شماره امروز: ۵۴۷

ارز مجازی «پترو» جایگزین دلار در معاملات نفتی ونزوئلا می شود

| کدخبر: 135120 | |

تسنیم| رییس‌جمهور ونزوئلا از سال ۲۰۱۹ برنامه‌ای را برای فروش تمام تولید نفت این کشور با ارز مجازی پترو اجرا می‌کند.

تسنیم| رییس‌جمهور ونزوئلا از سال ۲۰۱۹ برنامه‌ای را برای فروش تمام تولید نفت این کشور با ارز مجازی پترو اجرا می‌کند.

به گزارش اویل پرایس، نیکلاس مادورو، رییس‌جمهور ونزوئلا در تلویزیون دولتی این کشور گفت که ونزوئلا از سال 2019 برنامه‌ای را برای فروش تمام تولید نفت کشور با ارز مجازی پترو اجرا می‌کند. رهبر ونزوئلا پترو را اولین ارز دیجیتال دولتی بر پایه نفت اعلام کرده است.

مادورو طی دیداری از روسیه گفت: «ونزوئلا به تدریج تمام تولید نفت خود را با پترو خواهد فروخت. ونزوئلا یک جدول زمانی در سال 2019 برای فروش تمام تولید نفت خود با ارز مجازی خواهد داشت. به این صورت ونزوئلا خودش را از شر ارز واشنگتن راحت می‌کند. چون واشنگتن از دلار برای ایجاد فشار اقتصادی در سایر کشورها و آزار آنها استفاده می‌کند، همان کاری که با ونزوئلا، کوبا، ایران و روسیه کرده است».

طبق گزارش صندوق بین‌المللی پول، اقتصاد ونزوئلا در سال جاری 18 درصد افت می‌کند، در حالیکه انتظار می‌رود تورم به یک میلون و 370 هزار درصد برسد.

طی ماه‌های گذشته مادورو طرح جدیدی برای اصلاح اقتصادی اعلام کرده است که شامل یک سیاست جدید در مورد قیمت بنزین می‌شود و قیمت فوق‌العاده ارزان بنزین ونزوئلا را برای اولین بار طی دو دهه افزایش می‌دهد. طرح آرام کردن بحران اقتصادی شدید باعث تضعیف ارز این کشور و وابسته کردن بولیوارهای جدید به پترو شده است.

مادورو ادعا می‌کند پترو طرح بازسازی اقتصادی او را تقویت می‌کند و اقتصاد مجازی جهان را با یک شکل جدید در تجارت و تبادل مالی دگرگون می‌سازد.

متخصصان و تحلیل‌گران تردید دارند که ارز مجازی ونزوئلا واقعا توسط سرمایه‌داران نفتی و مواد معدنی حمایت شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران