شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125533 | |

باشگاه خبرنگاران جوان| توانیر به نقل از کارشناس پیش‌بینی هواشناسی اعلام کرد: دمای هوا تا روز سه‌شنبه در برخی نقاط کشور به ویژه تهران گرم‌تر می‌شود.

باشگاه خبرنگاران جوان| توانیر به نقل از کارشناس پیش‌بینی هواشناسی اعلام کرد: دمای هوا تا روز سه‌شنبه در برخی نقاط کشور به ویژه تهران گرم‌تر می‌شود. امین‌حسین نقشینه گفت: به‌طور کلی روند افزایش دما در بیشتر نقاط کشور تا روز سه‌شنبه ادامه خواهد داشت. به گفته نقشینه تنها نوار شمالی کشور روزهای خنک‌تری را به ویژه از سه‌شنبه تا اوایل هفته آینده شاهد خواهد بود. وی ادامه داد: در برخی مناطق مانند شیراز، اهواز بندرعباس و مشهد مقدس هوا نسبت به هفته پیش اندکی گرم‌تر می‌شود یا حدود دمای هفته پیش خواهد ماند. نقشینه با اشاره به اینکه در تهران هوا به بیش از 40 درجه خواهد رسید، اظهار کرد: همچنین روند برخی مناطق شمالی به ویژه در منطقه مازندران (ساری) تا روز دوشنبه روند افزایش دما را تجربه خواهد کرد. بر پایه این گزارش با بالا رفتن دمای هوا، مصرف برق نیز به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد که بیشترین علت آن استفاده از وسایل سرمایشی است. در تهران هر یک درجه افزایش دما باعث بالارفتن 200 مگاواتی مصرف برق می‌شود. این روند در کل کشور گاه به بیش از 1500 مگاوات می‌رسد. با توجه به این روند، شرکت توانیر روز پنج‌شنبه با صدور اطلاعیه‌یی ضمن عذرخواهی از هموطنان همه مردم را در بخش‌های مختلف به مدیریت مصرف برق دعوت کرد. در این اطلاعیه آمده بود: کاهش بارندگی‌ها طی سال آبی منتهی به تابستان امسال منجر به کم آبی و در نتیجه عدم امکان تولید در نیروگاه‌های آبی شده و شبکه برق کشور با محدودیت‌هایی در تامین برق مواجه شده است. از طرفی تغییر اقلیم جهان که کشور ما را نیز تحت تاثیر قرار داده و موجب پدیده گرمایش پایدار شده است.  

راهکارهای ساده برای کاهش مصرف برق:

 در ساعت‌های اوج بار (پیک مصرف) تا حد امکان در کولرهای آبی از دور کند استفاده کنیم. در صورت استفاده از کولرهای گازی، ترموستات را بین 23 تا 25 درجه سانتی‌گراد تنظیم کنیم.

در ساعات‌های اوج بار (12 الی 16 و 20 الی 23) به ازای هر دو ساعت، کولر را نیم ساعت خاموش کنید. (زمانبندی در این خصوص به صلاحدید مشترکان کمک شایانی به مدیریت مصرف برق و پایداری شبکه برق خواهد کرد)

هنگام استفاده از کولر یا وسایل سرمایشی در ساعت‌های اوج بار تا حد امکان از لوازم پرمصرف برقی مانند اتو، لباسشویی، ظرفشویی و جاروبرقی به‌طور همزمان استفاده نکنیم.

استفاده از وسایل برقی یاد شده را به روزهای تعطیل یا ساعت‌های غیرپیک منتقل کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران