شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123842 | |

چالش دولت برای تغییر رویکرد ادارات پرمصرف برق همچنان راه‌حل مشخصی ندارد.

گروه انرژی  

چالش دولت برای تغییر رویکرد ادارات پرمصرف برق همچنان راه‌حل مشخصی ندارد. در تازه‌ترین خبر منتشر شده در این مورد سازمان برنامه و بودجه از طریق ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی موظف شده است که اسراف‌کاری اداره‌های دولتی در مصرف برق را با کاستن از بودجه آنها جبران کند. پیش‌تر مدیرعامل توزیع برق تهران بزرگ گفته بود که ٢٥درصد مصرف برق تهران بزرگ شامل سازمان‌های دولتی می‌شود که نیمی از مصرف آنها مربوط به تجهیزات سرمایشی است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ظهر دیروز(دوشنبه) به ریاست معاون اول رییس‌جمهور برگزار شد. اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به گزارش ارائه شده از افزایش مصرف برق در کشور و ضرورت کاهش مصرف برای گذر از پیک مصرف در سال ۹۷ بر ضرورت برنامه‌ریزی صحیح در دستگاه‌های اجرایی برای کاهش مصرف برق به ویژه در تابستان تاکید کرد و گفت: لازم است، وزارت نیرو در اسرع وقت راهکارها و پیشنهادات این وزارتخانه را برای کاهش مصرف برق در دستگاه‌های اداری دولتی به هیات دولت برای تصویب ارائه کند.

وی با تاکید بر توانمندی کارشناسی و مدیریت قوی در وزارت نیرو تصریح کرد: اطمینان دارم با برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب وزارت نیرو از پیک مصرف برق سال ۹۷ بدون خاموشی و بروز مشکل عبور خواهیم کرد و دولت نیز در تخصیص و تامین منابع مالی مورد نیاز به این وزارتخانه کمک خواهد کرد.

وزیر نیرو نیز در این جلسه با بیان اینکه در سال جاری برنامه‌هایی متفاوت از برنامه سال‌های گذشته برای کاهش مصرف برق در دستگاه‌های دولتی تدوین شده است، گفت: براساس ساز وکارهای طراحی شده، امیدوارم شاهد اثرات چشمگیری در صرفه‌جویی مصرف برق در سال جاری باشیم.

در این جلسه که وزرای نیرو، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ارتباطات و فناوری اطلاعات، نفت، صنعت، معدن و تجارت، امور اقتصادی و دارایی، معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، معاون رییس‌جمهور در امور زنان و خانواده، رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، مدیرعامل شرکت مادر تخصصی توانیر، مدیرعامل شرکت مپنا و رییس اتاق بازرگانی ایران نیز حضور داشتند، دبیر ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی گزارشی از برنامه‌های بخش برق برای گذر از پیک مصرف سال ۹۷ ارائه کرد و به تشریح برنامه‌های وزارت نیرو برای عبور از بحران خاموشی در سال جاری پرداخت.

در این گزارش همچنین توضیحاتی درخصوص وضعیت ظرفیت منصوب شبکه سراسری برق کشور به تفکیک نیروگاه، تغییرات پیک روزانه شبکه سراسری برق، برنامه مدیریت مصرف برق، تنظیم ساعت کار دستگاه‌های اجرایی دولتی، فرهنگ‌سازی و استفاده از رسانه‌ها برای ترویج فرهنگ صرفه‌جویی و مدیریت بهینه مصرف برق درخصوص روشنایی معابر و بزرگراه‌ها ارائه شد.

در این جلسه سازمان برنامه و بودجه موظف شد در صورت افزایش مصرف برق بیش از حد متعارف توسط دستگاه‌های اداری دولتی، هزینه برق مصرفی را از بودجه این دستگاه‌ها کسر کند.

در ادامه این جلسه به موضوع اثرات و پیامدهای ناشی از تحریم در صنعت برق کشور پرداخته شد و پس از بحث و تبادل نظر درباره پیشنهاداتی در جهت رفع اثرات تحریم و تامین منابع مالی و تجهیزات مورد نیاز صنعت برق کشور، تصمیمات لازم در این خصوص اتخاذ شد.

در پایان این جلسه همچنین در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری درخصوص ضرورت عدم واردات کالاها و اقلامی که در داخل کشور تولید می‌شود، وزارت صنعت، معدن و تجارت مکلف شد ظرف مدت یک هفته فهرست کالاهایی که در داخل کشور به اندازه کافی تولید می‌شود یا واردات آنها غیرضروری است را به دبیرخانه ستاد برای طرح و تصویب در جلسه آینده ستاد ارائه کند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران