شماره امروز: ۵۴۷

دهلی‌نو هزینه نقل و انتقال نفت امریکا را به صرفه نمی‌داند

| کدخبر: 129301 | |

درخواست واشنگتن از کشورها برای توقف واردات نفت از ایران به یک سردرگمی بزرگ برای هند تبدیل شده است. هند دومین واردکننده بزرگ نفت از ایران بعد از چین است

ایلنا|

درخواست واشنگتن از کشورها برای توقف واردات نفت از ایران به یک سردرگمی بزرگ برای هند تبدیل شده است. هند دومین واردکننده بزرگ نفت از ایران بعد از چین است و به تحریم‌های امریکا بعد از خروج از برجام انتقاد جدی دارد؛ چراکه قیمت حامل‌های انرژی را برای این کشور افزایش داده است.

به گزارش «سی‌ان‌بی‌سی»، با افزایش جهانی قیمت نفت و کاهش ارزش پول ملی، اقتصاد کشورها آسیب خواهد دید. یکی از مقامات امریکایی در این باره گفته واشنگتن ممکن است به واردکنندگان عمده نفت از ایران، معافیت‌هایی را اعطا کند اما هنوز انتظار دارد آنها در نهایت از تحریم‌ها تبعیت کنند.

«مایک پمپئو» وزیر خارجه امریکا در جریان کنفرانس خبری با همتای هندی خود گفت: ما در‌نظر داریم در جایی که مناسب ببینیم تعلیق‌هایی را برای تحریم‌هایمان داشته باشیم اما این انتظار را هم داریم که خرید نفت از ایران به صفر برسد. در نتیجه ما با هندی‌ها همکاری کرده و تعهد می‌کنیم که این تلاش را ادامه دهیم.

بر اساس گزارش این رسانه امریکایی، هند ۷۰‌درصد انرژی مورد نیازش را وارد می‌کند و قیمت نفت با توجه به جمعیت رو به افزایش این کشور که امروز چیزی بالغ بر ۱.۳ میلیارد نفر است، بالا رفته است.

ارزش روپیه هم در برابر دلار در این هفته شاهد سقوط به پایین‌ترین رکورد خود بوده است. همه این عوامل دست در دست هم داده و به همراه حذف منبع ارزان انرژی برای هند، تاثیرات شگرفی بر تورم و رشد اقتصادی این کشور گذاشته است.

یک مقام هندی در گفت‌وگو با روزنامه «اکونومیک تایمز هند» گفت: ما باید بر این نکته تاکید کنیم که هند به واردات نفت برای نیاز مصرفی‌اش وابسته است و ۸۳ درصد این نیاز از منابع خارجی تامین می‌شود.

مقامات ارشد امریکایی بر این نکته که هند بطور کامل نمی‌تواند خرید نفت از ایران را قطع کند، اتفاق‌نظر دارند.

«سی‌ان‌بی‌سی» به تخفیف‌های ارایه شده از سوی ایران برای جلب مشتریان هم اشاره کرده و نوشت: ایران برخی بندهای اعتباری را در پیشنهادهایش افزوده و ارسال نفت را برای مشتریان رایگان کرده است. این پیشنهادها برای کاهش هزینه‌های حمل و نقلی هند حیاتی است.

از طرفی بیشتر پالایشگاه‌های هندی برای فرآوری نفت ایران طراحی شده‌اند و این یعنی به سادگی نمی‌توانند به نفت توزیع‌کنندگان دیگر تغییر جهت دهند.

ضرب‌الاجل وزارت خارجه امریکا برای تحریم‌های ایران، چهارم نوامبر است. آنها احتمال برخی معافیت‌های موقتی را رد نکرده‌اند با این حال درصدد اعمال تحریم‌های ثانویه بر کمپانی‌هایی هستند که از تحریم‌ها تبعیت نکنند.

«سی‌ان‌بی‌سی» به پیشنهاد امریکایی‌ها به هندی‌ها برای جایگزینی نفت امریکا به جای ایران اشاره کرده و گفته با این حال به دلیل هزینه‌بر بودن انتقال این نفت به هند در مقایسه با ایران، این کار امکان‌پذیر نبود.

در واقع واردات نفت هند از ایران در ماه آگوست ۳۲ درصد کاهش یافته است. با این حال هنوز این میزان ۵۶ درصد از مشابه سال گذشته بالاتر است؛ چراکه تهران به واسطه تحریم‌ها تخفیف‌های گسترده‌ای ارایه کرده است.

این رسانه امریکایی به جایگزینی نفت عربستان و عراق به جای ایران هم اشاره کرد و نوشت: اداره اطلاعات انرژی امریکا در گزارشی نشان داد که صادرات نفت خام امریکا به هند به بالاترین رکورد خود دست پیدا کرده و در ماه ژوئن ۴۱۳ هزار بشکه در روز بوده است. به گفته تحلیل‌گران نفتی، عجیب نیست اگر انتظار داشته باشیم روابط عاشقانه هند و امریکا با شروع تحریم‌ها علیه ایران تقویت شود.

با این وجود، برخی تحلیل‌گران، این تغییرات را با تاثیرات بزرگ بر اقتصاد هند همراه می‌دانند. پالایشگاه‌های هندی با هزینه‌های ورودی بالاتر مواجهند و به نفت خام ارزان قیمت ایران دسترسی ندارند. هرگونه افزایش قیمت حامل‌های انرژی در هند، برای دولت مشکل‌زا است؛ به ویژه اینکه سال آینده با انتخابات عمومی در هند مصادف شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران