شماره امروز: ۵۴۷

وزیر نیرو اعلام کرد

| کدخبر: 121359 | |

وزیر نیرو با تاکید بر اینکه امکان فنی تبادل 800مگاوات برق با جمهوری آذربایجان برقرار شده است، بیان کرد: در قرارداد بین دو کشور، این موضوع مورد توافق قرار گرفته است که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از تابستان این ظرفیت را فعال خواهیم کرد.

پاون|

 وزیر نیرو با تاکید بر اینکه امکان فنی تبادل 800مگاوات برق با جمهوری آذربایجان برقرار شده است، بیان کرد: در قرارداد بین دو کشور، این موضوع مورد توافق قرار گرفته است که بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از تابستان این ظرفیت را فعال خواهیم کرد.

رضا اردکانیان در حاشیه دیدار با پرویز شهباز‌اف وزیر انرژی جمهوری آذربایجان با اشاره به اینکه دو کشور دارای ارتباط چند ده‌ساله در زمینه همکاری‌های بخش آب و برق هستند، گفت: شاید جزو معدود کشورهای دنیا باشیم که به زودی پنجاهمین سال همکاری مشترک بر سر رودخانه‌های مرزی خود را جشن می‌گیریم. وی با اشاره به افزایش همکاری‌های دو کشور پس از سفر اخیر رییس‌جمهور کشورمان به جمهوری آذربایجان اظهار کرد: در کمتر از یک ماه پس از انجام این سفر موفق شدیم، قراردادی را با طرف آذری به امضا برسانیم تا در تابستان امسال که به‌طور طبیعی با افزایش نیاز به مصرف برق روبه‌رو هستیم، بتوانیم بر حسب این قرارداد در طول چند ماه شروع به خرید و وارد کردن برق تا حدود 180مگاوات کنیم. وزیر نیرو با تاکید بر اینکه امکان فنی تبادل 800 مگاوات برق با جمهوری آذربایجان برقرار شده است، ادامه داد: در قرارداد بین دو کشور این موضوع مورد توافق قرار گرفته است که براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته پس از تابستان این ظرفیت را فعال خواهیم کرد.

اردکانیان اتصال شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه را یکی دیگر از توافقات سفر رییس‌جمهور به باکو دانست و افزود: چنانچه با پشت سرگذاشتن مراحل فنی، این طرح اجرایی شود مطمئنا کشور ما از لحاظ امنیت سیستم برق و کیفیت آن به درجه بالاتری خواهد رسید.

وی تصریح کرد: اتصال به شبکه‌یی که بیش از سه برابر ما ظرفیت نصب شده دارد ضمن اینکه امتیازات فراوانی خواهد داشت، در عین حال ما را نیز از جهات مختلف فنی وادار خواهد کرد که کیفیت بالاتری را در این بخش احراز کنیم.

وزیر نیرو یادآور شد: مطابق سفر رییس‌جمهور، نخستین نشست بین معاونان وزرای انرژی سه کشور در باکو برگزار شد و جلسه دوم آن نیز به زودی در مسکو بین سه هیات فنی برگزار خواهد شد تا در آینده نزدیک شاهد اتصال شبکه برق ایران، آذربایجان و روسیه باشیم.

اردکانیان با اشاره به دعوت رسمی خود از وزیر انرژی آذربایجان برای حضور در ایران گفت: علاوه بر مذاکرات با طرف آذری، وزیر انرژی این کشور بازدیدی از ظرفیت‌های ساخت داخل ایران از جمله گروه مپنا به عمل آوردند و مذاکرات خوبی در بخش انرژی‌های تجدیدپذیر، فسیلی و حرارتی صورت گرفته است که مقرر شد هیات فنی این کشور هر چه زودتر مذاکرات خود را با گروه‌های ایرانی آغاز کنند که امیدواریم، بتوانیم از این ظرفیت در توسعه روابط دو کشور استفاده کنیم. وی در پایان با اشاره به وجود پروژه‌های متنوع آبی بین دو کشور که در دست بهره‌برداری است، عنوان کرد: باید موضوعات مختلفی در زمینه‌های مالی و فنی بین دو کشور نهایی شود که نخستین جلسه کمیسیون مشترک این پروژه‌ها برگزار و مقرر شد این جلسات به تناوب ادامه داشته باشد تا بر اساس چارچوب‌های حقوقی و قانونی موجود، همکاری‌های بین دو کشور شکل عملیاتی و فعال‌تری به خود بگیرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران