شماره امروز: ۵۴۷

| | |

پایگاه اطلاع ‌رسانی وزارت نیرو| صرفه‌جویی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در بخش‌های مختلف موجب شد،

پایگاه اطلاع ‌رسانی وزارت نیرو| صرفه‌جویی روزهای چهارشنبه و پنج‌شنبه در بخش‌های مختلف موجب شد، پیک(اوج) مصرف از کانال هشداردهنده 56 هزار مگاوات اواسط این هفته خارج شود و خاموشی در نقاط مختلف کشور کاهش یابد. اواسط این هفته میزان مصرف برق در پی افزایش دما به شکل چشمگیری رشد کرد و میزان اوج مصرف رکورد بی‌سابقه‌ 56 هزار و 532 مگاوات را به ثبت رساند.

برخلاف رکوردهای عمومی و ورزشی، ثبت رکورد برای پیک مصرف برق یک شاخص منفی به حساب می‌آید و هشداری برای رسیدن شبکه و نیروگاه‌های کشور به حداکثر توان قابل استفاده است. صنعت برق در تابستان‌های گذشته نقطه اوجی فراتر از 55 هزار و 443مگاوات را تجربه نکرده بود. در کنار رشد سالانه‌ مصرف برق در کشور، افت بی‌سابقه بارندگی‌ها موجب شده، نیروگاه‌های برق‌آبی نیز در تابستان امسال با کاهش محسوس ظرفیت تولید روبه‌رو شود و توان تولید برق کشور در حدود 58 هزار مگاوات قرار بگیرد. از اواسط این هفته با عبور پیک مصرف از کانال 56 هزار مگاوات خاموشی‌های پراکنده در نقاط مختلف کشور با هدف حفظ پایداری و جلوگیری از آسیب شبکه در دستور کار قرار گرفت تا در صورت رسیدن پیک مصرف به کانال 58 هزار مگاوات، تجربه اردیبهشت ‌ماه سال 1380و فروپاشی شبکه برق تکرار نشود. در 2روز گذشته همراهی مردم در بخش‌های مختلف و صرفه‌جویی آنان موجب شد، مصرف برق کشور از وضعیت هشداردهنده خارج شده و به کانال 54 هزار مگاوات بازگردد و به تبع آن خاموشی‌ها کاهش یابد. طبق گفته مسوولان وزارت نیرو، صرفه‌جویی 10درصدی مصرف برق در فصل تابستان مشکل خاموشی را برطرف می‌کند. وزیر نیرو نیز چند روز پیش که برای شرکت در جلسه اضطراری بررسی وضعیت آب و برق کشور به کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی رفته بود، تاکید کرد هر نوع جیره‌بندی و خاموشی در حوزه آب و برق به خود مصرف‌کنندگان بازمی‌گردد. اگر صرفه‌جویی و استفاده درست از منابع صورت بگیرد نه فقط برای امسال بلکه در هیچ سال دیگری جیره‌بندی و خاموشی نخواهیم داشت اما اگر از مصرف درست آب و برق غفلت کنیم ممکن است جیره‌بندی در فصل زمستان نیز اتفاق بیفتد.

براساس گزارش شرکت مدیریت شبکه برق ایران، اوج مصرف برق در روز پنج‌شنبه 14تیر ماه به 54 هزار و 266مگاوات رسید که در مقایسه با مدت مشابه پارسال یک هزار و 98مگاوات کاهش یافت. همه مبادلات برق روز پنج‌شنبه کشور 492مگاوات ثبت شد که سهم بخش صادرات 104مگاوات و سهم واردات 388مگاوات بود. در این دوره زمانی میزان مصرف برق صنایع کشور به 4هزار و 22مگاوات رسید. با توجه به گرم شدن دمای هوا در هفته آینده در بیشتر استان‌های کشور باید مشترکان در مصرف برق بخش خانگی حداکثر صرفه‌جویی را به عمل آورده و در ساعت‌های اوج مصرف از به‌ کارگیری لوازم برقی پرمصرف اجتناب کنند تا هموطنان به ویژه در مناطق گرم جنوب کشور نیز از نعمت برق برخوردار باشند. زمان اوج مصرف(پیک) در نیمه نخست سال بین ساعت‌‌های 12تا 16و 19تا 23 است. معاون اول رییس‌جمهوری بیست و هشتم خرداد ماه در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بر ضرورت برنامه‌ریزی صحیح در دستگاه‌های اجرایی برای کاهش مصرف برق به ویژه در تابستان تاکید کرد. وزیر نیرو نیز بیست و نهم خرداد ماه اعلام کرد «از اواخر خرداد ماه امسال به مدت 13هفته با کمبود تولید برق نسبت به نیاز مصرفی روبه‌رو می‌شویم». «رضا اردکانیان» گفت: این کمبود تولید برق که حدود 5 هزار مگاوات پیش‌بینی شده بیشتر ناشی از کم بارشی‌های سال آبی 97-96 است. وی پیک بار پارسال را حدود 55 هزار مگاوات اعلام و پیش‌بینی کرد، اوج مصرف برق امسال به حدود 58 هزار مگاوات برسد. ششم تیر ماه نیز هیات وزیران تصویب کرد، تعرفه برق سازمان‌های دولتی در سراسر کشور در ساعت‌های اوج بار 20درصد افزایش یابد. در برخی استان‌ها مانند تهران نیز ساعت اداری از 6 صبح تا 14عصر تعیین شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران