود 12 میلیارد دلار صادرات داشته باشند که تاکنون حدود 8.1 میلیارد دلار از آن انجام شده است. وی اضافه کرد: صنعت پتروشیمی از صادرات انجام شده، تاکنون 6 میلیارد و 650 میلیون دلار را در چرخه اقتصاد کشور تزریق کرده و حدود 1.5 میلیارد دلار نیز برای خرید و وارد کردن تجهیزات، کاتالیست‌ها و کالاهای مورد نیاز هزینه شده است. مهدوی ادامه داد: تا پایان امسال، چهار میلیارد دلار دیگر صادرات پتروشیمی انجام خواهد شد که طبق تعهدات، ارز حاصل از آن به چرخه اقتصاد وارد می‌شود. دبیرکل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی یادآور شد: به دلیل آغاز تحریم‌های امریکا علیه ایران از آبان ماه، تلاش کردیم که در نیمه نخست امسال تجهیزات و کالاهای مورد نیاز صنعت پتروشیمی را با سرعت بیشتری وارد کشور کنیم تا مشکلی در روند تولید رخ ندهد. وی افزود: رییس کل بانک مرکزی نیز در اظهارات خود، عمل کردن پتروشیمی‌ها به تعهدات در عرضه ارز صادراتی را تایید کرده است. دبیرکل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی اضافه کرد: وزیر نفت نیز بر روند صادرات پتروشیمی و عرضه ارز آنها در نیما نظارت دارد.

  لزوم وارد کردن ارز توسط صادرکنندگان غیرپتروشیمی

دبیرکل انجمن کارفرمایان صنعت پتروشیمی گفت: پتروشیمی‌ها طبق برنامه، ارز حاصل از صادرات را وارد کشور می‌کنند، اما سوال این است که چرا بقیه صنایع و صادرکنندگان غیرپتروشیمی بطور کامل به تعهدات خود عمل نکرده‌اند. مهدوی اضافه کرد: صادرکنندگان غیرپتروشیمی مانند صادرکنندگان مواد معدنی و فلزات و صادرکنندگان خرد همه ارز حاصل از صادرات را طبق برنامه‌های اعلام شده وارد سامانه نیما نکرده‌اند. به گزارش ایرنا، ظرفیت نصب شده صنعت پتروشیمی با راه‌اندازی طرح‌های جدید اکنون به 64 میلیون تن در سال رسیده است. مجموع ارزش محصولات پتروشیمی تولیدی در کشور در سال گذشته 17 میلیارد و یکصد میلیون دلار بوده که حدود 12 میلیارد دلار مربوط به صادرات بوده است؛ ارزش محصولات پتروشیمی عرضه شده در بازارهای داخلی نیز پنج میلیارد دلار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران