شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127955 | |

نیپنا| کاهش حجم معاملات در بورس کالا هفته گذشته مهم‌ترین رخداد در این بورس بود که رخ داد و بازار نیازمند عرضه‌های بیشتری است .

بازار پتروشیمی تشنه پلیمر

نیپنا| کاهش حجم معاملات در بورس کالا هفته گذشته مهم‌ترین رخداد در این بورس بود که رخ داد و بازار نیازمند عرضه‌های بیشتری است . در هفته گذشته حجم معامله پلیمرها و محصولات شیمیایی هر دو در بورس کالا با کاهش روبرو شد بطوری که حجم معامله پلیمرها در بورس کالای ایران به کمترین حد در 10 هفته اخیر رسید ولی در بازار محصولات شیمیایی با وجود کاهش 24 درصدی حجم معاملات هفتگی، وضعیت هنوز هم مطلوب است. از سوی دیگر نسبت معامله محصولات پلیمری و شیمیایی در بورس کالا به بیشترین حد در تاریخ بورس رسیده یعنی اکثریت قریب به اتفاق عرضه‌ها مورد معامله قرار می‌گیرد.  فعالان بازار بر این اعتقادند که بازار پلیمرها تشنه عرضه‌های جدید است ولی نیاز بازار حداقل در بورس کالا تامین نمی‌شود. بازار به عرضه‌های بیشتری نیاز دارد . بازار آزاد درهفته‌های اخیر با افزایش مستمر قیمت‌ها روبرو بوده ولی در پایان هفته گذشته شاهد کاهش نرخ بودیم که این مطلب به معنی آن بود که تغییری غیرمنتظره در ساز و کار بازار ایجاد شده است. با توجه به ثبات نسبی حجم معاملات و حتی روند کاهشی آن در هفته‌های اخیر، انتظار غالب از افزایش بیشتر قیمت‌ها حکایت داشت ولی ورود ارگان‌های نظارتی به فاز بازرسی و سخت‌گیری‌های تعزیراتی موجب شد تا بازار به‌شدت به نگهداری کالا بدبین شده و جذابیت فروش به میزان زیادی افزایش یافت. این شرایط را می‌توان دلیل اصلی کاهش نرخ در پایان هفته گذشته به شمار آورد و به احتمال قوی با توجه به عزم دولت برای مدیریت بازار، بازرسی‌های سرزده و سخت‌گیری‌های نظارتی بیشتر خواهد شد یعنی بازار پتانسیل تکانه‌های منفی بیشتری دارد.

طرح مشترک پتروشیمی سعودی-امریکایی

نیپنا| شرکت آرامکو، به تازگی از تایید پیشبرد دو طرح توسعه‌ای بزرگ برای افزایش ظرفیت تولید محصولات شیمیایی خود در عربستان سعودی و ایالات متحده خبر داد. به گزارش پلاتس، هیات مدیره آرامکو ضمن تایید رسمی طرح توسعه‌ای یادشده در مجموعه پتروپالایشگاهی این شرکت که طرحی مشترک (JV) میان آرمکو و توتال به شمار می‌رود؛ مقرر کرد اعتبار مورد نیاز برای عملیات مهندسی پایه و طراحی آن نیز تامین شود. پس از سال‌ها گفت‌وگو میان دو طرف، آرامکو و توتال در ماه آوریل امسال اعلام کردند که در نظر دارند یک تاسیسات پتروشیمی جدید را در نزدیکی مجموعه SATORP با ظرفیت 400 هزار بشکه در روز در منطقه جبیل عربستان سعودی در ساحل خلیج فارس احداث کنند.

مجموعه جدید به ارزش پنج میلیارد دلار قرار است با با پالایشگاه SATORP که عملیات خود را در سال 2015 میلادی آغاز کرد؛ یکپارچه سازی شود. این مجموعه پتروشیمی شامل یک واحد کراکر با خوراک مخلوط (mixed-feed cracker) است که تا 50 درصد اتان و گازهای خروجی پالایشگاه (refinery off-gas) را برای تولید سالانه یک میلیون و 500 هزار تن اتیلن به مصرف می‌رساند. هنوز جزئیات بیشتری درباره تاریخ راه‌اندازی این مجموعه منتشر نشده است. هیات مدیره آرامکو همچنین درخواستی را برای تامین اعتبار طرح افزایش ظرفیت تولید محصولات شیمیایی و پتروشیمی آرامکو در موتیوا انترپرایزز (Motiva Enterprises) به تصویب رساند. موتیوا انترپرایزز زیرمجموعه این شرکت در ایالات متحده محسوب می‌شود.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران