شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123687 | |

ایرنا هند و چین که 17درصد از مصرف نفت جهان را به خود اختصاص داده‌اند به دنبال تشکیل یک گروه جهت مقابله با توانایی سازمان اوپک در افزایش قیمت نفت خام و کسب قیمت‌های بهتر از کشورهای صادر‌کننده نفت هستند.

ایرنا   هند و چین که 17درصد از مصرف نفت جهان را به خود اختصاص داده‌اند به دنبال تشکیل یک گروه جهت مقابله با توانایی سازمان اوپک در افزایش قیمت نفت خام و کسب قیمت‌های بهتر از کشورهای صادر‌کننده نفت هستند. به گزارش روزنامه «تایمز او ایندیا» در روز پنج‌شنبه مذاکرات رسمی میان دو کشور برای تشکیل باشگاه خریداران نفت در هفته جاری به‌طور رسمی در پکن آغاز شد. این مذاکرات تقریبا دو ماه پس از پیشنهاد دارمندرا پرادان وزیر نفت هند برای اتحاد شرکت‌های نفتی هند و چین جهت کسب قدرت بیشتر در تعیین قیمت‌های نفت خام انجام می‌شود.

یک مقام هندی با اشاره به اینکه هند و چین به دنبال همکاری با یکدیگر هستند تا رقابت، افزود: افزایش صادرات نفت و گاز از سوی امریکا به ما اهرم بزرگ‌تری در مقابل اوپک می‌دهد.

دارمندرا پرادان وزیر نفت هند پس از دیدار با وانگ یه لین رییس شرکت ملی پتروشیمی چین و لی فن رونگ معاون سازمان انرژی ملی چین در ماه آوریل (فروردین) گفته بود که به عنوان مصرف‌کنندگان نفت ما دارای منافع مشترکی هستیم. ما توافق کردیم که همکاری‌های بازرگانی خود را افزایش دهیم. ما امیدواریم که در آینده خریداران قیمت‌های نفت را تعیین کنند.

در سال 2005 نیز مانی شانکار ایار وزیر نفت اسبق هند پیشنهاد تشکیل یک جبهه مشترک برای نفت را به چین داده بود.

سازمان بین‌المللی انرژی پیش‌بینی کرده است که هند و چین در 5سال آینده نیمی از مجموع تقاضا برای انرژی در جهان را به خود اختصاص خواهند داد.

ماه گذشته دارمندرا پرادان وزیر نفت هند از عربستان‌سعودی درخواست کرد تا قیمت‌های مناسب‌تر و معقولانه‌تری را به این کشور ارائه دهد.

دولت هند پیش از این نیز خواهان قیمت‌های مناسب نفت حداقل تا 3سال آینده شده بود.

افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی به معنی افزایش قیمت سوخت در بازار‌های داخلی هند است. هم‌ اکنون قیمت بنزین و گازوییل در هند به شکل بی‌سابقه‌یی افزایش یافته است.

مجموع تقاضای نفت خام هند حدود 4.6میلیون بشکه در روز است که این کشور را در رتبه سومین مصرف‌کننده بزرگ جهان پس از امریکا و چین قرار می‌دهد. این کشور به دلیل پیشرفت سریع اقتصادی، افزایش طبقه متوسط جامعه و افزایش خرید وسایل نقلیه موتوری بسیار به انرژی احتیاج دارد. آژانس بین‌المللی انرژی پیش‌بینی می‌کند که تا سال 2040 هند یک‌چهارم از انرژی تولیدی در جهان را مصرف کند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران