شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 127784 | |

وزیر نیرو گفت: پرونده خاموشی‌های امسال بسته شده اما برنامه‌ریزی کرده‌ایم برای سال بعد با پیش‌بینی شرایط مشابه تجربه امسال به کار گرفته شود.

پرونده خاموشی‌ها بسته شد

وزیر نیرو گفت: پرونده خاموشی‌های امسال بسته شده اما برنامه‌ریزی کرده‌ایم برای سال بعد با پیش‌بینی شرایط مشابه تجربه امسال به کار گرفته شود.

رضا اردکانیان در خصوص خاموشی‌های ماه‌های اخیر و افزایش حجم مصرف برق کشور گفت: با توجه به مجموعه برنامه‌ریزی‌هایی که شد و همکاری که مردم انجام دادند در بخش‌های مختلف خوشبختانه از جمعه ۱۹ مرداد که الان پنج روز از آن می‌گذرد خاموشی صفر داشتیم و با توجه به کاهش دما پرونده خاموشی‌ها برای امسال بسته شده است.

وی ادامه داد: همراهی مردم به گونه‌ای بود که پیش‌بینی ۵.۲ دهم درصد افزایش بار مصرف به ۲.۸ رسید و در مجموع ما ۳۴ روز خاموشی داشتیم که عمدتا به دلیل کم بارشی و کم شدن سهم نیروگاه برق آبی و دمای بالا و مستمر پیش آمد. تهران در مجموع ۴۴ روز دمای بالا داشت که بطور مستمر ۱.۹ درجه افزایش دما بود و به ازای هر یک درجه ۱۵۰۰ مگاوات افزایش، تاثیر قابل ملاحظه‌ای دارد.

اردکانیان افزود: امسال پرونده بسته شده اما برنامه‌ریزی کرده‌ایم برای سال بعد با پیش‌بینی شرایط مشابه تجربه امسال به کار گرفته شود. برای ۹۰۰۰ مگاوات بیشتر برنامه‌ریزی کرده‌ایم که لازم است مبالغ ریالی و ارزی برای این موضوع تخصیص پیدا کند. همچنین پیش‌بینی داریم که ۴۰۰۰ مگاوات هم مدیریت مصرف صورت بگیرد از جمله همراهی صنایع بزرگ که برای خارج از مدار کردن برخی واحدها بدون خدشه وارد کردن به تولید باید اقدام کنند. خاموش نگه داشتن چاه‌های کشاورزی در زمان اوج مصرف هم موثر خواهد بود. وی ادامه داد: تغییر تعرفه هم در دست بررسی است.

وفاق ملی برای سازگاری با کم‌آبی

پاون| مشاور وزیر نیرو در امور بین‌الملل در دیدار با مشاور دفتر منطقه‌ای آب، فاضلاب و بهداشت سازمان ملل با اشاره به کم آبی در کشور، گفت: توسعه و تداوم راهبردهای مدیریت مصرف و ایجاد وفاق ملی برای سازگاری با کم‌آبی جزومهم‌ترین برنامه‌های وزارت نیرو است. فرهاد یزدان‌دوست در نشست دیروز خود با عمرالحطاب، مشاور دفتر منطقه‌ای برنامه آب، فاضلاب و بهداشت سازمان‌ملل با بیان اینکه کشور ایران دارای آب‌وهوای خشک و نیمه‌خشک است، اظهار داشت: پراکندگی زمانی و مکانی بارش و کمبود منابع آب یکی ازویژگی‌های ایران به شمار می‌آید. از این رو یکی از مهم‌ترین چالش‌های کشور ما مساله کمبود آب بوده و بیشترین نگرانی در خصوص مدیریت منابع آب است. یزدان‌دوست خاطرنشان کرد: در راستای افزایش مشارکت در سطح منطقه، ایران آمادگی خود را اعلام کرده است و امیدواریم شاهد افزایش همکاری‌های دوجانبه وزارت نیرو با یونیسف و سایر تیم‌های کشوری سازمان ملل متحد در ایران باشیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران