شماره امروز: ۵۴۷

رویترز گزارش داد

| کدخبر: 133137 | |

روند ۲ ساله افزایش قیمت نفت اکنون با یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های خود در چند ماه اخیر، یعنی موج عرضه نفت و افزایش نگرانی‌ها درباره تأثیر منفی ضعف اقتصادی بر تقاضای نفت در جهان، روبرو شده است.

شانا|

روند ۲ ساله افزایش قیمت نفت اکنون با یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های خود در چند ماه اخیر، یعنی موج عرضه نفت و افزایش نگرانی‌ها درباره تأثیر منفی ضعف اقتصادی بر تقاضای نفت در جهان، روبرو شده است.

به گزارش رویترز، قیمت ۲ شاخص نفت خام دبلیو‌تی‌آی امریکا و برنت پس از رسیدن به ترتیب به ۷۵ و ۸۵ دلار در یک ماه گذشته، اکنون با موج افسارگسیخته فروش روبرو شده است. برای مدتی، قیمت‌ها به دلیل گمانه‌زنی درباره تأثیر منفی تحریم‌های امریکا بر عرضه نفت ایران، افزایش یافته بود.

این مساله، هفته گذشته تغییر کرد. سه تولیدکننده بزرگ نفت جهان، یعنی روسیه، عربستان و امریکا، همگی نشان دادند که نزدیک به سطحی بی‌سابقه تولید می‌کنند و همچنین، امریکا اعلام کرد معافیت‌هایی ارایه می‌کند که به خریداران امکان می‌دهد به واردات نفت از ایران ادامه دهند و این مساله، خطر کمبود عرضه را کمتر می‌کند.

این عوامل، در کنار گزارش‌های اخیر درباره ضعف اقتصادی چین و دیگر بازارهای نوظهور، بحث‌ها را به نگرانی‌ها درباره عرضه مازاد کشانده و قیمت نفت در بازار امریکا را به حدی پایین آورده که از ماه آوریل امسال تاکنون مشاهده نشده و روند افزایشی قیمت نفت را مختل کرده است.

نمودار معاملات قیمت شاخص نفت خام امریکا در چند ماه نشان‌دهنده انتظارها برای محدودیت عرضه بود، اما اکنون معاملات نشان می‌دهد که سرمایه‌گذاران فکر می‌کنند بازارها می‌توانند در ماه‌های آینده مملو از نفت شوند.

جیم ریتربوش، کارشناس نفتی امریکایی گفت: گستردگی موج اخیر فروش نشان می‌دهد که درنتیجه اختلاف‌های تعرفه‌ای، به‌ویژه میان امریکا و چین، تقاضای جهانی نفت ضعیف‌تر از انتظارهاست.

در میان سفته‌بازان نیز یک کوچ وجود داشته است. در دو هفته گذشته، شمار سفارش‌های مبتنی بر افزایش قیمت نفت به پایین‌ترین حد خود در یک سال اخیر رسیده است. پس از آنکه قیمت نفت امریکا در هفته گذشته به کمتر از ۶۵ دلار رسید، فروش نفت شتاب چشمگیرتری یافت.

با افزایش انتظارها برای وضع دوباره تحریم‌های امریکا ضد ایران و همچنین به دلیل نگرانی از اینکه افزایش عرضه از سوی دیگر تولیدکنندگان، همچون عربستان، برای جبران کمبود نفت ایران کافی نخواهد بود، قیمت نفت در هفته گذشته افزایش یافت.

با این همه، دولت امریکا روز جمعه (۱۱ آبان‌ماه) اعلام کرد که بطور موقت به چند کشور، از جمله کره جنوبی و ترکیه، اجازه می‌دهد به واردات نفت از ایران ادامه دهند و آنها را از خطر مجازات‌های اقتصادی امریکا معاف کرد.

با این همه، برخی تحلیلگران باور دارند که افت کنونی قیمت نفت بیش از حد و پیش از موعد اتفاق افتاده است. تولیدکنندگان عمده سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) نخواهند توانست در صورت لزوم عرضه بیشتری داشته باشند، به‌ویژه با توجه به اینکه تولید نفت ایران، ونزوئلا و لیبی همچنان در خطر است.

تحلیلگران موسسه برنشتاین اعلام کردند: از دست رفتن عرضه روزانه یک میلیون بشکه نفت ایران، کاهش بیشتر تولید نفت ونزوئلا در کنار اختلال‌های ژئوپلیتیک در لیبی و نیجریه می‌تواند به راحتی ظرفیت مازاد ناچیزی را که برای ما باقی مانده است، از میان ببرد.

تولید نفت اوپک، با پیشتازی عربستان، به بالاترین حد خود در ۲ سال اخیر رسیده است. تولید نفت امریکا نیز در ماه اوت امسال به ۱۱ میلیون و ۳۰۰ هزار بشکه در روز و تولید نفت روسیه به ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز رسید که بالاترین حد پس از فروپاشی شوروی است.

فواد رزاق‌زاده، تحلیلگر موسسه forex.com، اعلام کرد بازه قیمت مورد انتظار برای شاخص نفت خام امریکا ۶۴ دلار و ۴۵ سنت تا ۶۴ دلار و ۸۰ سنت است.

وی اعلام کرد اگر قیمت نفت به پایین‌تر از این حد برسد، باید انتظار ادامه روند افت را داشت.

تحلیلگر موسسه فارکس همچنین اعلام کرد بازه مورد انتظار قیمت شاخص نفت خام برنت، ۶۹ دلار و ۵۰ سنت تا ۶۹ دلار و ۶۰ سنت است و اگر قیمت‌ها به کمتر از این سطح برسند، در این مورد نیز شاهد افتی شدیدتر خواهیم بود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران