شماره امروز: ۵۴۷

وال‌استریت ژورنال از احتمال تغییر مسیر صادرات نفت ایران پس از تحریم‌ها خبر داد

| کدخبر: 125857 | |

یک مقام بلندپایه انرژی در امریکا اظهار کرد برخی در واشنگتن انتظار دارند چین عمده صادرات نفت ایران را که سایر کشورها به دلیل تهدید تحریم‌های امریکا خریداری نخواهند کرد،

ایسنا|

یک مقام بلندپایه انرژی در امریکا اظهار کرد برخی در واشنگتن انتظار دارند چین عمده صادرات نفت ایران را که سایر کشورها به دلیل تهدید تحریم‌های امریکا خریداری نخواهند کرد، جذب کند و در نتیجه تاثیر تحریم‌ها کمرنگ شود.

به گزارش وال استریت ژورنال، خرید بیشتر نفت ایران از سوی چین تاثیر اقتصادی تحریم‌های امریکا را ضعیف خواهد کرد و ایران را در شرایطی که تنش‌های بالایی میان پکن و واشنگتن بر سر تجارت وجود دارد، به چین نزدیک‌تر خواهد کرد.

دونالد ترامپ، رییس‌جمهور امریکا در ماه مه از توافق هسته‌یی بین‌المللی با ایران خارج شد و دستور بازگشت تحریم‌ها علیه تهران را صادر کرد. قیمت‌های نفت بلافاصله پس از تصمیم مذکور، جهش یافت. معامله‌گران می‌گویند اگر چین نفت بیشتری از ایران خریداری کند، قیمت‌های نفت تحت فشار بیشتری قرار گرفته و کاهش خواهد یافت.

شرکت‌های نفتی خارجی با ظهور تهدید تحریم‌های امریکا، فعالیت‌های خود در ایران را متوقف کرده‌اند و بانک‌های بین‌المللی به دلیل واهمه از تحریم‌ها، از فاینانس تجارت نفت امتناع می‌کنند. در حالی که اتحادیه اروپا از تجدید تحریم‌ها حمایت نکرده اما کشورهایی مانند یونان خریدشان را کاهش داده‌اند.

اما به گزارش وال‌استریت ژورنال به نقل از یک مقام مطلع، چین که بزرگ‌ترین واردکننده نفت ایران است، آماده می‌شود نفت بیشتری از این کشور خریداری کند. یک مقام ایرانی آگاه اظهار کرد: «تهران در حال حاضر سرگرم مذاکره با شرکت‌های چینی برای تضمین این موضوع است. ما مشکلی در فروش نفت به چین نداریم.»

کاخ سفید، وزارت خارجه چین و شرکت ملی نفت چین و چاینا پتروکمیکال -دو شرکت نفتی بزرگ چین- در این باره حاضر به اظهارنظر نشدند. پکن در گذشته توسل امریکا به تحریم‌های طولانی مدت یکجانبه در تعاملات بین‌المللی را محکوم کرده بود.

دولت امریکا در ابتدا اعلام کرده بود هدفش به صفر رساندن صادرات نفت ایران است اما اخیرا از مواضع خود عقب‌نشینی کرده است. مایک پامپئو، وزیر خارجه امریکا هفته گذشته اظهار کرد امریکا درخواست معافیت شماری از کشورها از تحریم‌های نفتی ایران را بررسی خواهد کرد. کره‌جنوبی، هند و شمار دیگری از کشورها در دوران تحریم‌های قبلی در فاصله سال ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند اما واشنگتن اعلام کرده که شرکت‌های چینی که در امریکا فعالیت دارند را در صورت نقض تحریم‌های ایران، تحت پیگرد قرار خواهد داد. به‌ گزارش وال‌استریت ژورنال، استیون منوچین وزیر خزانه داری امریکا هفته گذشته به کمیته خدمات مالی مجلس امریکا اعلام کرد تصمیم ما بر اجرای تحریم‌ علیه ایران در ارتباط با نفت علیه همه از جمله چین است. اما یک مقام سابق امریکایی اظهار کرد مطمئنا همه در دولت ترامپ تصور نمی‌کنند چین واردات نفت ایران را افزایش خواهد داد.

تقاضای کمتر به دلیل تحریم‌ها، نفت ایران را در شرایطی که دو صادرکننده دیگر نفت چین یعنی لیبی و ونزوئلا با مشکلات داخلی دست و پنجه نرم می‌کنند، ارزان‌تر می‌کند. نیازهای رو به رشد چین، خرید بیشتر نفت از ایران را بدون کاهش خرید از سایر تامین‌کنندگان مانند عربستان امکان‌پذیر می‌کند. بنابر جدیدترین گزارش ماهانه آژانس بین‌المللی انرژی، چین که دومین اقتصاد بزرگ جهان است به ۵۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتر در سال ۲۰۱۸ و ۴۰۰ هزار بشکه در روز نفت بیشتر در سال ۲۰۱۹ نیاز خواهد داشت.

چین این موضوع را روشن کرده که از بازگشت تحریم‌های امریکا حمایت نمی‌کند. این کشور از تحریم‌های سال ۲۰۱۰ سازمان ملل متحد حمایت کرد و خرید نفت ایران را در مقطع مذکور بیش از یک چهارم کاهش داد. به گزارش ژورنال به نقل از یک مقام فرانسوی و یک مقام بلندپایه امریکایی، چین برای دور زدن تحریم‌ها احتمالا خرید را از طریق بانکی که معمولا برای معامله با ایران در دوران تحریم‌های قبلی استفاده می‌کرد، تسهیل خواهد کرد.

به گزارش وال‌استریت ژورنال، بانک‌ها به دلیل واهمه از قطع دسترسی به سیستم مالی امریکا، برای انجام مبادلات مالی ایران احتیاط می‌کنند اما بانک کانلان که زیرمجموعه شرکت ملی نفت چین است، در موقعیت مناسبی برای همکاری مالی با ایران قرار دارد. به گفته یک منبع آگاه، بانک مرکزی ایران در بانک کانلان حساب دارد و در این بانک خریداران چینی معادل میلیاردها دلار پول نفت را پرداخت می‌کنند. بانک کانلان در این باره حاضر به اظهارنظر نشد.

چین؛ ایران را در تلاش برای گسترش نفوذ اقتصادی خود در قالب طرح «یک کمربند، یک جاده» کلیدی می‌بیند و سرمایه‌گذاری زیادی در زیرساخت از جمله خطوط ریلی و جاده‌ها در ایران انجام داده است. چین بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران است و پس از اعلام تصمیم ترامپ برای اعمال تحریم‌ها، محمدجواد ظریف وزیر امورخارجه ایران ابتدا به پکن رفت.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران