شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124812 | |

فرماندار خرمشهر از شیرین شدن آب این شهر خبر داد. خرمشهر برای چند روز به دلیل مشکلات آب مردم با ناآرامی همراه بود. دیروز ولی‌الله حیاتی فرماندار خرمشهر درباره شوری آب در این شهرستان بیان کرد:

گروه انرژی|

 فرماندار خرمشهر از شیرین شدن آب این شهر خبر داد. خرمشهر برای چند روز به دلیل مشکلات آب مردم با ناآرامی همراه بود. دیروز ولی‌الله حیاتی فرماندار خرمشهر درباره شوری آب در این شهرستان بیان کرد: با اقدامات انجام شده در حال حاضر آب آشامیدنی شهرستان شیرین شده است و مشکلی ندارد. پیش‌تر مدیر اداره آبفای خرمشهر گفته بود خط انتقال شماره یک طرح غدیر، 2 بار به علت برداشت‌های غیرقانونی از رودخانه کارون در بالادست و کشت‌های غیرمجاز و خرابکاری گروهی دامدار در شکستن خط لوله مسیر یک غدیر یعنی از هویزه تا خرمشهر برای آب دادن به دام‌های‌شان دچار شکستگی شد و انتقال آب از رودخانه کرخه به شهرهای خرمشهر و آبادان قطع شد. در پی شوری بیش از حد آب مصرفی و کیفیت پایین آن، عده‌یی از مردم معترض خرمشهر و آبادان در مقابل شرکت آبفای شهرشان تجمع کردند. اما در روز یک‌شنبه به دنبال تعمیر خط لوله غدیر یک، کیفیت آب مصرفی این شهرها به حالت عادی خود نزدیک شد و مسوولان مربوطه وعده دادند که با راه‌اندازی خط لوله غدیر دوم در 15 تیرماه، کیفیت آب مصرفی از گذشته نیز بهتر خواهد شد.

در این راستا، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان، دیروز در حاشیه بازدید از خط دوم طرح آبرسانی غدیر به شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان، اظهار کرد: در قالب طرح غدیر از سد کرخه، 25 شهر و 1608 روستا از آب بهره‌مند می‌شوند. این طرح در قالب سه فاز است. فاز اول آن در قالب خط 1800 میلی‌متری به شهرهای خرمشهر آبادان، اهواز، دشت آزادگان، هویزه و... می‌رود که کارفرمای آن سازمان آب و برق و توزیع آن با شرکت آبفای شهرستان‌ها است. وی افزود: مصرف روزانه خرمشهر حداکثر 90هزار مترمکعب بود که از خط غدیر تا 70 هزار مترمکعب آبرسانی می‌شد. همچنین مصرف روزانه آبادان 150هزار متر مکعب است که از غدیر تا 110هزار مترمکعب آبرسانی می‌شد و کسری آب خرمشهر از کارون و کسری آب آبادان از بهمنشیر، اروند و کارون جبران می‌شد. معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خوزستان ادامه داد: دو آب شیرین‌کنی که در آبادان نصب شده بود تا 10 هزار مترمکعب نیز به این شهر کمک می‌کرد اما خرمشهر آب شیرین‌کن نداشت که اخیرا 10هزار مترمکعب آب شیرین‌کن برای آن افتتاح شد. هاشمی‌زاده درخصوص علت شوری آب خرمشهر تصریح کرد: شوری آب کرخه حدود 2هزار میکروموس است. آبگیری که از کارون و بهمنشیر انجام می‌شد باتوجه به کاهش آب شیرینی که از بالادست وارد رودخانه‌ها می‌شد و خشکسالی، این آب قدرت روبه‌رویی با آبی که از سوی دریا می‌آمد را نداشت که موجب شوری آب شد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران