شماره امروز: ۵۴۷

اطلاعیه وزارت خارجه ژاپن درباره معافیت از تحریم‌های نفتی ایران

| کدخبر: 130864 | |

گروه انرژی| وزیر خارجه ژاپن در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت: هیات‌های ژاپنی به شرکای امریکایی‌شان در جریان یک دیدار که روز دوشنبه در واشنگتن برگزار شد

گروه انرژی| وزیر خارجه ژاپن در بیانیه‌ای که روز سه‌شنبه منتشر شد، گفت: هیات‌های ژاپنی به شرکای امریکایی‌شان در جریان یک دیدار که روز دوشنبه در واشنگتن برگزار شد گفتند که فعالیت شرکت‌های ژاپنی نباید تحت تاثیر تحریم‌های امریکا علیه ایران قرار بگیرد و هر دو طرف با ادامه مذاکرات موافقت کردند.

به گزارش «اس پی گلوبال»، این دیدار چهارمین دور از دیدارهای این‌چنینی میان ژاپن و امریکا بود که یک ماه قبل از شروع تحریم‌های امریکا علیه ایران انجام شده است. توکیو به دنبال دریافت معافیت از تحریم‌های خرید نفت علیه ایران است.

در خلال آخرین دور نشست‌ها، هر دو طرف بر سر مذاکره فعال درباره اعمال مجدد تحریم‌های امریکا علیه ایران توافق کردند. در بیانیه وزارت خارجه ژاپن آمده، توکیو بر این اصل که شرکت‌های ژاپنی نباید تحت تاثیر تحریم‌های امریکا قرار بگیرند، تاکید کرده است.

«هیروشی اوکا» مدیرکل بخش خاورمیانه و شمال آفریقا در وزارت خارجه ژاپن و «ساندرا اودکرک» دستیار معاون وزیر خارجه امریکا در امور انرژی ریاست هیات‌های ژاپنی و امریکایی را در این نشست بر عهده داشتند. این دیدار با حضور مقامات ژاپنی از جمله وزیر اقتصاد، تجارت و صنعت ژاپن و همچنین مقامات امریکایی از جمله وزیر خزانه‌داری و نفت این کشور برگزار شد.

به گزارش «اس پی گلوبال»، «تاکاشی سوکیوکا» رییس انجمن پترولیوم ژاپن ۲۰ سپتامبر گفته بود: پالایشگاه‌های ژاپنی در حال حاضر بطور موقت خرید نفت از ایران را در آستانه تحریم‌های امریکا متوقف کرده‌اند؛ اما از نزدیک مذاکرات مقامات ژاپن و امریکا را رصد می‌کنند تا از این طریق بتوانند با دریافت تعلیق تحریم‌ها، به خرید خود از ایران ادامه دهند.

ژاپن طی سال میلادی گذشته ۱۷۲ هزار و ۲۱۶ بشکه در روز نفت از ایران وارد کرد که در مقایسه با سال پیش از آن ۲۴.۲ درصد کاهش داشت و نفت ایران ۵.۳ درصد از کل واردات نفت پالایشگاه‌های ژاپن در سال ۲۰۱۷ را تشکیل داد.

بر اساس آمارهای وزارت اقتصاد و تجارت ژاپن، در ماه آگوست اما این کشور در مجموع سه میلیون و 390 هزار بشکه برابر با روزانه 177 هزار و 500 بشکه نفت خام از ایران وارد کرده است که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 65 درصد افزایش داشته است. این نشان می‌دهد پالایشگاه‌های ژاپنی درصدد خرید بیشترین محموله ممکن قبل از شروع تحریم‌های امریکا علیه صادرات نفت ایرانند.

دایسوکه هیروتا، معاون بخش نفت و گاز وزارت اقتصاد ژاپن نیز چندی پیش به پلاتس گفته بود که ژاپن در دور قبلی تحریم‌های امریکا و اتحادیه اروپا علیه ایران در اوایل دهه جاری میلادی توانسته بود از معافیت برخوردار شود و «ما فکر می‌کنیم بهتر است به دریافت معافیت از دولت امریکا ادامه دهیم و این میزان واردات از ایران را تداوم ببخشیم.»

این مقام دولت ژاپن در توضیح تمایل ژاپن به خرید نفت ایران بیان کرده بود که مزیت نفت خام ایران برای پالایشگاه‌های ژاپن به دلیل سنگین‌تر بودن و به نسبت ارزان‌تر بودن آن است.

به نظر می‌رسد که ژاپن با افزایش خرید نفت ایران پیش از اعمال تحریم‌های امریکا علیه این کشور، قصد دارد نیاز خود به نفت ایران را برای مدت کوتاهی تأمین کند و امید داشته باشد که مذاکرات با کشور امریکا برای گرفتن معافیت از تحریم‌های ایران به نتیجه برسد.

نفت ایران 5.5 درصد کل واردات نفت ژاپن را تشکیل می‌دهد دولت ژاپن از دولت ایالات متحده امریکا خواسته است که این کشور را از این تحریم مستثنی کند و استدلال کرده است که به تضمین تنوع تامین نفت خام نیاز دارد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران