شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 125059 | |

شانا: نماینده ایران در هیات عامل اوپک در واکنش به توییت جدید رییس‌جمهوری امریکا گفت:

شانا: نماینده ایران در هیات عامل اوپک در واکنش به توییت جدید رییس‌جمهوری امریکا گفت: با توییت‌های پیاپی و مذموم شما قیمت‌های جهانی نفت خام 10دلار افزایش یافته به این رویه پایان دهید در غیر این صورت قیمت‌های جهانی نفت خام بالاتر می‌رود.

حسین کاظم‌پوراردبیلی روز پنج‌شنبه گفت: آقای رییس‌جمهوری(دونالد ترامپ) ممکن است از شما بپرسم درباره چه موضوعی صحبت می‌کنید؟ سازمان کشورهای صادرکننده نفت(اوپک) ظرف 30سال گذشته دخالتی در تعیین قیمت‌های جهانی نفت خام نداشته است بلکه این بازارهای مالی و قطب‌های‌(هاب‌های) منطقه‌یی برای انواع نفت خام شاخص است که بر تحولات قیمتی تاثیر می‌‌گذارد.

وی ادامه داد: ایالات متحده امریکا، تولیدکنندگان بزرگ و موسسان اوپک را تحریم می‌کند و در عین حال از آنها می‌خواهد که قیمت‌های نفت خام را کاهش دهند؟! کاظم‌پوراردبیلی خطاب به رییس‌جمهوری امریکا تاکید کرد: عالیجناب، آن حجم از نفت خام برای اجابت خواسته شما در بازارهای جهانی موجود نیست، شما آن دسته از اعضای اوپک را که ادعا می‌کنید از آنها حمایت می‌کنید تحت فشار گذاشته‌اید.

نماینده ایران در هیات عامل اوپک تصریح کرد: شما به واقع با این رفتار، اعتبار و حاکمیت آنها را زیر سوال می‌برید، ما انتظار داریم مودبانه‌تر برخورد کنید.

وی با یادآوری اینکه برادران مسلمان ما در عربستان سعودی، ملتی تحصیلکرده و بالغ هستند که اجازه نمی‌دهند شما با آنها اینگونه رفتار کنید و به آنها دستور دهید، تصریح کرد: شما می‌گویید که این یک جاده دو طرفه است؟! ما هم در این بزرگراه قرار داریم.

کاظم‌پوراردبیلی تاکید کرد: آقای رییس‌جمهوری ممکن است ما اختلاف سلیقه‌هایی با برادرانمان در عربستان سعودی داشته باشیم اما یاد گرفته‌ایم که چگونه در کنار هم زندگی کنیم؛ شما می‌خواهید این اختلاف‌ها را تشدید کنید، من توصیه می‌کنم به سرعت فردا(جمعه 15تیرماه) به مذاکرات وین ملحق شوید. دونالد ترامپ در جدیدترین توییت خود باز هم اوپک را مسوول قیمت بالای نفت دانسته و خواهان کاهش قیمت نفت از سوی این سازمان شده است.

رییس‌جمهوری امریکا در جدیدترین اظهارنظرش در حساب کاربری توییتر خود نوشته است:«انحصار اوپک باید به‌ خاطر داشته باشد که قیمت‌های بنزین افزایش یافته است، اگر نگوییم کاری نکره‌اند، اقدام لازم را هم برای این شرایط انجام نداده‌اند، آنها قیمت‌ها را افزایش می‌دهند درحالی که ایالات متحده امریکا در مقابل دلارهای اندک آنها از بسیاری از کشورهای عضو اوپک حمایت می‌کند. این باید یک خیابان دو طرف باشد. قیمت‌های جهانی نفت خام را همین حالا کاهش دهید!»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران