شماره امروز: ۵۴۷

عربستان و کویت هنوز نتوانستند بر سر برداشت نفت از میدان واقع در مناطق «بیطرف» به توافق برسند

| کدخبر: 132558 | |

امریکا برای کاستن از اثرات تحریم نفتی ایران به ازسرگیری تولید نفت در دو میدان مورد منازعه بین عربستان و کویت دلبسته است اما تاکنون نتوانسته است اختلافات دو کشور را در این مورد حل کند.

تسنیم|

امریکا برای کاستن از اثرات تحریم نفتی ایران به ازسرگیری تولید نفت در دو میدان مورد منازعه بین عربستان و کویت دلبسته است اما تاکنون نتوانسته است اختلافات دو کشور را در این مورد حل کند.

به گزارش بلومبرگ، برای عملی کردن تحریم‌های ایران باید میادین نفتی منطقه بیطرف بین کویت و عربستان، نفت تولید کنند که در حال حاضر هیچ تولیدی ندارد. جین پال گتی پس از کشف نفت در بیابانی در 1950 به ثروتمندترین مرد امریکا و نخستین میلیاردر تبدیل شد. این زمین یک «منطقه بی‌طرف» بین عربستان سعودی و کویت است. این منطقه منابع فوق‌العاده‌ای دارد و می‌تواند با قیمت فعلی نفت سالانه 15 میلیارد دلار نفت خام پمپ کند. عربستان و کویت امروز به خاطر یک نزاع حاکمیتی صدساله حتی یک بشکه نفت هم از این منابع استخراج نمی‌کنند.

اگر در شرایط دیگر قرار داشتیم، جنگ بر سر این منطقه بی‌طرف تنها یک نزاع محلی پیچیده و مورد علاقه معدودی از مقامات دولتی، دیپلمات‌های خارجی و مقامات اجرایی نفتی بود ولی بازار نفت و خاورمیانه در حال حاضر شرایط نرمالی ندارد که مسوول آن دونالد ترامپ است که قصد تسلط بر ایران را دارد و بن سلمان، ولیعهد عربستان که او هم چشمی به ایران دارد ولی با مشکلات قتل روزنامه‌نگار جمال خاشقجی احاطه شده است.

تحریم‌های امریکا علیه ایران در اوایل نوامبر اجرایی می‌شود. این مساله باعث افزایش قیمت نفت به بالاترین حد در چهار سال گذشته شده و در نتیجه واشنگتن از متحدانش خواسته شیرهای نفت خود را کاملا باز کنند و قیمت را پایین بیاورند. 500 هزار بشکه در روز تولید این منطقه بی‌طرف-  به اندازه تولید کشور عضو اوپک اکوادور - می‌تواند به بازار اطمینان دهد نفت اضافه هم برای جبران نفت تحریم شده ایران وجود دارد و هم برای هر نوع کمبود نفت در آینده. جیسون بوردوف، مدیر مرکز سیاست انرژی گلوبال نیویورک گفت: « ذخایر استراتژیک کمی در اختیار داریم و این مساله بازار را عصبی می‌کند».

واشنگتن برای اینکه این منطقه را از خنثی بودن در بیاورد چندین ماه است عربستان و کویت را تحت فشار گذاشته تا مذاکره در این مورد را از سر بگیرند. این دو کشور پس از یک سری اقدامات تلافی جویانه در سال‌های 2014 و 2015 هیچ نفتی از این میادین برداشت نکرده‌اند. بن سلمان در آخرین تلاش در این زمینه در اواخر ماه سپتامبر به کویت رفت تا با شیخ صباح الاحمد الصباح، رهبر این کشور ملاقات کند ولی نتیجه‌ای نداشت.

در سوم اکتبر، یک روز پس از ناپدید شدن خاشقچی، بن سلمان در مصاحبه‌ای گفت که مسائل حاکمیتی جلوی توافق در این زمینه را گرفته‌اند و گفت: « به نظر ما یک مساله 50 ساله را نمی‌توان در چند هفته حل کرد بنابراین سعی می‌کنیم با کویت به توافق برسیم که تولید نفت را در 5 تا 10 سال آینده ادامه دهیم و همزمان روی مسائل حاکمیتی کار کنیم». گرچه کویت برای شروع تولید نفت، اول قرارداد را می‌خواهد.  وسعت منطقه بی‌طرف 5700 متر مربع است. در سال 1970 هر دو کشور توافق کردند این منطقه را تقسیم کنند و هر کدام نیمی از آن را تحت مالکیت خود درآوردند. این منطقه 2 میدان نفتی اصلی دارد: میدان ساحلی الوفره و میدان دریایی خفجی. منازعات بر سر میدان الوفره آغاز شد. روابط بین عربستان و کویت در مورد این منطقه بی‌طرف در سال 2014 پس از اینکه ریاض ناگهانی میدان خفجی در نیمه تحت کنترل عربستان را بست، وخیم‌تر شد. دلیل رسمی آن مسائل زیست محیطی اعلام شد. کویت چند ماه بعد در سال 2015 میدان ساحلی الوفره را بست. این میدان بخشی از قلمروی امارات پس از تقسیم در دهه 1970 بود. پس از آن هر دو میدان بسته ماندند و در حال حاضر یک قطره نفت هم از آن استخراج نمی‌شود.

با وجود فشار امریکا، احتمال شروع دوباره تولید در این میادین وجود ندارد. گتی یک بار گفت: « نفت مثل یک شیر وحشی می‌ماند. هر کس آن را بگیرد مالک آن است». در منطقه بی‌طرف سعودی‌ها و کویتی‌ها به نوبت قربانی می‌شوند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران