شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 124334 | |

پاون| مدیرعامل آب منطقه‌یی اصفهان گفت: افزایش خروجی سد زاینده‌رود به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز در مسیر رودخانه و تامین آب شرب مردم اصفهان و یزد بوده است.

پاون|  مدیرعامل آب منطقه‌یی اصفهان گفت: افزایش خروجی سد زاینده‌رود به دلیل برداشت‌های بی‌رویه و غیرمجاز در مسیر رودخانه و تامین آب شرب مردم اصفهان و یزد بوده است.

مسعود میرمحمد صادقی، با اشاره به انتشار خبری در فضای رسانه‌یی و شبکه‌های اجتماعی که افزایش خروجی سد زاینده‌رود را به مافیای آب و مباحث مرتبط انتقال آب بین‌حوضه‌یی پیوند داده است، اظهار داشت: درباره این خبر متاسفانه موضع‌گیری‌های مختلفی شده و حتی اتهاماتی به مجموعه تصمیم‌گیری‌های دولت و وزارت نیرو وارد شد، فارغ از اینکه این افراد تا چه حد دسترسی به اطلاعات و شایستگی اظهارنظر در این موضوع تخصصی را داشته باشند.

وی در تشریح وضعیت کنونی خروجی سد زاینده‌رود گفت: در حال حاضر برنامه منابع و مصارف سد زاینده‌رود براساس مصوبه شورای هماهنگی حوضه آبریز زاینده‌‎رود اجرا می‌شود که سهم هر یک از مصارف در استان‌های ذی‌نفع (اصفهان، چهارمحال‌وبختیاری و یزد) در این برنامه مشخص شده است و براساس مصوبات جلسه شورای مذکور، وظایف استان‌ها برای تامین آب مطمئن شرب تعیین شده است.

میرمحمد صادقی با بیان اینکه هم‌اکنون روند برداشت مصارف کشاورزی در بالادست رودخانه زاینده‌رود، حد فاصل سد تنظیمی زاینده‌رود و سد چم‌آسمان که نقطه برداشت آب شرب استان‌های اصفهان و یزد است، به گونه نگران‌کننده‌یی رو به افزایش است، تصریح کرد: در برنامه ابلاغی شورای هماهنگی میزان کاهش ناشی از برداشت‌های غیرمجاز یا خارج از برنامه هم در محدوده اصفهان و هم چهارمحال‌وبختیاری در این بازه مدنظر قرار نگرفته و برنامه برمبنای مشارکت تمام ذی‌نفعان برای اطمینان از تامین آب شرب تدوین شده است. وی تصریح کرد: طبق جدول منابع و مصارف تصویب شده، دوشنبه 4 تیرماه باید 14.6 مترمکعب در ثانیه رهاسازی از سد زاینده‌رود انجام شود، در حالی که مجبور شده‌ایم به‌دلیل برداشت‌های غیرمجاز در بین سد زاینده‌رود و چم‌آسمان میزان رهاسازی را به 24مترمکعب افزایش دهیم. میرمحمد صادقی ادامه داد: از میزان 24 مترمکعب در ثانیه رهاسازی از سد، آنچه در سد چم‌آسمان برای آب شرب در دسترس قرار می‌گیرد، حدود 13مترمکعب است و 11 مترمکعب یعنی معادل مصرف آب شرب شهر اصفهان از دسترس خارج می‌شود که بخش عمده آن به دلیل برداشت‌های غیرمجاز کشاورزی است.

مدیرعامل آب منطقه‌یی اصفهان ادامه داد: هم‌اکنون قطعی آب شرب در بیش از نیمی از مناطق تحت پوشش آبرسانی اصفهان بزرگ و نیز قطع مداوم آب صنعت، نشان‌دهنده کاهش قابل‌ملاحظه میزان آب در حد فاصل ورودی و خروجی این بازه است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر، کل آب تحویلی صنایع بزرگ اصفهان، کمتر از برنامه مصوب است، ادامه داد: خشکی رودخانه زاینده‌رود در زیردست سد چم‌آسمان شرایط بسیار دشواری برای صنایع استان ایجاد کرده است. به عنوان نمونه این صنایع در چند ماهه اخیر ناچار به تعطیلی نیروگاه‌های داخلی خود شده‌اند و انرژی خود را از شبکه سراسری تامین می‌کنند که خود فشار مضاعفی بر شبکه برق کشور است.

میرمحمد صادقی یادآور شد: با توجه به برداشت‌های غیرمتعارف در کل حوضه با وجود تمام تلاش‌های صورت گرفته برای کنترل برداشت آب در بالادست سد چم‌آسمان و بالادست مخزن سد زاینده‌رود، برای تامین حداقلی آب شرب اصفهان بزرگ و استان یزد شرکت آب منطقه‌یی به ناچار خروجی از سد زاینده‌رود بیشتر از برنامه پیش‌بینی شده در برنامه منابع و مصارف سد زاینده‌رود افزایش یافته است.

وی تصریح کرد: طرح موضوعات واهی و ارجاع به مافیای آب بدون مستندات لازم برای اثبات یک ادعای واهی، صرفا فرار از مسوولیت در کنترل برداشت‌ها و به مخاطره انداختن آب شرب و زندگی مردم در بخش وسیعی از سه استان اصفهان، چهارمحال‌وبختیاری و یزد است.

مدیرعامل آب منطقه‌یی اصفهان در پایان اظهار کرد: در شرایطی که بیش از پیش نیازمند همکاری و مشارکت در مدیریت بهتر منابع موجود آب هستیم انتظار می‌رود کسانی که ایده یا پیشنهادی دارند با نیت رفع دغدغه‌های موجود بیان نمایند، در غیر این صورت ایجاد مسابقه در مصرف آب و برداشت‌های غیرمجاز نابودی، تمام زیرساخت‌ها و اقتصاد هر سه استان را در پی خواهد داشت.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران