شماره امروز: ۵۴۷

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس:

| | |

تسنیم| مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: زدن پتروشیمی‌ها بر سر مساله ارز تهمت جدی و قابل پیگیری است؛ کسانی هستند

تسنیم| مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس گفت: زدن پتروشیمی‌ها بر سر مساله ارز تهمت جدی و قابل پیگیری است؛ کسانی هستند که از فضای آرام و شفاف اقتصادی کشور ناراحتند و طبیعی است پتروشیمی‌ها را که بیشترین همکاری با دولت را داشته‌اند، بزنند.

جعفر ربیعی مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در نشستی خبری اظهار داشت: مقام معظم رهبری در چندین سال اخیر همواره نام سال را بر مبنای مسائل اقتصادی انتخاب کرده‌اند و این مساله نشان می‌دهد که همه نگاه‌ها در بخش اجرایی و قانونگذاری باید به مساله اقتصاد معطوف باشد. ربیعی با بیان اینکه اکنون به صورت واضح در جنگ اقتصادی هستیم، گفت: شرکت‌های تولیدی و صادراتی سربازان خط مقدم این جنگ اقتصادی هستند که نیاز است از سوی کشور از لحاظ مختلف پشتیبانی شوند.

وی افزود: پتروشیمی یکی از لشکرهای ایران در جنگ اقتصادی است، پس ما از همه مردم و مسوولان انتظار داریم ما را درک کنند و از قشر فعال در صنعت پتروشیمی حمایت کنند.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس با بیان اینکه روز یکشنبه سرمایه شرکت پتروشیمی خلیج فارس از محل سود انباشته از 5 هزار میلیارد تومان به 9 هزار و 150 میلیارد تومان رسید، گفت: در تیرماه امسال پتروشیمی پارس را وارد بازار سرمایه کرده‌ایم و پتانسیل بیشتری داریم تا شرکت‌های جدیدی را وارد بازار سرمایه کنیم به گونه‌ای که برنامه‌ریزی شده تا یک ماه آینده پتروشیمی نوری نیز وارد بورس شود و برنامه‌ریزی‌هایی برای ورود پتروشیمی‌های بندرامام و بوعلی نیز به بورس در حال انجام است. ربیعی با بیان اینکه تلاش می‌کنیم از بازار سرمایه حداکثر استفاده را برای تأمین مالی کنیم، گفت: از مدیرعامل سازمان بورس خواسته‌ام که شرایطی را فراهم کنند تا بتوانیم بخشی از منابع مالی مورد نیازمان را به خصوص در بخش توسعه، از طریق اوراق بدهی، اوراق اجاره و اوراق اجاره متکی بر سهام تأمین کنیم. مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در خصوص میزان ارزی که توسط شرکت‌های پتروشیمی زیرمجموعه این هلدینگ به بازار داخلی عرضه شده، اذعان داشت: از 22 فروردین امسال تا 16 مردادماه ارز صادراتی خود را با قیمت 4200 تومان و از این تاریخ تا امروز ارز صادراتی خود را با قیمت 7500 تومان در سامانه نیما و بازار ثانویه عرضه کرده‌ایم. وی افزود: تمامی آنچه صادر کردیم منهای 15 درصد که برای هزینه تأمین مواد اولیه و کاتالیست‌ها، بدهی‌های ارزی پیشین و هزینه پروژه‌ها صرف شد، به بازار ثانویه و سامانه نیما عرضه کرده‌ایم و از ابتدای سال جاری تا 25 مهرماه، میزان عرضه ارز پتروشیمی‌های زیرمجموعه هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس به 2 میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است و به 111 صرافی مختلف، این مقدار ارز را عرضه کرده‌ایم.

مدیرعامل هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس خاطرنشان کرد: زدن پتروشیمی‌ها بر سر مساله ارز تهمت جدی و قابل پیگیری است؛ کسانی هستند که از فضای آرام و شفاف اقتصادی کشور ناراحتند و طبیعی است پتروشیمی‌ها که بیشترین همکاری با دولت را داشته‌اند، بزنند.

وی افزود: در حالی که پتروشیمی‌ها از مجموع 47 میلیارد دلار صادرات غیرنفتی یک سال کشور، فقط 12 میلیارد دلار را صادر می‌کنند، یعنی سهمی 25 درصدی در صادرات غیر نفتی دارند، به اذعان مسوولان بانک مرکزی از ابتدای سال تاکنون 70 درصد ارز سامانه نیما و بازار ثانویه را تأمین کرده اند؛ این به معنای آن است که اولا دیگر صادرکنندگان ارزشان را نیاورده‌اند و ثانیا پتروشیمی‌ها به تمامی مسوولیت خود در این زمینه عمل کرده و ارز خودشان را تمام و کمال آورده‌اند. ربیعی ارزش پروژه‌های در دست اجرای هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس را 8.5 میلیارد دلار عنوان کرد و گفت: سال آینده فقط توسط هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس، 4 میلیارد دلار ظرفیت جدید در صنعت پتروشیمی با بهره‌برداری از واحد الفین پتروشیمی ایلام، پالایشگاه بیدبلند و پتروشیمی لردگان افزوده می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران