شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 126909 | |

ایرنا| معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: 2 هزار مگاوات برق معادل 18 نیروگاه گازی در تابستان امسال با همکاری مردم در مصرف برق کشور صرفه‌جویی شد.

صرفه‌جویی برق امسال معادل 18 نیروگاه گازی

ایرنا| معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: 2 هزار مگاوات برق معادل 18 نیروگاه گازی در تابستان امسال با همکاری مردم در مصرف برق کشور صرفه‌جویی شد. همایون حائری عصر پنج‌شنبه در نشست ستاد برق استان کرمان افزود: با تجربه ای که از وضعیت کمبود برق در تابستان امسال پیدا کردیم نباید به نیروگاه‌های آبی متکی باشیم. وی تاکید کرد: ظرفیت تولید برق توسط نیروگاه‌های آبی کشور 12 هزار مگاوات است که به علت کاهش نزولات جوی توان و انرژی این نیروگاه‌ها به شدت افت پیدا کرده است. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی اظهار داشت: در سال‌های آینده باید وقت و هزینه خاصی برای ساخت نیروگاه‌های حرارتی بگذاریم تا در زمینه تولید برق دچار مشکل اساسی نشویم. وی با اشاره به پروژه‌های نیمه تمام برق استان کرمان تصریح کرد: همه باید دست به دست هم دهیم تا منابع مالی این پروژه‌ها تامین و آن واحدها وارد مدار شوند. حائری تاکید کرد: برای راه‌اندازی نیروگاه‌های خورشیدی نیز از سرمایه‌گذاران حمایت می کنیم، اما اگر کسی نتوانست کار کند نباید جای دیگری را اشغال کند. وی گفت: یکی از طرح‌های مهم خط رینگ 400 کیلوولت برق زاهدان ، جیرفت به کهنوج است که چند سال است ناتمام مانده و راه اندازی آن کمک بسیاری به صنعت برق کشور می‌کند. معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه احداث نیروگاه‌ها با جدیت دنبال شود، افزود: اولین واحد بخش نیروگاه سیکل ترکیبی زرند سال آینده وارد مدار خواهد شد.

مصرف برق 3 استان شمالی 2 برابر میانگین

ایرنا| مدیر عامل شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران (توانیر) گفت: مصرف برق سه استان شمالی کشور ، 2 برابر بیشتر از میانگین کشوری است. آرش کردی روز پنج‌شنبه در شورای اداری استان گلستان که با حضور وزیر نیرو در گرگان برگزار شد، اظهارداشت: گرمای بی‌سابقه تابستان امسال، مصرف برق این استان‌ها را با رشد 10 درصدی مواجه کرد که حاصل آن قطعی مستمر برق بود. وی بیان کرد: یکی از عواملی که می‌تواند آرامش خاطر مردم و ساکنان این استان‌ها را تامین کند، علاوه بر ترویج فرهنگ مصرف بهینه، بهره‌برداری از طرح‌های در دست اقدام است. مدیرعامل شرکت توانیر افزود: بهره‌برداری از این طرح‌ها ظرفیت تولید برق 3 استان شمالی را تا 25 درصد افزایش خواهد داد. کردی به اجرای طرح توسعه نیروگاه علی‌آبادکتول در استان گلستان نیز اشاره کرد و گفت: در مسیر اجرای این طرح توسعه‌ای مطابق برنامه‌ریزی‌های انجام شده، ظرفیت تولید برق گلستان تا 1.5 برابر افزایش خواهد یافت. وی همچنین به روند رشد مصرف برق در کشور اشاره کرد و گفت: این روند نامناسب نیازمند نگرشی جدید و مدیریت مصرف انرژی و به‌ویژه برق است. کردی با اشاره به رشد پنج تا شش درصدی مصرف سالانه برق گفت: در پنج سال گذشته بیش از 9 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاه‌های برق کشور اضافه شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران