شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 123113 | |

رییس هیات‌مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران از ارائه پیشنهادی توسط بخش خصوصی به دولت برای مشارکت در پروژه‌های بزرگ نفتی خبر داد.

گروه انرژی

رییس هیات‌مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران از ارائه پیشنهادی توسط بخش خصوصی به دولت برای مشارکت در پروژه‌های بزرگ نفتی خبر داد.

رضا خیامیان در گفت‌وگو با ایسنا با اعلام خبر فوق افزود: زمانی که کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا به ایران آمد، پیشنهادی مطرح کردیم مبنی بر اینکه شرکت‌های کوچک ایرانی با شرکت‌های کوچک اروپایی جوینت شوند، از سوی دیگر پروژه‌های بزرگ نفتی به تعداد زیادی پکیج تقسیم شوند و هر بخش از پروژه توسط یکی از شرکت‌ها انجام شود. وی ادامه داد: مشابه همین پیشنهاد را در دیداری که رییس‌جمهور با جمعی از اساتید و فعالان اقتصادی داشت، مطرح کردیم. هدف این پیشنهاد این است که پروژه‌های بزرگ به چندین بخش کوچک تقسیم شود و به جای اینکه شرکت‌های بزرگ پروژه‌ها را انجام دهند، شرکت‌های صد درصد خصوصی ایرانی که با شرکت‌های خارجی جوینت شده‌اند، این پروژه‌ها را انجام دهند. البته این موضوع ممکن است، شامل فاز ۱۱ پارس‌جنوبی نشود، زیرا نحوه اجرای این پروژه از قبل تعیین شده و اگر توتال از قرارداد برود، شرکت چینی جای توتال را می‌گیرد. رییس هیات‌مدیره انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت ایران با اشاره به تعریف ۳۴ پروژه توسط وزارت نفت اظهار کرد: ما فراتر از این مساله رفتیم که پروژه‌ها را کوچک‌تر کنیم که شرکت‌های کوچک ایرانی مشارکت کنند. این اقدام ضمن اینکه باعث می‌شود کار انجام شود، باعث می‌شود دانش شرکت‌های ایرانی در تعامل با شرکت‌های خارجی ارتقا یابد.

خیامیان در مورد پاسخ رییس‌جمهور و کمیسیونر انرژی اتحادیه اروپا توضیح داد: پاسخ کمیسیونر مثبت بود، گفتند هر یک از شرکت‌های کوچک از طریق investment bank European می‌توانند حدود ۲۰ میلیون یورو فاینانس کنند و این پروژه‌ها را با بخش خصوصی ایران انجام دهند. رییس‌جمهور هم در حرف‌هایشان مطرح کردند، حرف درستی است که پروژه‌ها به پروژه‌های کوچک‌تر تقسیم شود.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران