شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 128719 | |

با وجود اینکه مدت زمان زیادی تا ضرب‌الاجل اعلام شده برای وضع دور جدید تحریم‌های نفتی از سوی امریکا بر ایران باقی نمانده است، مشتریان عمده نفت خام ایران هنوز همراهی خود با این تحریم‌ها را اعلام نکرده‌اند.

گروه انرژی|

با وجود اینکه مدت زمان زیادی تا ضرب‌الاجل اعلام شده برای وضع دور جدید تحریم‌های نفتی از سوی امریکا بر ایران باقی نمانده است، مشتریان عمده نفت خام ایران هنوز همراهی خود با این تحریم‌ها را اعلام نکرده‌اند. در همین راستا دیروز یکی از مسوولان ارشد دولت هند اعلام کرد که دهلی‌نو پس از مشخص شدن نتیجه مذاکرات با امریکا، راهبرد خود برای مقابله با تحریم‌های ضد ایرانی را مشخص می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دهلی نو، یکی از مسوولان ارشد دولت هند اعلام کرد: دهلی نو بطور کامل خرید نفت از ایران را متوقف نمی‌کند و راهبرد خود درباره خرید نفت از ایران را پس از ملاقات با مسوولان امریکایی در روزهای آینده، نهایی می‌کند.

قرار است مایک پمپئو، وزیر امور خارجه، و جیم متیس، وزیر دفاع ایالات متحده امریکا، این هفته با سوشما سواراج، وزیر امور خارجه و نیرمالا سیتهارامان، وزیر دفاع هند، دیدار کنند.مسوول یاد شده که از سیاست‌های نفتی هند درباره ایران مطلع است و خواست که نامش فاش نشود، گفت: بی‌گمان (واردات نفت از ایران را) به صفر نخواهیم رساند.

وی همچنین اعلام کرد پس از دیدار با مسوولان امریکایی، آینده خرید نفت هند از ایران شفاف‌تر خواهد شد. در دور پیشین تحریم‌های امریکا ضد ایران، هند از معدود کشورهایی بود که به خرید نفت از ایران ادامه داد.

همچنین پلاتس نوشت که یکی از مسوولان ارشد ژاپنی اعلام کرد که این کشور برای اخذ معافیت از تحریم‌های امریکا ضد صادرات نفت ایران، مصمم است. به گزارش پایگاه خبری پلاتس از توکیو، یکی از مسوولان ارشد دولتی ژاپن اعلام کرد که این کشور همچنان به تلاش برای دریافت معافیت از تحریم‌های امریکا ضد صادرات نفت ایران مصمم است، زیرا این کشور عرضه نفت ایران را برای امنیت انرژی و تجارت خود، مهم می‌داند. ریو مینامی، مدیر کل بخش نفت، گاز و منابع معدنی در وزارت اقتصاد، بازرگانی و صنعت ژاپن گفت: حتی پس از دور دوم مذاکرات (با دولت امریکا)، موضع ژاپن همچنان محکم هست. وی افزود: اصل بنیادین ما این است که برای معافیت (از تحریم‌های امریکایی) تلاش کنیم.

این مدیر ژاپنی با اشاره به دور دوم مذاکرات ژاپن و امریکا در این زمینه در ماه گذشته، گفت: در دور دوم مذاکرات، ژاپنی به روشنی موضع خود برای ادامه واردات نفت از ایران را به امریکا توضیح داد تا با مسوولان امریکایی به تفاهم برسد. مینامی گفت: از دید دولت ژاپن، ما برای ادامه امنیت انرژی ژاپن و همچنین با توجه به تأثیر تحریم‌ها بر شرکت‌های ژاپنی، واردات نفت از ایران را ضروری می‌دانیم. وی در شرایطی این اظهارنظر را کرد که پالایشگران ژاپنی از دولت این کشور خواسته‌اند از تحریم‌های امریکایی معاف کنند، زیرا آنها خواهان حفظ سطح واردات خود هستند. این مدیر ژاپنی اعلام کرد: تصمیم نهایی درباره ادامه واردات نفت از ایران، به عهده شرکت‌های خصوصی ژاپن است. واردات نفت ژاپن از ایران در ماه‌های مه و ژوئن امسال افزایش یافت. میانگین واردات نفت ژاپن از ایران در نیمه نخست سال جاری میلادی به بیش از ۱۶۲ هزار بشکه در روز بوده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران