شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125693 | |

گروه انرژی| وود مکنزی با انتشار جدیدترین پیش‌بینی خود عملا به جنگ پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی محققان سازمان کشورهای صادرکننده نفت رفت.

 گروه انرژی| وود مکنزی با انتشار جدیدترین پیش‌بینی خود عملا به جنگ پیش‌بینی‌های انجام شده از سوی محققان سازمان کشورهای صادرکننده نفت رفت. درحالی که اوپکی‌ها چندی پیش در گزارش چشم‌انداز جهانی انرژی تا 2040 هیچ نقطه عطفی برای تقاضای نفت خام تا بیش از 2دهه دیگر تایید نکردند موسسه مشاوره وودمکنزی پیش‌بینی کرد، رشد تقاضای نفت زودتر از انتظار بسیاری از شرکت‌های نفتی متوقف خواهد شد. به گزارش روزنامه فایننشال تایمز، موسسه وودمکنزی که یکی از پرنفوذترین موسسه‌های مشاوره در جهان است، پیش‌بینی کرد که رشد تقاضای نفت در کمتر از ۲۰سال آینده متوقف می‌شود زیرا رویکرد گسترده در بخش حمل‌ونقل به استفاده از خودروهای برقی و بدون راننده شتاب می‌گیرد. وود مکنزی که همکاری نزدیکی با شرکت‌های انرژی دارد در گزارش دورنمای بلندمدت خود اعلام کرد که مصرف نفت از سال ۲۰۳۶میلادی رو به کاهش می‌گذارد که زودتر از برآورد شرکت‌های نفتی است. این پیش‌بینی نشان می‌دهد، پیش‌بینی توقف رشد تولید نفت که زمانی بحثی حاشیه‌یی بود اکنون از سوی اغلب فعالان بازار پذیرفته شده و بر برنامه سرمایه‌گذاری بزرگ‌ترین شرکت‌های نفت و گاز جهان تاثیر می‌گذارد. اد راول، رییس بخش پژوهش نفت در موسسه وود مکنزی گفت: بسیاری از مشتریان ما تایید می‌کنند که توقف رشد تقاضای نفت واقعیت دارد و مساله تنها این است که این اتفاق چه زمانی روی می‌دهد. وی گفت: خودروهای بدون راننده یا ربات- تاکسی‌ها واقعا چهره حمل‌ونقل را در دهه‌های آینده دگرگون می‌کنند. این کارشناس نفتی افزود: ما فرض را بر این می‌گذاریم که این خودروها در سال ۲۰۳۰میلادی اقتصادی و تا سال ۲۰۳۵میلادی به طور گسترده پذیرفته می‌شوند و هر خودرو بدون راننده در مقایسه با خودروهای الکتریکی متعارف، تاثیری شدیدتر بر افت تقاضای نفت خواهد داشت.

به گفته راول در ۱۰سال آینده افزایش بهره‌وری در مصرف سوخت بیشترین تاثیر را بر کند شدن روند رشد تقاضای نفت خواهد داشت. در نتیجه حدود سال ۲۰۳۰میلادی تقاضای بنزین نخستین بخش از تقاضای نفت خواهد بود که آسیب می‌بیند. دیگر بخش‌های تقاضای نفت ازجمله پتروشیمی شاهد رشد بهتری خواهند بود. با این همه راول تاکید کرد که پیش‌بینی توقف رشد تقاضای نفت به معنای افت قیمت این کالا در کوتاه‌مدت نیست. اگرچه پیش‌بینی می‌شود که امریکا در میانه دهه آینده میلادی به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت جهان تبدیل شود، انتظار می‌رود که رشد تولید نفت دیگر کشورهای غیرعضو اوپک حدود سال ۲۰۲۳میلادی متوقف شود و این مساله وابستگی به اوپک را بیشتر می‌کند. راول گفت: می‌توان گفت که بازار نفت به توقف رشد تقاضا نیاز دارد زیرا بخش تقاضا نیازمند اکتشاف‌های بیشتری است تا بتواند کمبودها را جبران کند.

گفتنی است، اوپک در تازه‌ترین گزارش سالانه خود که چشم‌انداز بازار نفت خام تا سال 2040را پیش‌بینی می‌کند هیچ پیکی را برای تقاضای نفت خام پیش‌بینی نکرده است. در واقع اوپک بر این باور است، تقاضا برای نفت خام تا سال 2040 تماما صعودی خواهد بود حتی در سناریویی که فروش خودروهای الکترونیک در آن نسبت به پیش‌فرض‌هایی ابتدایی بالاتر در نظر گرفته شده است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران