شماره امروز: ۵۴۷

در پی تصمیم دادگاه عالی بریتانیا

| کدخبر: 131642 | |

ایرنا|دادگاه عالی انگلیس روز جمعه با صدور حکمی آخرین مانع را برای آغاز عملیات اکتشاف گاز شیل به روش فرکینگ در منطقه لانکاشر در غرب این کشور برداشت.

ایرنا|دادگاه عالی انگلیس روز جمعه با صدور حکمی آخرین مانع را برای آغاز عملیات اکتشاف گاز شیل به روش فرکینگ در منطقه لانکاشر در غرب این کشور برداشت.

به گزارش ایندیپندنت، قاضی پرونده اعلام کرد که برخلاف ادعای مطرح‌شده، هیچ مدرکی مبنی بر اینکه عملیات فرکینگ بیش‌ از حد متوسط خطرناک است، وجود ندارد و بدین‌ترتیب شرکت کوادریلا به عنوان مجری این طرح قادر خواهد بود تا عملیات حفاری به روش افقی را از شنبه آغاز کند.

«باب دنت» فعال محیط‌ زیست و از مخالفان اصلی این طرح ادعا کرده بود که در طرح شرکت کوادریلا ملاحظات اورژانسی و تدابیر اضطراری رعایت نشده است. با این‌حال قاضی دادگاه عالی انگلیس اظهار داشت که دادخواست مطرح‌شده موردی که منجر به منع فعالیت این شرکت شود، نیست. وکیل شرکت کوادریلا گفته بود هرروز که عملیات این شرکت متوقف باشد، نزدیک به 94 هزار پوند خسارت وارد می‌شود.

وزیر امور جوامع و دولت‌های محلی انگلیس دو سال پیش موافقت خود را با طرح اکتشاف گاز شیل به روش فرکینگ درمیدان گازی متعلق به شرکت کوادریلا در پرستون واقع در منطقه لانکاشر در غرب این کشور اعلام کرده بود.

جاوید، وزیر وقت جوامع انگلیس در حکمی دستور داد تا شرکت کوادریلا بتواند چهار چاه افقی را در میدان گازی پرستون نیورود در نزدیکی بلک پول حفاری کند.

وی گفته بود که توسعه گاز شیل سبب افزایش رشد اقتصادی انگلیس، حمایت از 64هزار شغل، ایجاد منبع انرژی داخلی و کاهش وابستگی به انرژی‌های وارداتی را دارد.این برای نخستین‌بار طی هفت سال گذشته است که در انگلیس اکتشاف به روش فرکینگ و گاز شیل به روش حفاری افقی استخراج می‌شود.

استخراج گاز شیل به روش فرکینگ در سال 2011 پس از وقوع زلزله در منطقه بلک پول ممنوع شد اما این منع در سال 2012 لغو گردید. در این روش به‌مراتب بهره وری بیشتری نسبت به روش حفاری سنتی به‌صورت عمودی دارد که در آن سطح دسترسی به منافع نفتی کمتر است.

گاز و نفت شیل مدت‌هاست که به عنوان یک منبع جدید انرژی در کشورهای مختلف جهان از جمله انگلیس مورد توجه قرارگرفته است اما استخراج آنها به شیوه شکست هیدرولیکی یا فرکینگ تاکنون بحث‌های زیست‌محیطی زیادی را برانگیخته است.

اما به گفته متخصصان انگلیسی با توجه به موفقیت‌های امریکا در زمینه‌ نفت و گاز شیل، انگلیس به دنبال ورود به این حوزه با وجود مخاطرات زیست‌ محیطی آن است.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده میزان کنونی تولید نفت شیل در جهان حدود 5 میلیون بشکه است که کمتر از 6 درصد از عرضه جهانی نفت خام را به خود اختصاص داده است.برآوردهای صورت گرفته نشان می‌دهد حجم قابل‌توجهی از ذخایر گاز شیل در انگلیس وجود دارد و دولت این کشور نیز تمایل خود را به استخراج این منابع به عنوان یک اولویت ملی نشان داده است تا بتواند به‌گونه‌ای کاهش ذخایر نفت و گاز که در مناطق شمالی این کشور وجود دارد را جبران کند اما مخالفت قدرت‌های محلی و گروه‌های مدنی زیستی محیطی تاکنون مانع از شروع عملیات استخراج این ذخایر به شیوه فرکینگ شده است.

سازمان نفت و گاز انگلیس (او جی ای) اعلام کرده که با وجود برخی نگرانی‌های زیست‌محیطی، برای تسریع در بهره‌برداری از ذخایر گاز شیل و نفت شیل این کشور، ده‌ها مجوز جدید اکتشافی را صادر کرده است.

شرکت‌های اینئوس سویس، کوادریلا و ایگاز انگلیس و شرکت گاز دو فرانس فرانسه از جمله شرکت‌هایی هستند که این مجوزها را دریافت کرده‌اند.

البته تمام مجوزهای جدید صادرشده برای گاز شیل در محدوده  انگلیس واقع‌شده‌اند چراکه پارلمان‌های محلی ولز و اسکاتلند هرگونه بهره‌برداری به شیوه فرکینگ را به دلیل نگرانی‌های زیست‌محیطی متوقف کرده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران