شماره امروز: ۵۴۷

معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرد

| کدخبر: 127403 | |

دو هفته پیش انتخابات پارلمانی پاکستان برگزار شد و پیروزی با فردی با مواضع مثبت نسبت به ایران به نام عمران‌خان بود. تکیه عمران‌خان بر مسند نخست‌وزیری پاکستان،

گروه انرژی|

دو هفته پیش انتخابات پارلمانی پاکستان برگزار شد و پیروزی با فردی با مواضع مثبت نسبت به ایران به نام عمران‌خان بود. تکیه عمران‌خان بر مسند نخست‌وزیری پاکستان، چهره سیاسی این کشور را با تغییرات عمده‌ای روبرو کرد. از جمله این تغییرات شکل‌گیری امید دوباره‌ای برای تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان از طرف این کشور بود که با اظهارنظرهای پیش از پیروزی عمران‌خان درباره بهبود روابط با همسایگان (به خصوص ایران) و نیز ادامه تعاملات انرژی مطابقت دارد. نخست‌‌وزیر آتی پاکستان در زمان کارزار انتخاباتی و یک هفته قبل از پیروزی در انتخابات به فارس گفته بود خط لوله تاپی که قرار است گاز ترکمنستان را با عبور از خاک افغانستان به پاکستان برساند و از آنجا به هند منتقل کند، قابل قیاس با خط لوله واردات گاز از ایران نیست و حتی اگر پروژه تاپی اجرایی شود، اسلام‌آباد باز هم نیاز به تامین انرژی از ایران خواهد داشت. به دنبال این اظهارات عمران‌خان و ارسال سیگنال‌های نسبتا مثبت از طرف پاکستانى، چهارشنبه هفته گذشته امیرحسین زمانی‌نیا، معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت اعلام کرد که تهران از ادامه مسیر مذاکره با اسلام‌آباد درباره تکمیل خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان استقبال می‌کند.امیرحسین زمانی‌نیا که با ایرنا گفت‌وگو می‌کرد اظهار داشت: روابط تهران و اسلام‌آباد همواره تاریخی و برادرانه بوده و پیوندهای دینی و فرهنگی دو کشور بزرگ‌ترین پشتوانه روابط دوستانه دو دولت، به ویژه در مناسبات اقتصادی است.

وی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران انرژی و گاز را عاملی برای توسعه همکاری‌های منطقه‌ای و همبستگی با همسایگان، از جمله پاکستان می‌داند. معاون امور بین‌الملل و بازرگانی وزیر نفت با اشاره به نشانه‌های مثبتی که به تازگی در این زمینه از دولت منتخب پاکستان مشاهده می‌شود، ادامه داد: در همین راستا و در شرایط جدید، از ادامه مسیر مذاکرات درباره تکمیل و راه‌اندازی خط لوله انتقال گاز به پاکستان استقبال می‌کنیم.عمران خان پیش از انتخابات به وضوح از تمایل خود به افزایش تعاملات از ایران سخن گفته بود. نخست‌وزیر آینده پاکستان در مصاحبه با فارس گفته بود: «متاسفانه دولت‌ حزب مردم نتوانست فشارهای امریکا برای اجرای خط لوله واردات گاز از ایران را تحمل کند اما حزب تحریک انصاف نهایت تلاش خود را برای واردات انرژی از این کشور به کار خواهد برد».لازم به ذکر است که پیش‌تر، ایران در نظر داشت تا یک پروژه بسیار بزرگ به نام خط لوله گاز صلح را با همکاری دولت‌های پاکستان و هند شروع کند بطوری‌که هر یک از این دولت‌ها مسوول پیش‌برد خط لوله در خاک خود باشند و ایران نیز متعهد می‌شد که تا مدت ۲۵ سال، گاز خود را با قیمت توافقی به هند و پاکستان بفروشد. اما پس از انجام توافقات، هند خود را از پروژه صلح کنار کشید و خط لوله صلح به خط لوله انتقال گاز ایران به پاکستان مبدل شد.بخش ایرانی خط لوله ایران-پاکستان (IP) به طول ٩٠٠ کیلومتر با هزینه ٢,٥ میلیارد دلار ساخته شده و برای تکمیل آن نیز باید حدود یک میلیارد دلار دیگر نیز سرمایه‌گذاری شود، اما بخش دوم این خط لوله در خاک پاکستان به طول ٧٨٠ کیلومتر با وجود اتمام مهلت در نظر گرفته شده در قرارداد، هنوز ساخته نشده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران