شماره امروز: ۵۴۷

هشدار کارشناسان برای احتمال افزایش قیمت نفت به 150 دلار

| کدخبر: 127782 | |

پایگاه خبری بلومبرگ نوشت، پس از آنکه انجمن نفت امریکا اعلام کرد، موجودی انبارهای نفت این کشور در هفته گذشته بطور غیرمنتظره 3 میلیون و 660 هزار بشکه افزایش یافته است،

ایرنا|

پایگاه خبری بلومبرگ نوشت، پس از آنکه انجمن نفت امریکا اعلام کرد، موجودی انبارهای نفت این کشور در هفته گذشته بطور غیرمنتظره 3 میلیون و 660 هزار بشکه افزایش یافته است، قیمت‌های نفت در صبح روز چهارشنبه کاهش یافت.

به گزارش این پایگاه خبری امریکایی، همزمان با تولید نفت شهر «کوشینگ» ایالت اوکلاهاما نیز که از مهم‌ترین قطب‌های تولید نفت امریکاست، به بالاترین سطح خود از ماه مارس (اسفند-فروردین) رسید.

قیمت نفت خام در بازارهای لندن و نیویورک در روز سه شنبه نیز به ترتیب شش‌دهم و هفت‌دهم درصد کاهش پیدا کرده بود.

«فیلیپ فلاین» تحلیلگر ارشد بازار در شرکت «پرایس فیوچرز» شیکاگو به بلومبرگ گفت: افزایش 3 میلیون و 660 هزار بشکه‌ای نفت در انبارها واقعأ بازارها را شوکه کرده است. وی اضافه کرد: افزایش تولید نفت خام در کوشینگ نیز این نگرانی را دامن زده که شاید تقاضای نفت کاهش یافته است.

قیمت آتی نفت خام وست تگزاس اینترمدییت امریکا در ساعت یک و 13 دقیقه بامداد روز چهارشنبه به وقت شرق امریکا در بازار نایمکس این کشور با 37 صدم درصد کاهش به 66 دلار و 67 سنت در هر بشکه رسید.

نفت برنت دریای شمال نیز در بازار لندن به بهای 72 دلار و 25 سنت در هر بشکه معامله شد که نسبت به آخرین قیمت روز سه‌شنبه 2 دهم درصد کاهش داشت. با وجود آنکه واکنش بازار نفت به افزایش موجودی انبارهای نفت امریکا، کاهش قیمت‌ها در روز چهارشنبه را رقم زد، کارشناسان برجسته حوزه انرژی معتقدند که قیمت نفت در ماه‌های آتی به سطح تاریخی خود باز خواهد گشت و احتمال دارد که قیمت هر بشکه نفت خام به 150 دلار برسد.

رویترز در مصاحبه با کارشناسان ارشد اقتصادی درباره سیاست‌های تحریمی امریکا علیه کشورها از جمله ایران نوشت: «پیر آندوراند» تاجر و موسس اداره سرمایه‌گذاری «آندوراند» می‌گوید که ظرفیت مازاد تولید نفت در کشورهای عضو اوپک به پایین‌ترین سطح خود رسیده است. انتظار می‌رود با مشکلاتی جدی مواجه شویم. «ژان لوئیس لومی» مدیر ارشد موسسه مالی «وست بِک» انگلیس هم در این رابطه معتقد است: ارزیابی ما این است که تا ماه نوامبر بین 1.3 تا 1.4 میلیون بشکه از تولید نفت روزانه را از دست بدهیم. این ارزیابی بر مبنای آن است که امریکا چند استثنای موقت هم برای تحریم‌های ایران در نظر بگیرد.

«ویل اسمیت» دیگر کارشناس اقتصادی این موسسه هم با پیش‌بینی رسیدن قیمت نفت به بشکه‌ای 150 دلار ظرف مدت 12 تا 18 ماه، گفت: احتمال می‌رود تولید نفت ونزوئلا هم که با بحران اقتصادی دست به گریبان است، به کمتر از یک میلیون بشکه در روز برسد.

درخواست امریکا از کشورها برای جلوگیری از خرید نفت از ایران با مخالفت جدی خریداران بزرگ نفت ایران از جمله چین و هند مواجه شده است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران