شماره امروز: ۵۴۷

وزیر نیرو مطرح کرد

| کدخبر: 126506 | |

رضا اردکانیان وزیر نیرو به مدیرانی که تصمیم‌هایی بدون مطالعه و در نظر گرفتن آینده می‌گیرند اولتیماتوم داده است.

گروه انرژی|

 رضا اردکانیان وزیر نیرو به مدیرانی که تصمیم‌هایی بدون مطالعه و در نظر گرفتن آینده می‌گیرند اولتیماتوم داده است. به گزارش ایرنا وزیر نیرو دیروز گفته است که عرصه فعالیت بر مسوولان و مدیرانی که تصمیم‌های بدون مطالعه و فاقد آینده پژوهی بگیرند تنگ‌تر می‌شود.

اردکانیان شنبه در «همایش ملی چالش‌های آب در شرق کشور، نقش مردم و تدابیر حاکمیت» در مشهد گفت: جنگ آب را کسانی در کشورهای توسعه یافته نظریه‌پردازی و تئوریزه کرده‌اند که عمدتا دل در گرو مسائل و منافع رژیم صهیونیستی داشته و دارند.

وزیر نیرو افزود: آنها به دنبال این بوده‌اند تا تنازع بر سر آب را عادی جلوه دهند اما باید حواسمان باشد که در این زمین بازی نکنیم. وی در ادامه همچنین گفت: انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور و شیرین‌سازی آن عملیاتی و این موضوع به‌طور جدی از سوی وزارت نیرو دنبال می‌شود. در همایشی که با حضور مسوولان و صاحب‌نظران حوزه آب در استان‌های خراسان رضوی، جنوبی و سیستان و بلوچستان برپا شده آینده پژوهی این طرح مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. او ادامه داد: در وضعیت کنونی نمایندگان مجلس شورای اسلامی و استانداران حوزه شرق کشور برای پاسخگویی به مردم در حوزه آب تحت فشار هستند و باید این موضوع به صورت پایدار و اساسی پیگیری شود. وزیر نیرو گفت: حفظ حیات در نوار شرق کشور یکی از ضروریات است. حیات یک منطقه نباید محدود به اندازه نزولات جوی باشد لذا با توجه به وضعیت نامتوازن بارش‌ها باید با رعایت توسعه پایدار و جنبه‌های زیست محیطی بگونه‌یی عمل شود که جمعیت در شرق کشور حفظ و اضافه شود.

وی محور مهم فعالیت‌های وزارت نیرو را سازگاری با کم‌آبی ذکر و بیان کرد: کم آبی ذات اقلیم ایران است بنابراین باید با برنامه‌ریزی درست پاسخگوی مردم در حوزه آب بود. می‌بایست هیچ تصمیمی در حوزه آب بی‌مطالعه و فاقد آینده پژوهی صورت نگیرد. از این پس در حوزه وزارت نیرو عرصه فعالیت بر مسوولان و مدیرانی که تصمیم‌های بدون مطالعه و فاقد آینده پژوهی بگیرند تنگ‌تر می‌شود.

اردکانیان همچنین به پیش نیازهای تصمیم‌گیری پایدار برای انتقال آب از دریای عمان به شرق کشور اشاره و بیان کرد: پایبندی به اخلاق در مدیریت صحیح آب و حل چالش‌های این حوزه، توجه به اقتصاد آب، تقویت مرکز مطالعات پایه، طرح آمایش ملی حوزه آب، توجه به اقتصاد آب و تقویت حضور بانوان در عرصه مدیریت آب از مهم‌ترین این پیش نیازها است. وی افزود: آب یک مساله واحد است لذا همه دستگاه‌های مرتبط نسبت به آن مسوولیت مشترک دارند و البته نقش وزارت نیرو در این زمینه از همه نهادها پررنگ‌تر است. مرکز مطالعات پایه در کل کشور ضعیف است و بخش اطلاعات و آمار پایه در حوزه آب در برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری ضعف دارد. وزیر نیروی بر اهمیت اقتصاد آب و نقش آن در مدیریت مصرف تاکید و بیان کرد: اگر بحث اقتصاد آب جدی گرفته شود و نرخ واقعی تولید و تهیه آن از مردم اخذ شود، مصرف‌کنندگان قدر و ارزش آب را بهتر درک می‌کنند و از مصرف بی‌رویه و هدر رفت آب جلوگیری خواهند کرد.

وی ادامه داد: هم‌اکنون بخش کشاورزی اصلی‌ترین مصرف‌کننده آب در کشور است و بیش از 9 میلیارد مترمکعب آب در شرق کشور در همین بخش مصرف می‌شود. در همین راستا رهبر معظم انقلاب اسلامی تکیه بر افزایش 10 درصدی بهره وری آب در بخش کشاورزی را مورد تاکید قرار داده‌اند. ارکانیان توجه به مدیریت بانوان در حوزه آب را نیز مورد تاکید قرار دارد و گفت: موضوع آب در عرصه مدیریت مصرف و تقاضا نیازمند نقش‌پذیری بانوان است که دارای توانمندی بالا و ویژگی شخصیتی خاص در مدیریت مصرف بهینه آب بوده‌اند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران