شماره امروز: ۵۴۷

زنگنه در افتتاح فاز دوم پالایشگاه خلیج‌فارس با حضور رییس جمهور بیان کرد

| کدخبر: 124575 | |

برای کشوری که همواره نگاهی امنیتی به تامین بنزین داشته و از طرفی نیز این روزها در معرض تشدید تحریم‌ها قرار دارد، نزدیک کردن عرضه به تقاضای این سوخت اهمیت زیادی دارد.

برای کشوری که همواره نگاهی امنیتی به تامین بنزین داشته و از طرفی نیز این روزها در معرض تشدید تحریم‌ها قرار دارد، نزدیک کردن عرضه به تقاضای این سوخت اهمیت زیادی دارد. آن قدر زیاد که میان تمام گرفتاری‌ها رییس‌جمهور را عازم بندرعباس کند. حسن روحانی و بیژن زنگنه روز پنج‌شنبه در بندرعباس بودند تا فاز دوم پالایشگاه عظیم ستاره خلیج‌فارس را افتتاح کنند. در صحبت‌های هر دو سیاستمدار کهنه‌کار این هویدا بود که مشکلاتی گریبان کشور را گرفته است، به‌طوری که زنگنه گلایه کرد که  اگر در کار وزارتخانه تاخیر نمی‌انداختند، تحریم نفت ایران ممکن نبود. اما هر دو به پیشرفت‌های چند سال اخیر اشاره کردند و آنها را مایه امیدواری خواندند. صحبت‌های روحانی در واقع ادامه صحبت‌های چهارشنبه شب او در باب ایستادگی خود و دولتش در برابر فشارهای خارجی بود. سخنان زنگنه تکنیکی‌تر و درباره فاز دوم پالایشگاه خلیج‌فارس و مساله بنزین در کشور بود. با بهره‌برداری از این فاز، روزانه ۱۲ میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۵ به کل تولید بنزین کشور افزوده می‌شود و با راه‌اندازی دو فاز نخست، میزان تولید بنزین این پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به ۲۴ میلیون لیتر رسیده و فاز سوم نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد برای افتتاح این پالایشگاه، علیرضا صادق‌آبادی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی، فرماندار و استاندار هرمزگان، جمعی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی و مدیران ارشد صنعت نفت کشور، وزیر نفت و رییس‌جمهور را همراهی می‌کردند. در ادامه گزارش «تعادل» از مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه خلیج‌فارس و سخنرانی رییس‌جمهور و وزیر نفت را می‌خوانید.

از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با عنوان ظهور عصری نو در صنعت پالایشی ایران یاد شده است. این پالایشگاه در قالب 3 فاز تعریف شده که هر فاز قابلیت تولید روزانه ۱۲میلیون لیتر بنزین مطابق استانداردهای روزآمد اتحادیه اروپا را دارد. روز پنج‌شنبه حسن روحانی رییس‌جمهوری و بیژن زنگنه، وزیر نفت عازم بندرعباس شدند تا فاز دوم این پروژه را افتتاح کند لحن سخنان رییس‌جمهور در این مراسم از تلخی‌هایی‌ حکایت داشت که در چند مدت اخیر به مردم فشار آورده است. شرایط اخیر به مغرضان دولت فرصت مناسبی داد تا به روحانی حمله کنند و حتی درخواست کناره‌گیری او را مطرح سازند؛ نکته‌یی که رییس‌جمهور یک شب پیش از مراسم افتتاح، آن را با قاطعیت رد کرد و گفت: «اگر کسی فکر می‌کند دولت استعفا می‌دهد، اشتباه می‌کند».

سخنان رییس‌حمهوری در روز افتتاحیه حاکی از آگاهی وی نسبت به شرایط روز کشور بود. رییس‌جمهوری با اشاره به سختی‌هایی که کشور را درگیر خود کرده، گفت: «در طول زندگی انسان، مقاطعی پیش می‌آید که هم برای تاریخ ملت و سرنوشت کشور و هم برای تبلور لیاقت‌های انسان کم‌نظیر و سرنوشت‌ساز است.» رییس‌جمهور ادامه داد: «صدق و کذب ما و راستگو بودن و غیر از آن در روزهای امتحان خداوند آشکار می‌شود و اگر چه همه در زبان افتخار می‌کنند که مومن، مسلمان، مخلص، معتقد و فداکار برای کشور هستند، اما در روز امتحان و آزمایش سرافرازی، صداقت و فداکاری‌شان برای تاریخ و جهان روشن خواهد شد.» رییس‌جمهور با بیان اینکه امروز یکی از مقاطع تاریخی مهمی است که در آن قرار داریم، اظهار داشت: «اگر امروز دشمنی علیه ما توطئه کرده، ما باید با تهدید دشمن مقابله کرده و در برابر آن بایستیم و ثانیا آن را به فرصت تبدیل کنیم.»

 کارنامه خوبی داشته‌ایم

حسن روحانی در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس با بیان اینکه امروز زمان کمک به یکدیگر و تلاش برای عبور از مشکلات است، نه زمان تسلیم یا مچ‌گیری تصریح کرد: «آیا نباید به راه‌اندازی دو فاز از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به فاصله یک سال، افتخار کنیم؟ به امید خدا و با همت و تلاش تلاشگران صنعت نفت کشور تا پایان سال از فاز سوم این پالایشگاه نیز بهره‌برداری خواهد شد.» وی افزود: «اگر در مصرف بنزین نیز صرفه‌جویی‌های لازم را انجام دهیم و مصرف بیش از حد را مهار کنیم، صادرکننده بنزین خواهیم شد.» روحانی با انتقاد از افزایش مصرف انرژی به‌ویژه بنزین در کشور گفت: «ایران ۸۰ میلیون نفر جمعیت دارد و روزانه ۸۰میلیون لیتر بنزین در کشور سوزانده می‌شود، در کجای دنیا با چنین مصرفی روبه‌رو هستیم؟» رییس‌جمهوری افزود: «این‌ حامل‌های انرژی سرمایه‌های کشور هستند. واقعا ما بد مصرف می‌کنیم، ارز و دلار همین‌جاست، در این دوران اگر کمی مراعات کنیم به‌طور حتم در تامین بنزین مورد نیاز کشور به خودکفایی خواهیم رسید، چنانکه اکنون در گازوییل به خودکفایی رسیده‌ایم.» روحانی تاکید کرد: «اما در صورتی که سدی در برابر بد مصرفی و هدررفت و قاچاق سوخت ایجاد کنیم به این مهم دست خواهیم یافت.» روحانی در صحبت‌هایش به مساله محیط‌زیست نیز اشاره کرد و گفت: « حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست نیز در گرو مدیریت مصرف سوخت است که باید با تلاش بیشتر این عرصه را سامان دهیم.» رییس‌جمهور همچنین به موفقیت‌های دوران ریاست‌جمهوری خود اشاره کرد و گفت: «اگر رشد و پیشرفت‌هایی را که در همین پنج سال گذشته داشته‌ایم نگاه کنید، می‌بینیم که پیشرفت‌های قابل افتخار زیادی داریم؛ در این پنج سال تولید بنزین کشور ۴۵ درصد افزایش یافته و تولید بنزین با استاندارد یورو ۴ و یورو ۵، بیش از ۱۲ برابر شده و دیگر نه تنها به واردات گازوییل نیاز نداریم بلکه توان صادرات گازوییل را نیز داریم و در حالی که تا چند سال پیش در زمستان‌ها ناچار از واردات گاز بودیم، در حال حاضر توان صادرات گاز حتی در زمستان را هم نیز داریم، پس چرا باید به جای افتخار کردن به این دستاوردها یأس و ناامیدی را به جامعه تزریق کنیم؟»

 مردم در خط مقدم پروژه‌ها قرار گیرند

رییس‌جمهور در بخش دیگری از صحبت‌ها خود به مساله تامین مالی پروژه‌های نفتی اشاره داشت و اظهار کرد: «برای ساخت پالایشگاهی مثل ستاره خلیج‌فارس، میلیاردها یورو هزینه شده است و امروز باید راه را برای حضور مردم در این عرصه باز کنیم و سهام چنین مجموعه‌هایی را به مردم واگذار کنیم. همه دستگاه‌های دولتی و نهادهای عمومی و نظامی باید سرمایه‌های در اختیار خود را به مردم واگذار کنند تا هم مردم ثروتمند شده و هم به آینده امیدوار شوند و پول‌های سرگردان نیز در مسیر صحیح تولید به کار گرفته شود.»

روحانی با تاکید بر اینکه جذب سرمایه‌های مردم به مسیر صحیح تولید وظیفه دولت، نیروهای مسلح، نهادهای عمومی و همه ارگان‌های نظام است، گفت: «برای این منظور مصوبه خوبی نیز در جلسه مشترک سه قوه داشتیم که به تایید مقام معظم رهبری نیز رسیده است تا همه نهادها سهام شرکت‌ها و مجموعه‌های در اختیار خود را به مردم واگذار کنند.» رییس‌جمهور تصریح کرد: «برخی دستگاه‌ها هستند که می‌توانند خیلی خوب، سرمایه‌های مردم را جذب کرده و در مسیر صحیح تولید و ساختن آینده کشور سرمایه‌گذاری کنند. یکی از این دستگاه‌ها وزارت و شرکت نفت است که مردم نیز به آنها اعتماد داشته و اوراق منتشر شده از طرف این دستگاه‌ها، نزد مردم از اعتبار بالایی برخوردار است. این دستگاه‌ها می‌توانند به خوبی سرمایه‌های مردم را به خدمت بگیرند.» روحانی اضافه کرد: «در نمایشگاه نفت و گاز که چندی پیش برگزار شد، اعلام شد صنعت نفت کشور، آمادگی انتشار ۶ میلیارد دلار اوراق مشارکت را دارد که این مساله می‌تواند علاوه بر ایجاد اشتغال سرمایه‌های مردم را نیز به مسیر صحیح تولید هدایت کند.»

 در برابر ما چه کسی ایستاده است؟

رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به خصومت‌ها علیه ایران پرداخت و گفت: «باید هزینه بدخواهی‌های دشمنان را افزایش دهیم و قدرت خود را به رخ آنها بکشیم. اگر ۶ ماه در برابر توطئه‌های دشمنان ایستادگی کنیم، آنها منکوب و خسته شده و در برابر اراده ملت ایران تسلیم خواهند شد. برای این منظور باید در کنار خودکفایی و ایستادگی از سرمایه‌ها و داشته‌های کشور نیز به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.» رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه باید کاری کنیم که پیشانی دشمنان به سنگ بخورد، افزود: «ما امروز در برابر یک مشت آدم قلدرمآب که دارای محاسبات غلط نسبت به کل جهان و از جمله ایران هستند، قرار داریم و این در حالی است که شاید بگوییم آنها با برجام ایران مخالفند اما می‌بینیم که در چین و اروپا و سایر نقاط نیز این‌گونه هستند و در حقیقت آدم‌هایی روی کار آمده‌اند که به هیچ چیز متعهد نبوده و هیچ پیمانی برایشان ارزشمند نیست.» رییس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز بین امریکا و نزدیک‌ترین متحدانش مانند کانادا، مکزیک و اتحادیه اروپا، فاصله بسیاری افتاده است، گفت: «آنها نسبت به ما کینه طولانی و بلندمدت دارند.» روحانی تاکید کرد: «ما در این مقطع هم باید احساس قدرت کرده، سینه را سپر کنیم و در برابر بدخواهان بایستیم و صبر و تحمل داشته و سست نشویم و گله‌ها و شکایت‌ها و فاصله‌هایی که همواره در جامعه ما میان اقشار و گروه‌های مختلف وجود داشته را کنار بگذاریم.» رییس‌جمهور اظهار کرد: «البته همواره اختلافات در کشور ما وجود داشته و مربوط به حزب یا گروه‌های سیاسی نمی‌شود و در کوچک‌ترین مناطق هم بر سر موضوعات مختلف اختلافات و سلیقه‌های گوناگون بوده است، اما هنگامی که دشمن در برابر ما قرار می‌گیرد و می‌خواهد ملت را شکسته و عظمت ما را خرد کند، ما یک ملت واحد هستیم.» روحانی تاکید کرد: «تردید ندارم با صبر، استقامت و اتکا به خدا و انسجام و ایستادگی حتما می‌توانیم دشمن را در هم بشکنیم، چرا که ما از این نوع آزمایش‌ها در مقاطع دیگر هم داشته‌ایم.»

 در این امتحان سربلند می‌شویم

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به فشارهای خارجی و مشکلات اقتصادی کشور گفت: «این یک آزمایش الهی است که بسیاری از مردم سربلند از آن بیرون می‌آیند و البته اقلیتی نیز هستند که همواره در این امتحان‌ها تجدید می‌شوند. در سه ماهه نخست امسال درآمد ارزی و حتی مخارج و هزینه‌کردهای دولت نه تنها از پارسال کمتر نشده، بلکه افزایش نیز داشته است و به عنوان مثال بودجه عمرانی تخصیص یافته در بهار امسال نسبت به زمان مشابه پارسال ۳۰ برابر رشد داشته است.» رییس‌جمهور با تاکید بر اینکه دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، اظهارداشت: «اصلا فرض را بر این می‌گذاریم که دوران سختی آغاز شده است، آیا باید خودمان را ببازیم و دنبال مقصر بگردیم و تقصیرها را به گردن یکدیگر بیندازیم؟ امروز روز امتحان الهی است و همه باید فرهنگ اقتدار، عزت و ایستادگی‌مان را به رخ دشمن بکشیم.» رییس‌جمهور اظهار کرد: «ما کشوری پرافتخار داریم که در آن روی پای خود ایستاده‌ایم و ملت ما خودشان سرنوشت‌شان را انتخاب کرده و پای صندوق می‌آیند و در آن افتخار همه مسوولان این است که مشروعیت سیاسی‌شان را از رای مردم دارند.» روحانی با بیان اینکه ملت ایران، ‌ملتی بزرگ و با تاریخ کهن است، گفت: «تردید ندارم اگر همه ابزار و امکانات را به کار بگیریم در این امتحان الهی هم مثل همیشه سربلند خواهیم بود.» رییس‌جمهور در ادامه صحبت‌های خود، با بیان اینکه امروز روز امتحان برای همه ماست، گفت: «باید شجاعانه و پرتلاش مقاومت و ایستادگی کنیم و نباید در برابر تلاش‌های دشمن برای تحریم دستپاچه شویم. امروز روزی نیست که به بازارها هجوم ببریم و دو برابر قبل خرید کنیم یا انبارها را از کالا پر کنیم، بلکه اکنون زمان آن است که بازارها را پر از کالا و رنگین کنیم»

 ستاره، بنزین ایران را تامین می‌کند

وزیر نفت نیز در آیین گشایش رسمی فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در صحبت‌های خود عنوان داشت: «افتتاح این پالایشگاه به معنای این است که ما در مقابله با تهدیدهای خارجی مقاوم شده‌ایم.» زنگنه در 2 روز اخیر اظهارنظر جنجالی دیگری نیز در خصوص تحریم‌ها کرده و گفته بود: «اگر در کار وزارت نفت تاخیر نینداخته بودند و پنج قرارداد دیگر همانند توتال منعقد شده بود و همچنین صادرات نفت کشور چهار میلیون بشکه در روز بود، دیگر امریکا نمی‌توانست نفت ایران را تحریم کند.» بیژن زنگنه اما روز پنج‌شنبه در مراسم افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس اظهار کرد: «در اردیبهشت‌ماه سال گذشته فاز نخست تثبیت بنزین را در پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس را آغاز کردیم.» او در توضیح سخن خود افزود: «پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در قالب سه فاز تعریف ‌شده که هر فاز قابلیت تولید روزانه ۱۲میلیون لیتر بنزین مطابق استانداردهای روزآمد اتحادیه اروپا را دارد. با راه‌اندازی دو فاز نخست، میزان تولید بنزین این پالایشگاه به ۲۴میلیون لیتر رسیده و فاز سوم نیز تا پایان امسال به بهره‌برداری می‌رسد. با بهره‌برداری از پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس و رسیدن به رقم تولید روزانه ۳۶ میلیون لیتر، وضع باثباتی خواهیم داشت و بابت تحریم‌ها نگرانی نداریم.» وزیر نفت با بیان اینکه با بهره‌برداری از فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس روزانه ۱۲میلیون لیتر بنزین با کیفیت یورو ۵ به ‌کل تولید بنزین کشور افزوده می‌شود، اضافه کرد: «پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس سبب ایجاد موازنه مثبت تولید و مصرف بنزین شده و با راه‌اندازی فاز سوم، امکان برقراری صادرات بنزین نیز فراهم می‌شود.» زنگنه تصریح کرد: «راه‌اندازی فازهای مختلف پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس گره‌های کور فراوانی داشت و برای ارتقای و به رساندن این پروژه به این مرحله از تمام کسانی که چنین صبر و حوصله‌یی را از خود نشان دادند، تشکر می‌کنم.» زنگنه با اشاره به اینکه بیشترین تهدید امریکا در دوره پیشین تحریم‌ها متوجه بحث سهمیه‌بندی بنزین بود، گفت: «با اجرای پروژه احداث پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس به عنوان یک طرح مهم در جهت اقتصاد بزرگ‌ترین گام برداشته شد و در صورتی که راه‌اندازی نمی‌شد ۳۶۰هزار بشکه خوراک میعانات گازی این پالایشگاه را باید به زحمت صادر می‌کردیم.»

 کلاف پیچیده‌ای که باز شد

بیژن زنگنه درباره شروع کار روی پروژه ستاره خلیج‌فارس گفت: « این طرح در ابتدا کلاف پیچیده‌یی بود که باز کردن گره‌های آن صبر و حوصله زیادی می‌خواست و خوشبختانه همکاران ما در شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی و قرارگاه خاتم الانبیاء (ص) و شرکت شرکت مهندسی و ساختمان صنایع نفت (اویک) و شرکت راه‌اندازی و بهره‌برداری صنایع نفت (اویکو) برای موفقیت این طرح با ظرفیت پالایش روزانه ۱۲۰ هزار بشکه میعانات گازی تلاش و همکاری بی‌وقفه‌یی داشتند.»

وزیر نفت با اعلام بهره‌برداری از فاز سوم پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در زمستان امسال گفت: «در سال ۹۲، تولید بنزین یورو ۴ در سال ۹۲، سه میلیون و ۴۰۰ هزار لیتر در روز بود که این مقدار در سال ۹۶ به روزانه ۲۸ میلیون لیتر رسید و این رقم امسال با ۱۴ برابر افزایش به ۵۴ میلیون لیتر در روز می‌رسد، همچنین تولید بنزین پایه کشور از رقم روزانه ۵۹ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر هم‌اکنون به ۹۰ میلیون لیتر رسیده است.»

 بنزین مرغوب در دسترس مردم

زنگنه همچنین درباره میانگین مصرف بنزین در کشور گفت: در سال ۹۱ روزانه ۶۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر بنزین در کشور مصرف می‌شد که این مقدار در خردادماه ۹۷ به روزانه ۸۳ میلیون و ۵۰۰ هزار لیتر رسیده و در ماه‌های آینده به این رقم افزوده خواهد شد، رقم افزایش بنزین در کشور سالانه ۸ تا ۹ درصد است. وزیر نفت با اشاره به اینکه هم‌اکنون در همه کلانشهرهای کشور بنزین و نفت‌گاز یورو ۴ توزیع می‌شود، گفت: هم‌اکنون در ۹۴ جایگاه در سراسر کشور بنزین و نفت‌گاز یورو ۴ توزیع می‌شود که این رقم در دو ماه آینده به ۲۰۰ جایگاه می‌رسد. وی همچنین از عملیاتی شدن واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه تبریز با تولید روزانه ۶ میلیون لیتر نفت‌گاز در مرداد ماه امسال خبر داد و گفت: واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه بندرعباس با ظرفیت تولید روزانه ۱۲ میلیون لیتر نفت‌گاز یورو ۴ مهرماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد و بهره‌برداری از واحد تصفیه هیدروژنی پالایشگاه اصفهان با استاندارد یورو چهار هم در دستور کار قرار دارد. وزیر نفت همچنین از افزوده شدن ۲ میلیون لیتر بنزین یورو ۴ به تولید پالایشگاه لاوان خبر داد.

زنگنه مانند رییس‌جمهور در صحبت‌های خود به مساله سوءمصرف بنزین نیز اشاره کرد و گفت: «اگرچه بنزین و نفت‌گاز باکیفیت در کلان‌شهرها توزیع می‌شود و طرح‌های افزیش کیفیت فرآورده‌های نفتی برای افزایش کیفیت هوا یکی پس از دیگری به بهره‌برداری می‌رسد، اما مهار و مدیریت مصرف بنزین در داخل کشور امری حیاتی است.»

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران