شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 121039 | |

ایلنا| نشت گاز هیدروژن سولفور باعث گازگرفتگی دو نفر از کارکنان فاز 12 پارس‌جنوبی شد که در این حادثه یک نفر از آنها جان خود را از دست داد.

گازگرفتی مرگبار در پارس‌جنوبی

 ایلنا| نشت گاز هیدروژن سولفور باعث گازگرفتگی دو نفر از کارکنان فاز 12 پارس‌جنوبی شد که در این حادثه یک نفر از آنها جان خود را از دست داد. حسن نوروزی مدیر روابط عمومی مجتمع گازی پارس‌جنوبی با اشاره به حادثه فاز 12 پارس‌جنوبی اظهار داشت: روز یک‌شنبه در زمان تعمیرات اساسی مسیر خط لوله به سمت فلر قرار بود که مسیر مسدود شود اما نشت گاز هیدروژن سولفور باعث گازگرفتگی دو نفر از کارکنان شد.

وی افزود: طی این حادثه و گازگرفتگی این دو نفر، یکی از آنها در چنگان فوت کرد و فرد دیگر به بیمارستان شیراز اعزام شد. مدیر روابط عمومی مجتمع گازی پارس‌جنوبی تصریح کرد: اکنون فرد حادثه‌دیده تحت مراقبت‌های ویژه است و حال عمومی او مناسب است. وی یادآور شد: در حال حاضر تولید در پالایشگاه روال عادی را طی می‌کند.

وخامت اوضاع آبی اصفهان

ایسنا| معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران گفت: در حال حاضر وضعیت آبی در کل کشور بسیار پرمخاطره است؛ چراکه شرایط خشک و کم‌آبی را در طول ۵۰ سال اخیر تجربه می‌کنیم.

جهانگیر حبیبی درخصوص وضعیت منابع آبی در استان‌ها اظهار کرد: در حال حاضر استان اصفهان شرایط بدتری را نسبت به سایر استان‌ها تجربه می‌کند؛ به‌گونه‌یی که کم‌آبی در این استان نسبت به سال‌های گذشته بسیار بی‌سابقه است. وی با اشاره به برنامه‌ریزی‌هایی که برای رسیدگی به این مساله در حال انجام است، گفت: چند روز است که با حضور قائم‌مقام وزیر نیرو و مسوولان ارشد حوزه آب جلسات متعددی را در استان اصفهان برای حل بحران آب برگزار می‌کنیم که امیدواریم بتوانیم با بررسی چالش‌ها مشکلات را پشت‌سر بگذاریم. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت مدیریت منابع آب ایران ادامه داد: به‌دنبال این هستیم تا برنامه‌هایی را برای حل این بحران تدوین و آنها را وارد مرحله اجرا کنیم؛ چراکه در حال حاضر شرایط منابع آبی وخیم است و باید برای حل این مساله گام‌های بزرگی برداشت. حبیبی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است در تابستان استان اصفهان دچار جیره‌بندی آب شود، گفت: امیدواریم چنین مشکلی به وجود نیاید و تمام تلاش خود را برای این منطقه انجام خواهیم داد. درمورد سایر استان‌ها هم باید گفت که تاکنون برنامه‌یی برای جیره‌بندی درنظر گرفته نشده و امیدواریم که چالش آبی امسال بدون مشکل سپری شود.

علاقه لایسنسورهای اروپایی به پتروشیمی ایران

نیپنا| معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی گفت: شرکت‌های اروپایی علاقه‌مند به فروش لیسانس هستند و ما می‌خواهیم لیسانس را به صورت متمرکز دریافت کنیم و شرکت‌ها با پرداخت حق لیسانس از آن بهره ببرند.

سیدرضا نوروز‌زاده مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی در اجلاس مدیران طرح‌های صنعت پتروشیمی اظهار کرد: در گذشته مدیریت طرح با NPC بود اما پس از خصوصی‌سازی و شروع پروژه‌های جدید، اگر سیاست‌گذاری متمرکز صورت نگیرد واحدهای پتروشیمی با مشکلات و زیان مواجه می‌شوند و به ناچار تلاش می‌کنند جزیره‌یی مستقل شوند که عملی نیست.

وی با اشاره به تقسیم‌بندی کارها و ارائه خدمات و یوتیلیتی توسط شرکت‌هایی چون دماوند، مخازن سبز و مدیریت HSE منطقه، تصریح کرد: در صورتی که مشارکت و همکاری در راستای حل مشکلات صورت نگیرد کشور دچار ضرر جمعی می‌شود. ما می‌توانیم شرکت‌ها را رصد و مشکلات را در شرکت ملی صنایع پتروشیمی پیگیری کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی با اشاره به اینکه هم‌اکنون بیش از60 طرح پتروشیمی در حال اجراست، تصریح کرد: عمده این طرح‌ها در دو منطقه عسلویه و ماهشهر اجرا و به‌طور کلی حدود نیمی از محصولات پتروشیمی در منطقه عسلویه تولید می‌شود. عسلویه جایگاه مهمی دارد و اگر مشکلات این منطقه به صورت جمعی حل نشود، هم سرمایه‌گذار و هم مردم زیان می‌بینند. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی با اشاره به حضور خود در سمینار دو روزه‌یی در پاریس با صاحبان لیسانس، گفت: صاحبان لیسانس مانند UOP علاقه جدی به عقد قرارداد و فروش لیسانس به ایران دارند. نوروززاده از تصمیم شرکت ملی صنایع پتروشیمی برای اخذ لیسانس به صورت متمرکز خبر داد و گفت: در این زمینه مذاکراتی داشتیم، معتقدیم که مناسب نیست شرکت‌ها به صورت فردی با لایسنسورها مذاکره کنند، قرارداد ببندند و شرکت بعدی از کپی لیسانس یک واحد دیگر استفاده کند بلکه خرید لیسانس باید به صورت متمرکز صورت گیرد و کسانی که تمایل به استفاده از لیسانس را دارند با پرداخت حق لیسانس از آن بهره‌مند گردند.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران