شماره امروز: ۵۴۷

«تعادل» از کاهش قیمت نفت خام در معاملات روز گذشته گزارش می‌دهد

| کدخبر: 125856 | |

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه به‌دنبال انتشار آماری که نشان داد ذخایر نفت امریکا هفته گذشته افزایش یافته است،

گروه انرژی| علیرضا کیانی|

قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه به‌دنبال انتشار آماری که نشان داد ذخایر نفت امریکا هفته گذشته افزایش یافته است، با کاهش روبرو شد. به گزارش رویترز، بهای معاملات آتی نفت برنت ۳۱ سنت یا 0.4درصد کاهش یافت و به 71.85 دلار در هر بشکه رسید. نفت برنت روز سه‌شنبه پس از اینکه ابتدا به پایین‌ترین رکورد سه ماه اخیر سقوط کرد، ۳۲ درصد افزایش یافته و به 72.16 دلار در هر بشکه رسیده بود.

بهای معاملات آتی نفت وست تگزاس اینترمدیت امریکا با ۳۶ سنت یا 0.5 درصد کاهش، به 67.72 دلار در هر بشکه رسید. قیمت نفت امریکا روز گذشته با ۲ سنت افزایش، در 68.08 دلار در هر بشکه بسته شده بود.

هر دو قیمت پایه پس از آنکه روز دوشنبه و به دنبال یک ریزش سنگین در هفته گذشته باز هم سقوط کردند، تحت تاثیر دورنمای کاهش بیشتر تولید ونزوئلا و پیش‌بینی تحلیلگران از کاهش ذخایر نفت امریکا به میزان 3.6 میلیون بشکه در هفته گذشته ثابت بودند اما شبح عرضه مازاد به سرعت بازگشت. گزارش موسسه امریکن پترولیوم نشان داد ذخایر نفت امریکا در هفته منتهی به ۱۳ جولای، بیش از ۶۰۰ هزار بشکه در روز افزایش یافته است.

بر اساس گزارش رویترز، در بخش تقاضا، شرکت بی‌ام‌ای ریسرچ اعلام کرد ریسک‌ها بر سر تنش‌های تجاری میان امریکا و چین که ممکن است به اقتصاد جهانی آسیب وارد کند، تشدید شده‌اند. کندی رشد تجارت، روی تقاضای فیزیکی برای نفت تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 نفت 80 دلاری در راه

اما روند قیمت نفت در روزهای اخیر باعث موضع‌گیری جدید برخی نهادها در خصوص قیمت نفت شده است. بانک امریکایی گلدمن‌ساکس که در سال جاری همیشه برآوردهای مبنی بر افزایش قیمت نفت را منتشر کرده است، این‌بار نیز از انتظار خود برای افزایش قیمت نفت خام دریای شمال، یعنی برنت و رسیدن آن به 80 دلار در هر بشکه در سال 2018 خبر داد؛ هرچند که وقوع این مهم را انتهای سال جاری و نه در فصل تابستان، محتمل دانست. به گزارش اویل‌پرایس، دلیل این امر، عدم قطعیت‌ موجود درباره ماندگاری و تکرار اختلالات کنونی یا آتی در بازار نفت است.

این بانک امریکایی در یادداشتی که در میانه هفته منتشر کرد، نوشت: «اختلالات تولید و تغییرات در میزان عرضه که بیشتر از سیاست‌های ایالات متحده تاثیر می‌پذیرد، از عوامل اصلی نوسانات بازار بوده است. تقاضا نیز همچنان بالا باقی مانده است». این بانک در ادامه متذکر می‌شود که این نوسانات بنیادین باعث می‌شود تا قیمت برنت در بازه 70 تا 80 دلار تعیین شود. یک ماه پیش، گلدمن‌ساکس با اشاره به رشد قابل‌ملاحظه تقاضا، استمرار کمبود عرضه و کاهش در حجم ذخایر، پیش‌بینی کرده بود که قیمت برنت در تابستان به 82 دلار و 50 سنت در هر بشکه برسد و در پایان سال 2018 قیمت نفت خام دریای شمال در هر بشکه به قیمت 75 دلار نزدیک شود.

این بانک هنوز هم بر این عقیده پایدار مانده که قیمت برنت بار دیگر و در انتهای سال به 80 دلار در هر بشکه خواهد رسید؛ هرچند که این موضوع را بیشتر تابعی از سیاست‌های نفتی ایالات متحده و دولت دونالد ترامپ می‌داند. دو هفته‌ پیش این بانک سرمایه‌گذاری نگرانی‌هایی را درباره جنگ تجاری میان ایالات متحده و چین را مطرح کردن و این مخاطرات را عاملی برای کاهش قیمت نفت معرفی کرد.

در هفته‌های گذشته، اختلالات عرضه در ونزوئلا، کانادا، لیبی و افق کاهش صادرات نفت ایران پس از اعمال تحریم‌های نفتی امریکا علیه این کشور باعث افزایش قیمت‌های نفت شده است. در همین حال، روسیه و عربستان سعودی تولید خود را افزایش داده‌اند و جنگ تجاری میان دو قدرت اقتصادی جهان فشاری رو به پایین را بر قیمت‌ نفت گذاشته‌اند.

گلدمن‌ساکس در یادداشتی که توسط رویترز منتشر شده است، می‌نویسد: «عدم قطعیت در مورد زمان وقوع و ماندگاری و بزرگی مشکلاتی که در سمت عرضه بازار اتفاق می‌افتد، افق کوتاه‌مدت فاندمنتال‌های بازار را تیره و تار کرده است».

از طرفی، از ایالات متحده هم اخباری درباره کاهش سخت‌گیری نسبت به کشورهای واردکننده نفت ایران به گوش می‌رسد. روز دوشنبه، خبرگزاری رویترز نوشت که ایالات متحده می‌تواند در مواردی که کشور‌های خریدار نفت ایران به زمان بیشتری برای کاهش واردات خود از این کشور احتیاج دارند، استثنا قائل شود. با این همه وزیر خزانه‌داری امریکا به خبرنگاران گفته بود که امریکا می‌خواهد همه کشورها واردات خود از ایران را به «صفر» برسانند اما در مواردی که «آنها نتوانند یک‌شبه این کار را به انجام رسانند، امریکا تخفیف‌هایی را در نظر می‌گیرد».

به گزارش رویترز، این حرف‌ها در حالی مطرح شد که در روزهای اخیر مقاماتی از امریکا و اروپا گفته بودند واشنگتن احتمال در نظر گرفتن هرگونه استثناء و معافیت در خصوص تحریم‌های ایران را رد کرده است. اما استیون منوچین وزیر خزانه‌داری امریکا، گفته بود: واشنگتن نمی‌خواهد در بازارهای جهانی نفت اخلال ایجاد کند و در مواردی خاص معافیت‌هایی را برای کشورهایی که زمان بیشتری برای کاهش واردات نفت خود از ایران لازم دارند بررسی می‌کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران