شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 134831 | |

تسنیم| نفت ارزان قبلا برای اقتصاد امریکا یک پیروزی بود اما اکنون کاهش شدید قیمت نفت باعث صرفه‌جویی زیاد مشتریان و افت کسب و کارها در این کشور می‌شود.

تسنیم| نفت ارزان قبلا برای اقتصاد امریکا یک پیروزی بود اما اکنون کاهش شدید قیمت نفت باعث صرفه‌جویی زیاد مشتریان و افت کسب و کارها در این کشور می‌شود. به گزارش سی‌ان‌ان، نفت ارزان قبلا برای اقتصاد امریکا یک پیروزی بود. اما اکنون کاهش شدید قیمت نفت باعث صرفه‌جویی زیاد مشتریان و افت کسب و کارها می‌شود. مثل یک کاهش مالیات هنگفت می‌ماند. ولی رونق نفت شیل این معادله را بر هم زده است . امریکا امروز نه تنها بزرگ‌ترین مصرف کننده نفت است، به بالاترین حد تولید هم رسیده است. تولید نفت امریکا اخیراً از عربستان و روسیه هم برای اولین بار از سال 1973 پیشی گرفته است .این یعنی با وجود اینکه دونالد ترامپ خواستار پایین‌تر رفتن قیمت نفت است، پیامدهای منفی قابل ملاحظه‌ای برای رکود بازار خواهد داشت .قیمت پایین نفت فرصت‌های شغلی را از بین می‌برد و کسب و کار را از ارزش می‌اندازد. سقوط قیمت نفت بین سال‌های 2014 تا 2016 باعث شد صدها هزار شغل از بین برود و ورشکستگی‌های زیادی به بار آورد .جان جکسون، اقتصاددان ارشد پانتئون گفت: « حالا عکس العمل امریکا به کاهش قیمت نفت مثل یک عضو اوپک است. وقتی رییس‌جمهور خواستار قیمت پایین‌تر نفت می‌شود، واقعیت جدید را نادیده می‌گیرد» .نفت خام در ماه نوامبر 22 درصد سقوط کرد که بدترین ماه آن از اکتبر 2008 بود. با وجود این سقوط، ترامپ بارها بر اوپک و عربستان فشار آورده تا تولید نفت را برای تعادل بازار کم نکنند. ولی انتظار می‌رود اوپک و روسیه در اجلاس وین در اتریش مصرانه خواستار کاهش تولید باشند . بسیاری از شهروندان تگزاس، داکوتای شمالی، آلاسکا و سایر ایالت‌های تولید کننده نفت کاهش قیمت را جشن نمی‌گیرند. سقوط قیمت نفت امرار معاش آنها را تهدید می‌کند .گاس فاچر، اقتصاددان ارشد پی ان سی گفت: « کاهش قیمت نفت کاملا خوب نیست. منابع آن پراکنده است ولی صدماتی که می‌زند از نظر جغرافیایی متمرکز است» .به نظر فاچر، تاثیر نفت ارزان در حال حاضر در اقتصاد کلی امریکا خنثی است .

 شیل بازی را تغییر می‌دهد

فراموش نکنید که طی کاهش قیمت نفت بین سال‌های 2014 تا 2016 چه اتفاقی افتاد. قیمت بنزین از

3.7 دلار در هر گالن به فقط 1.72 دلار رسید که باعث شد مصرف مشتریان بیشتر شود.

ولی رشد تولید ناخالص داخلی امریکا از بیش از

3 درصد در اوایل 2015 به 2 درصد در سال آینده‌اش رسید. هزینه سرمایه‌ای در بخش معدن که بیشتر نفت است، 149 میلیارد دلار یا 61 درصد کاهش یافت.یک تغییر عمده دیگر این است که نفت شیل در حال حاضر حداقل نیمی از تولید نفت امریکا را برعهده دارد و شرکت‌های نفت شیل بر خلاف رقیبان بزرگ خود بر اساس نوسانات قیمت نفت، فعالیت خود را کم و زیاد می‌کنند و سایر بخش‌های اقتصاد این نوسانات را حس می‌کنند .درد نفت ارزان به صنعت فولاد، تولید، دارایی‌های غیرمنقول، حمل و نقل، پشتیبانی و بانکداری هم سرایت می‌کند .

شفردسون تخمین می‌زند که سقوط قیمت نفت 0.3 درصد رشد ناخالص داخلی امریکا را در سال 2014 از بین برد و یک بار هم 0.2 درصد در 2015 به آن ضربه زد.وی گفت: « در دنیای امروز شیل، قیمت پایین‌تر نفت یعنی رشد کندتر امریکا».

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران