شماره امروز: ۵۴۷

نماینده ایران در هیات عامل اوپک مطرح کرد

| کدخبر: 134902 | |

در حالی که حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان بلافاصله پس از خروج قطر از اوپک در توییتی این خروج را اعتراضی به دخالت غیر اوپکی‌ها در تصمیمات سازمان خواند،

گروه انرژی|

 در حالی که حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در انگلستان بلافاصله پس از خروج قطر از اوپک در توییتی این خروج را اعتراضی به دخالت غیر اوپکی‌ها در تصمیمات سازمان خواند، دیروز حسین کاظم‌پور اردبیلی نماینده ایران در هیات عامل اوپک نیز در گفت‌وگویی با پرتال رسمی وزارت نفت این خروج را نشانه ناراحتی از «یکه‌تازی» در اوپک خوانده است. او همچنین زیان حاصل از کاهش قیمت برای اوپک را 9 میلیارد دلار در 3 ماه توصیف کرده است.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک، زیان تقریبی کشورهای عضو و غیر عضو اوپک را از کاهش قیمت نفت طی سه ماه گذشته، حدود ۹ میلیارد دلار اعلام کرد.حسین کاظم‎پور اردبیلی در آستانه نشست ۱۷۵ اوپک در وین، گفت: نشست اخیر اعضای اوپک با مسائل متعددی که در انتهای سال میلادی با آن مواجه شده‌ایم، همزمان شده که از جمله می‌توان به خروج غیرمترقبه قطر از اوپک اشاره کرد.

وی افزود: در واقع این کشور (قطر) به همراه برخی کشورها از یکه‌تازی و بدون تعهد بودن کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق اوپک - غیر اوپک (JMMC) ناراحت هستند، زیرا آنها موظف بودند هر نوع تغییری را در تولید با اطلاع و اجماع اعضای اوپک یا احتمالا با هماهنگی میان اعضای غیراوپک اعمال کنند.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک گفت: در ماه‌های گذشته به‌خصوص از ماه می، کمیته JMMC با افزایش تولید برخی کشورها که توان تولید نفت بیشتری داشتند موافقت کرده است، به زعم اینکه پیشاپیش خلأ ناشی از احتمال تاثیر تحریم ایران را جبران کنند.

وی با بیان اینکه برخی اعضا بدون اینکه موافقت سایر اعضای اوپک را جلب کنند تولیدشان را اضافه کردند، گفت: این مساله سبب بروز اعتراض‌هایی شد و حتی دفتر حقوقی اوپک هم اعلام کرد که این اقدام‌ها در نقض قطعنامه‌های قبلی اوپک است؛ با این حال این روند (افزایش تولید) به دلیل انگیزه‌های سیاسی، انگیزه‌های اقتصادی و کسب سهم بیشتر از بازار ادامه یافت.

کاظم‎پور گفت: آقای ترامپ با دادن بخشودگی به برخی کشورهای خریدار نفت ایران یا به اصطلاح تأخیر در اجرای تحریم‌ها، در مجموع فرصتی را به وجود آورد که عرضه نفت ایران ادامه پیدا می‌کرد و کاهش شدیدی در بازار به وجود نمی‌آمد، این در حالی است که افزایش قابل توجه تولید برخی اعضا (در پی انتظار تحریم نفت ایران) نیز رخ داده بود؛ در نتیجه هم ذخایر نفتی افزایش یافت و هم اینکه در طول سه ماه گذشته قیمت نفت بطور متوسط ۳۰ دلار کاهش یافت.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک با توضیح اینکه قیمت نفت در سه ماه اخیر تا امروز از بالاترین نرخ خود، به میزان ۳۰ دلار کاهش یافته که این موضوع برخی کشورها را نگران کرده است، ادامه داد: کشور قطر نیز با ابراز نگرانی از این نوع حرکت‌های یکجانبه‌گرایانه برخی از اعضا، به صورت رسمی در نشست اعضای اوپک، خروج خود را از این سازمان اعلام خواهد کرد.

کاظم‌پور ریزش در میان اعضای کوچک‌تر اوپک را با توجه به شرایط فعلی غیرممکن ندانست و در توضیح آن گفت: زمانی که برخی کشورهای عرضه‌کننده که ظرفیت محدودی در تولید دارند، از یک سو با تقاضای کاهش تولید مواجه شوند و از سوی دیگر، ظرفیتی هم برای افزایش تولید در مواقع لزوم نداشته باشند، احتمال ریزش اعضای کوچک‌تر تقویت می‎شود و این غیرممکن نیست. وی با اشاره به توافق جهانی کاهش تولید نفت (cooperation agreement) که تا پایان سال جاری میلادی اعتبار دارد، اظهار کرد: اگر بنا باشد این توافق تغییر کند یا تمدید شود، با توجه به تصمیم جاری که اعضا باید کاهش تولید داشته باشند، رقم تولید در توافق باید تغییر کند.

کاظم‌پور با بیان اینکه عملکرد برخی از اعضا در اجرای توافق جهانی کاهش تولید نفت (cooperation agreement) در ماه‌های گذشته در خصوص تولید نه تنها اثر مثبتی در بازار نداشته، بلکه اثر تخریبی هم داشته و در شرایط فعلی تا حدودی به ابزار سیاسی علیه ایران تبدیل شده است، گفت: بنابراین احتمال اینکه توافق تمدید شود نیز بعید است، یا حداقل برخی از کشورهای عضو به آن نمی‌پیوندند که اگر این اتفاق هم بیفتد عملا تمدید این توافق موضوعیت پیدا نکرده و منتفی است.وی ادامه داد: البته این به آن معنا نیست که اگر کشوری مثل ایران یا هر کشور دیگر عضو اوپک به همکاری اوپک و غیراوپک ملحق نشود خدشه‌ای به جایگاهش در سازمان اوپک وارد شود، بلکه می‌تواند به عنوان اعتراض به آن عملکردی که منجر به کاهش شدید قیمت‌ها شده، از این همکاری کناره‌گیری کند.

وی افزود: هدف اوپک علاوه بر توازن، تامین درآمد قابل قبول برای همه کشورهای عضو است و اگر بنا شود برخی از اعضا با تولیدشان به دیگران زیان برسانند، این موضوع در واقع به مثابه استفاده از اوپک در یک جنگ اقتصادی است.نماینده ایران در هیات عامل اوپک با بیان اینکه پیش‌بینی نتیجه نشست اوپک بسیار سخت است، افزود: انتظار این است که کاهش تولید از جانب کسانی باشد که افزایش تولید داشته‌اند، نه کشورهایی که هیچ افزایش تولیدی نداشته‌اند یا حتی تولیدشان کمتر هم شده است. بنابراین بعید است مجموعه چند کشوری که افزایش تولید داشته و منتفع شده‌اند حاضر شوند حداقل ۱,۴ تا ۱.۸ میلیون بشکه کاهش تولید دهند تا قیمت‌ها به روند بالارونده برگردد. لذا بعید می‌دانم در این بخش اعضا به تفاهم برسند.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک با بیان اینکه به لحاظ سیاسی به دقت متوجه این اتفاق‌ها هستیم و آن را پیگیری می‌کنیم، تصریح کرد: امیدوارم کاهش تولید موجب افزایش قیمت‌ها شود و حداقل توازن میان کشورهای زیان‎دیده و سودبرده در میان این مجموعه را مقداری منطقی‎تر بین اعضا برقرار کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران