شماره امروز: ۵۴۷

| | |

دبیرکل اوپک با اعلام اینکه ظرفیت تولید شناور جهانی نفت کاهش پیدا کرده،

کاهش ظرفیت تولید شناور جهانی نفت

دبیرکل اوپک با اعلام اینکه ظرفیت تولید شناور جهانی نفت کاهش پیدا کرده، تولیدکنندگان و شرکت‌ها را به افزایش ظرفیت تولید خود و سرمایه‌گذاری بیشتر برای تامین تقاضای جاری فراخواند. محمد بارکیندو که در کنفرانس نفتی سراویک شرکت IHS سخن می‌گفت، اظهار کرد: اعضای اوپک و کشورهای غیراوپک که در توافق کاهش تولید شرکت کرده‌اند، در مسیر بازگشت به نرخ پایبندی ۱۰۰ درصدی به این پیمان هستند. دبیرکل اوپک اظهار کرد: بخش نفت جهانی به ۱۱ تریلیون دلار سرمایه‌گذاری برای تامین تقاضای آینده تا سال ۲۰۴۰ نیاز دارد. بارکیندو در ادامه بیان کرد: مصرف‌کنندگانی شامل هند نسبت به دورنمای عرضه ابراز نگرانی کردند، اما دیدگاه ما این است که بازار در حال حاضر به خوبی تامین بوده و متعادل است و حتی احتمال ایجاد ناترازی به دو دلیل رشد بیش از حد عرضه در سال ۲۰۱۹ وجود دارد.

احتمال معافیت پالایشگاه هندی از تحریم ها

تسنیم| مدیر اجرایی پالایشگاه مانگالور هند با بیان اینکه جایگزین کردن بشکه‌های نفت ایران آسان نیست، گفت: امریکا قرار است این پالایشگاه و شرکت پتروکمیکال هند را از تحریم نفتی ایران معاف کند و امیدواریم این معافیت در همین ماه باشد. به گزارش ایکانامیک تایمز، یک مقام دولتی امریکا در اوایل ماه جاری گفت که دولت ترامپ در حال رسیدگی به معافیت کشورهایی است که واردات نفت خود را از ایران کاهش داده‌اند. ونکاتش، مدیر اجرایی پالایشگاه مانگالور افزود: «این معافیت سریعاً حاضر خواهد شد و امیدواریم در همین ماه باشد». ونکاتش گفت که مانگالور و پترو کمیکال در حال خرید نفت عراق به جای ایران هستند و تا حالا برخی از پرداخت‌های خود را به ایران با روپیه انجام داده‌اند.. ونکاتش همچنین بیان کرد: «برای هند مهم است که برخی بشکه‌های نفت خام خود را از ایران بگیرد. در غیر این صورت اگر عربستان و سایر تولیدکنندگان اصلی نتوانند تولید را بالا ببرند، قیمت نفت تحت تاثیر قرار می‌گیرد».

تعرض دوباره به خط انتقال آب یزد

پاون| مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای یزد از تخریب یکی از حوضچه‌های خط انتقال آب به یزد و هدررفت حدود چهار هزار و 500 متر مکعب آب در شب دوشنبه خبر داد. محمد مهدی جوادیان‌زاده با اعلام این خبر افزود: دوشنبه شب برای بیست و دومین بار به خط انتقال آب به یزد تعرض و به‌وسیله لودر یکی از حوضچه‌های این خط تخریب شد. وی با اشاره به قطعی جریان آب انتقالی از شب گذشته تاکنون ادامه داد: بعد از تامین امنیت توسط نیروی انتظامی، گروه‌های تعمیراتی در ساعت 23 با حضور در محل شیرهای مربوطه را بستند تا از هدررفت بیشتر آب ممانعت شود. جوادیان‌زاده با بیان اینکه برای ترمیم خط می‌بایست صبر می‌کردیم تا آب لوله تخریب شده بطور کامل تخلیه شود، افزود: میزان خسارت وارد شده به خط انتقال آب یزد از ابتدا تاکنون 2.5 میلیارد تومان برآورد می‌شود.

رایزنی برای تبادل برق ایران، روسیه، آذربایجان

باشگاه خبرنگاران| معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با اشاره به برگزاری نخستین نشست کارگروه سه جانبه اتصال سیستم‌های انرژی ایران، روسیه و آذربایجان به میزبانی وزارت انرژی روسیه، گفت: در این جلسه پیش‌نویس موافقت‌نامه اجرای مشترک تحقیقات امکان سنجی فنی و اقتصادی اتصال سیستم‌های انرژی برق ایران، آذربایجان و روسیه مورد تبادل نظر قرار گرفت. همایون حائری ادامه داد: در این نشست همچنین بر روی مفاد کلی و جنبه‌های اصلی امکان سنجی فنی و اقتصادی اتصال سیستم‌های انرژی برق ایران، آذربایجان و روسیه، مسائل مالی و فنی شامل جذب مشاوران، تقسیم وظایف و آماده‌سازی نقشه راه و بررسی امکان تبادل انرژی برق در رژیم‌های سنکرون و غیرسنکرون مورد توافق قرار گرفت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران