شماره امروز: ۵۴۷

نظام تعرفه‌ای جدید شارژ خودروهای برقی را آسان‌تر می‌کند

| کدخبر: 132889 | |

شارژ کردن خودروهای الکتریکی ممکن است بسیار ارزان‌تر شود. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که شرکت اکتاپوس انرژی که یکی از تامین‌کنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر است

منبع: بلومبرگ|ترجمه: علیرضاکیانی|

شارژ کردن خودروهای الکتریکی ممکن است بسیار ارزان‌تر شود. خبرگزاری بلومبرگ در گزارشی نوشت که شرکت اکتاپوس انرژی که یکی از تامین‌کنندگان انرژی‌های تجدیدپذیر است در نظر دارد تا تعرفه‌هایی را در ارتباط با هزینه‌های زمان‌های متفاوت استفاده از برق در بریتانیا معرفی کند. این نظام تعرفه‌ای به مشتریان اجازه می‌دهد تا ارزان‌ترین زمان را برای شارژ خودروی خود، استفاده از ماشین لباس‌شویی یا هر فعالیت پر مصرف دیگری را انتخاب کنند. قیمت شناور عرضه انرژی از سوی این شرکت، به کمتر شدن هزینه مصرف‌کنندگان و کاهش تقاضا در ساعات اوج مصرف برق کمک می‌کند.

 از ماه مارس، وسیله‌ای با نام تجاری «اجایل» که هر نیم‌ساعت قیمت‌ برق را بررسی می‌کند در خودروی 150 مشتری در حال آزمایش است. بر اساس گزارشی که شرکت اکتاپوس منتشر ساخته، با استفاده از این وسیله، رانندگان خودروهای برقی توانسته‌اند شارژ خودرو در ساعات شلوغ مصرف را تا 47 درصد کاهش دهند. بر این اساس، یک مصرف‌کننده نوعی می‌تواند سالانه 188 پوند یا 243 دلار در هزینه انرژی صرفه‌جویی کند.

نظام تعرفه‌ای‌ جدید می‌تواند با تمرکززدایی از تقاضا از طریق ایجاد شبکه هوشمند انرژی، هزینه چند میلیارد پوندی لازم برای به‌ روز کردن شبکه انرژی مسن بریتانیا را کاهش دهد. شرکت اکتاپوس روی تاثیر این تعرفه‌ بر بازار خودروهای برقی نیز تاکید می‌کند.

گِرگ جکسون، مدیر اجرایی شرکت اکتاپوس در این باره به بلومبرگ می‌گوید: «زیرساخت‌های انرژی کنونی جوابگوی نیاز‌ها نیستند». به گفته او «در دنیای انرژی نگرانی و بحث مبسوطی در این باره وجود دارد که با افزایش خودروهای برقی، شبکه توزیع برق هر چه بیشتر از تامین تقاضا ناتوان ‌شود».

یکی از مسائل ناشناخته درباره خودروهای برقی، میزان تاثیر شارژکردن آنها بر مصرف برق است. اگر مردم درست زمانی که از سر کار به خانه بازمی‌گردند یعنی همان زمانی که مصرف برق در بالاترین حد خود قرار دارد، خودروی خود را به شارژ بزنند، شبکه توزیع برق ممکن است با مشکل مواجه شود. نظام تعرفه‌ای که بر اساس هزینه زمان‌های متفاوت استفاده از برق ایجاد شده اجازه می‌دهد تا با شارژ خودرو در زمان‌هایی غیر از اوج مصرف، هزینه‌ پر کردن باتری اتومبیل‌های الکترونیک کاهش یابد.

حرکت بریتانیا به سمت استفاده از خودروهای الکترونیک می‌تواند به عاملی برای تشویق مصرف‌کنندگان به یادگیری بیشتر درباره بازار انرژی و یافتن ارزان‌ترین راه ممکن برای تامین برق لازم برای خودروها بدل شود.

سیاست‌گذاران و صنعت انرژی امیدوارند تا مصرف‌کنندگان مطلع‌تر در بازار انرژی به فکر استفاده از خانه‌های هوشمند، وسایل زندگی کم‌مصرف و خودروهای برقی بیافتند. بلومبرگ با استناد به گزارش نشنال‌گرید ادعا می‌کند که تا سال 2030 حدود 11 میلیون خودرو برقی در بریتانیا تردد خواهد کردبر اساس این برآورد، تا سال 2040 این رقم به 36 میلیون خودرو خواهد رسید.

جکسون در این باره به بلومبرگ می‌گوید: «ما هر کاری از دستمان برآید باید برای تسریع روند کاهش کربن انجام دهیم. واقعیت این است که ما به شبکه توزیع برق هوشمندی احتیاج داریم که بتواند با توزیع متناسب بار مصرف، شارژ سریع خودروهای برقی را ممکن سازد».

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران