شماره امروز: ۵۴۷

خبرگزاری پلاتس در گزارشی نوشت

| کدخبر: 126349 | |

واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۱ درصد کاهش یافت، در حالی که خرید این کشور از قزاقستان و مکزیک افزایش داشت.

ایسنا|

واردات نفت خام کره جنوبی از ایران در ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۱ درصد کاهش یافت، در حالی که خرید این کشور از قزاقستان و مکزیک افزایش داشت.

به گزارش پلاتس، آماری که از سوی شرکت ملی نفت کره منتشر شد، نشان داد این کشور در ماه ژوئن 5.49 میلیون بشکه نفت از ایران وارد کرده که در مقایسه با 9.31 میلیون بشکه در ژوئن سال میلادی گذشته، ۴۱ درصد کاهش داشته است. واردات نفت کره جنوبی از ایران از نوامبر سال گذشته که واردات این کشور به میزان 26.8 درصد بر مبنای سال به سال کاهش یافت و به 10.37 میلیون بشکه رسید، پیوسته رو به کاهش بوده است. همچنین واردات نفت کره جنوبی از ایران در ژوئن نسبت به ماه مه 8.6درصد کاهش داشت.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در سال ۲۰۱۷ بر مبنای سالانه 32.1 درصد رشد کرد و به 147.87 میلیون بشکه رسید.

کره جنوبی که یکی از متحدان نزدیک امریکا به شمار می‌رود، برای دریافت معافیت از تحریم‌های واشنگتن درخواست کرده است. با این حال واردکنندگان کره‌یی برای جبران خرید کمتر نفت ایران، وارداتشان از عربستان سعودی و سایر صادرکنندگان غیراوپک را افزایش داده‌اند.

واردات کره جنوبی از عربستان سعودی در ژوئن 25.9 درصد نسبت به ژوئن سال گذشته افزایش یافت و به 32.33میلیون بشکه رسید. واردات نفت از سایر صادرکنندگان اوپک مانند کویت و قطر نیز افزایش داشت. کره جنوبی همچنین از سایر منابع مانند قزاقستان، امریکا و مکزیک نفت بیشتری وارد کرد.

واردات گرید سبک سی پی سی قزاقستان در ماه ژوئن بیش از دو برابر افزایش یافت و به 4.24 میلیون بشکه رسید، در حالی که خرید از مکزیک 90.2 درصد رشد کرد و به 3.01 میلیون بشکه رسید.

واردات نفت کره جنوبی از سایر تامین‌کنندگان خاورمیانه در ژوئن بر مبنای سالانه 10.6 درصد رشد کرد و به 76.67میلیون بشکه رسید. پس از ۹ ماه کاهش ژوئن نخستین ماهی بود که واردات نفت کره‌جنوبی از خاورمیانه افزایش یافت.

در فاصله ژانویه تا ژوئن، واردات نفت کره جنوبی از خاورمیانه 7.3 درصد بر مبنای سال به سال کاهش یافت و به 427.25 میلیون بشکه رسید.

در مجموع کره جنوبی در ژوئن 97.99 میلیون بشکه یا معادل 3.27 میلیون بشکه در روز نفت وارد کرد که 12.2درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش داشت. میزان واردات نفت این کشور در ژوئن نسبت به ماه مه سه درصد رشد داشت.

واردات نفت این کشور در فاصله ژانویه تا ژوئن بر مبنای سالانه 2.7 درصد رشد کرد و به 557.44 میلیون بشکه رسید.

در نتیجه واردات بالاتر، ذخایر نفت کره جنوبی در ژوئن 22.6 درصد رشد کرده و به 53.07 میلیون بشکه رسید. ذخایر نفت این کشور از نوامبر ۲۰۱۵ رو به رشد بوده است. ذخایر محصولات نفتی کره جنوبی نیز در ژوئن نسبت به مدت مشابه سال گذشته 7.7درصد رشد کرد و به 67.3میلیون بشکه رسید.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران