شماره امروز: ۵۴۷

وزیر نیرو سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته بود

| کدخبر: 124576 | |

سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته، رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان بود تا با تاکید بر اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب، دین را بدین منظور به مدد بطلبد.

گروه انرژی|

سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته، رضا اردکانیان وزیر نیروی کشورمان بود تا با تاکید بر اهمیت صرفه‌جویی در مصرف آب، دین را بدین منظور به مدد بطلبد. اردکانیان سازگاری با کم‌آبی را اصلی‌ترین برنامه وزارت نیرو عنوان کرد و استفاده استاندارد از آب و انرژی را همتراز با عمل صالح تکرار شده در آموزه‌های دینی دانست. وی بدمصرفی را همان فسادی خواند که خداوند فرموده با انجام آن بقا، رفاه و آسایش آدمیان در زمین به خطر می‌افتد. اردکانیان بیان کرد که ایران به اندازه یک‌سوم جهان از موهبت بارندگی برخوردار است و خشکسالی و کاهش بارندگی‌ها را واقعیت پیش روی ایرانیان دانست. به گفته وی همان‌طور که هزاران سال است ایرانیان خود را با کم‌آبی سازگار کرده‌اند، اکنون نیز می‌توانند با آن کنار بیایند و با استفاده بهینه از آب و صرفه‌جویی می‌توان آب شرب دوبرابر جمعیت کنونی ایران را فراهم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو (پاون)، وزیر نیرو در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه این هفته تهران با تاکید بر اینکه جامعه ما حایز وجدان دینی است، اظهار کرد: «مردم ما دارای انگاره‌ها و اعتقادات دینی قدرتمندی هستند و این دینداری به‌طور عام و به‌طور خاص اصلی‌ترین سرمایه ماست. تحقیقات جهانی در علوم اجتماعی نیز موید این است که بسته به شرایط و مقتضیات و به ویژه زمانی که زیرساخت‌های صرفه‌جویی مهیا باشد، انگاره‌های دینی، انگیزشی برای رفتار درست را فراهم می‌کنند.» رضا اردکانیان با تاکید بر اینکه میلیاردها مترمکعب آب در بخش کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرد، بیان کرد: «ما می‌توانیم با بهره‌مندی از فناوری‌های جدید میلیون‌ها و بلکه میلیاردها مترمکعب آب در بخش کشاورزی صرفه‌جویی کنیم و برای جمعیتی تا دوبرابر جمعیت فعلی کشور آب کافی برای شرب، بهداشت و صنعت در دسترس داشته باشیم.» وی با تاکید بر اینکه استفاده استاندارد و مطابق الگوی مصرف آب و انرژی همان عمل صالح تکرار شده در آموزه‌های دینی ماست، ادامه داد: «استفاده درست آب و انرژی عین عدل است. انصاف حکم می‌کند زمانی که در نقاطی از کشور به دلایل مختلف از جمله کم بارشی، تنگناهای مالی و عمدتا بدمصرفی، آب با کیفیتی در اختیار ندارد، ما در مقابل که آب با کیفیت و سالم داریم آن را به درستی مصرف کنیم.»

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه سالیان متمادی در برخی زمینه‌ها بدمصرف بوده‌ایم، گفت: «بدمصرفی همان فسادی است که خداوند تاکید کرده است در زمین مرتکب انجام آن نشوید، چرا که بقای آدمیان و رفاه و آسایش آنان را به خطر می‌اندازد، نابرابری و بی‌عدالتی ایجاد کرده و خشونت می‌آفریند. بنابراین بدمصرفی در محیط زیست، آب و انرژی می‌تواند موجب بروز تمام این سختی‌ها شود.»

وزیر نیرو افزود: «در کشور ما به میزان قابل ملاحظه‌یی از انرژی برق توسط نیروگاه‌های برق‌آبی تولید می‌شود. سال گذشته توانسته بودیم تا 9300 مگاوات برق کشور را از طریق نیروگاه‌های برق‌آبی تامین کنیم ولی به دلیل افت بی‌سابقه بارش‌ها در پاییز و زمستان سال گذشته پیش‌بینی می‌شود در تابستان امسال چندین هزار مگاوات کاهش تولید برق از نیروگاه‌های برق‌آبی خواهیم داشت.»

اردکانیان تصریح کرد: «ما هر ساله به‌طور طبیعی با رشد معقول جمعیت هم مواجه هستیم که این مساله نیز منبع جدیدی برای مصرف بیشتر است و برای آن برنامه‌ریزی می‌کنیم. نکته مهمی که نباید از آن غافل شویم، این است که امسال می‌توانیم هم در بخش آب به ویژه آب شرب و بهداشت و هم در بخش برق با درست مصرف کردن و فاصله گرفتن از بد مصرفی تابستان گرم امسال را با مشکلات کمتری پشت سر بگذاریم.»

وزیر نیرو یادآور شد: «حتی در این میان بارش‌های نسبتا مناسب بهار امسال در برخی استان‌ها نیز به میزان مورد نیاز افت نزولات جوی نیمه دوم سال گذشته را جبران نکرده است و در برخی از استان‌ها در مقایسه با سال گذشته تا 75درصد کاهش بارندگی داشته‌ایم.»

اردکانیان ادامه داد: «امروزه دسترسی کامل به تمام فناوری‌های دنیا داریم. ما بیش از چهار میلیارد مترمکعب پساب تولید می‌کنیم که پس از تصفیه می‌تواند مطمئن‌ترین منبع برای بخش صنعت کشور و بعضا در بخش کشاورزی با رعایت‌های استانداردهای لازم باشد.»

وی بر لزوم دوری از بدمصرفی تاکید کرد و گفت: «ما در شهرهای بزرگ که منابع آبی کافی برای شرب و بهداشت داریم، باید دقت کنیم تا آب با کیفیت بخش شرب را به سایر مصارف اختصاص ندهیم. همواره به یاد آوریم قطره قطره آبی که به عنوان نظافت محیط از آن استفاده می‌شود و به عنوان وسیله شست‌و‌شو بعضا مورد استفاده قرار می‌گیرد در نقاط بی‌شماری از کشور و در روستاهای ما منبع شرب مردم این مناطق است.»

اردکانیان یادآور شد: «دولت نیز برای صرفه‌جویی در مصرف آب و برق ابتدا سراغ سازمان‌های دولتی رفته است و مصوبه هیات وزیران ناظر بر این خواهد بود که دستگاه‌های دولتی قطعا در مقایسه با سال گذشته باید به میزان قابل ملاحضه‌یی در مصرف آب و برق خود صرفه‌جویی کند که مطمئنا این رفتار توسط مردم نیز پشتیبانی خواهد شد.»

وی در بخش پایانی سخنان خود گفت: «تمام این مسائل به این معناست که با رفتار صحیح خود به گونه‌یی عمل خواهیم کرد که دشمنان این نظام و مملکت به هوس نیفتند که در زمینه آب اقدام به تحریک احساسات و عواطف مردم در مناطق کم آب و دارای مشکل بیفتند.»

وزیر نیرو خاطرنشان کرد: «رژیم‌صهیونیستی که دهه‌های گذشته از تمام ابزار ممکن و حتی علم روز با تهیه مدل‌های ریاضی مختلف سعی در سرقت منابع آب در کشورهای خاورمیانه و مناطق اشغالی کرده است، امروز به هوس افتاده که در موضوع آب وارد معرکه ایران شود. مطمئنا هوشیاری مردم ما مانع از این دست‌اندازی خواهد شد و با کمک هم در مصرف صحیح منابع زیست محیطی در این بخش نیز موفق خواهیم بود.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران