شماره امروز: ۵۴۷

عربستان و دیگر اعضای اوپک عرضه نفت به امریکا را محدود کردند

| کدخبر: 136920 | |

ایسنا| محموله‌های نفتی که از سوی اوپک به امریکا صادر می‌شود در دسامبر به پایین‌ترین میزان در پنج سال اخیر رسید.

ایسنا| محموله‌های نفتی که از سوی اوپک به امریکا صادر می‌شود در دسامبر به پایین‌ترین میزان در پنج سال اخیر رسید.

آمارها نشان داد محموله‌های نفت از سوی کشورهای عضو اوپک به امریکا ماه میلادی گذشته به ۱.۶۳ میلیون بشکه در روز در مقایسه با ۱.۸۹ میلیون بشکه در روز در نوامبر و ۱.۷۸ میلیون بشکه در روز در اکتبر، کاهش پیدا کرد.

به گفته تحلیلگران، عربستان سعودی که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت جهان است و اعضای دیگر اوپک در مواجهه با رشد فزاینده تولید و ذخایر امریکا، عرضه به این کشور را محدود کردند.

تولیدکنندگان اوپک و غیراوپک از جمله روسیه با هدف تقویت قیمت‌ها، ماه میلادی گذشته موافقت کردند تولیدشان را در نیمه اول سال ۲۰۱۹ به میزان ۱.۲ میلیون بشکه در روز کاهش دهند.

طبق نظرسنجی رویترز، اوپک در دسامبر ۳۲.۶۸ میلیون بشکه در روز نفت تولید کرد که ۴۶۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر کاهش داشت و نشان داد برخی از اعضای این گروه زودتر از موعد توافق، به محدود کردن عرضه خود اقدام کردند.

«رید ایانسون»، اقتصاددان انرژی در شرکت «کپلر» در این باره گفت: معمولا عربستان سعودی از جریان صادرات به امریکا به عنوان روشی برای نشان دادن نیات خود استفاده می‌کند.

طبق آمار شرکت کپلر، نفتکش‌ها در دسامبر حدود ۵۳۴ هزار بشکه در روز نفت از عربستان سعودی به امریکا حمل کردند که در مقایسه با ۶۳۲ هزار بشکه در روز در نوامبر کاهش داشت. الجزایر در دسامبر ۱۰ هزار بشکه در روز نفت به امریکا صادر کرد که ۹۴ هزار بشکه در روز نسبت به ماه پیش از آن کاهش داشت و صادرات نیجریه با ۴۸ هزار بشکه در روز کاهش، به ۱۰۳ هزار بشکه در روز رسید.

تنها استثنا در این میان عراق بود که طی مدت مذکور ۲۹۵ هزار بشکه در روز نفت به امریکا صادر کرد که ۱۴۰ هزار بشکه در روز نسبت به نوامبر افزایش داشت. صادرات ونزوئلا نیز ۲۲ هزار و ۳۷۸ بشکه در روز بالاتر بود.

رونق تولید شیل امریکا و رشد ذخایر این کشور، تقاضای امریکا برای واردات نفت را کمتر کرده است. طبق اعلام اداره اطلاعات انرژی امریکا، ذخایر نفت این کشور در هفته منتهی به ۲۱ دسامبر به ۴۴۱ میلیون بشکه رسیده که بالاتر از ۳۹۴ میلیون بشکه در اواسط سپتامبر بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران