شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 120709 | |

وزیر نیرو گفت: در تلاشیم با کمک کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در هر استان و پس از آن در ارتباط با حوزه‌های آبریز طرح آمایش آب محور استانی را با اولویت استانی تدوین کنیم.

پاون  

وزیر نیرو گفت: در تلاشیم با کمک کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در هر استان و پس از آن در ارتباط با حوزه‌های آبریز طرح آمایش آب محور استانی را با اولویت استانی تدوین کنیم.

رضا اردکانیان در نشست با اعضای کمیسیون انرژی مجلس که در سالن کنفرانس وزارت نیرو برگزار شد، با اشاره به اینکه در جلسه اخیر سران قوا موضوع آمایش آب محور مورد تاکید رییس مجلس شورای اسلامی بوده است، گفت: بر اساس برنامه‌ریزی صورت گرفته در تلاشیم با کمک کارگروه ملی سازگاری با کم آبی در هر استان و پس از آن در ارتباط با حوزه‌های آبریز با بهره‌گیری از مشارکت نیروهای تخصصی استان‌ها و نظارت نمایندگان و دستگاه‌های اجرایی هر منطقه طرح آمایش آب محور استانی را با اولویت در نخستین فرصت تولید کنیم.

وی افزود: این طرح با توافق و مفاهمه نقشه راهی خواهد بود تا همگان بر آن توافق داشته باشند و وضعیت منابع و مصارف را به خوبی مشخص کند. وزیر نیرو با تاکید بر اینکه تلاش ما برای افزایش سطح رضایتمندی مردم است، بیان کرد: امروزه در دنیای پیشرفته پیرامون ما از هر 10نفر یک نفر از دسترسی به آب آشامیدنی سالم بی‌بهره است ولی خوشبختانه بیش از 99درصد جمعیت شهری و بیش از 83درصد از جمعیت روستایی کشور ما تحت پوشش آب سالم و بهداشتی قرار دارند.

اردکانیان تاکید کرد: وزارت نیرو برای تک‌تک شهرهای دارای تنش آبی برنامه دارد و طرح‌های مدون براساس برنامه ارائه شده وزارت نیرو به مجلس برای سال‌های پیش‌رو مشخص شده است.

وزیر نیرو با بیان اینکه راه‌های دستیابی به منابع آبی جدید از طریق طرح‌هایی همچون شیرین‌سازی آب دریاها، بارورسازی ابرها، استفاده‌ از آب‌های ژرف و... در دستور کار وزارت نیرو قرار دارد، گفت: نگرانی امروز بنده از این بابت است که در شرایطی که باید به چگونگی اصلاح شیوه‌های مصرف آب بپردازیم، طرح وسیع این مسائل در افکار عمومی مردم را از تلاش برای اصلاح شیوه‌های غلط استفاده از منابع آبی دور کند و همچنان چشم به تامین منابع آبی جدید داشته باشند، اگر نتوانیم شیوه‌های مصرف خود را اصلاح کنیم مطمئنا تامین آب‌های جدید هم گرفتار بد مصرفی خواهد شد. وی تصریح کرد: در حال حاضر در استانی همچون خوزستان با تصفیه 450میلیون مترمکعب فاضلاب می‌توان صنعت این استان را برای چند ده سال آینده بیمه کرد.

وزیر نیرو در پایان گفت: هر مترمکعب فاضلاب قابلیت آلوده کردن 40مترمکعب آب سالم را داراست، امروز در کشور حدود 3میلیارد مترمکعب فاضلاب رها می‌شود اگر برای سرمایه‌گذاری در این بخش برای تصفیه و استفاده از پساب این حجم بالای از فاضلاب تعلل کنیم در آینده با مشکلات به مراتب بیشتری مواجه خواهیم شد.

همچنین اردکانیان صبح دیروز برای افتتاح چند طرح آب و برق و بازدید از مناطق زلزله‌زده سرپل ذهاب ظهر روز (چهارشنبه) به کرمانشاه سفر کرد. طبق برنامه اعلام شده، اردکانیان در این سفر پس از ورود به کرمانشاه راهی شهر کنگاور خواهد شد تا تصفیه‌خانه فاضلاب این شهر را افتتاح کند. وزیر نیرو همچنین پس از این برنامه، بازدیدی از تصفیه‌خانه آب کرمانشاه و فاضلاب شهر کرمانشاه (رودخانه قره‌سو) خواهد شد.

طبق برنامه‌ریزی صورت گرفته دیدار با کارکنان صنعت آب و برق استان و شرکت در جلسه شورای اداری استان به عنوان برنامه پایانی روز نخست سفر اردکانیان به کرمانشاه در نظر گرفته شده است. وزیر نیرو صبح امروز نیز با حضور در شهر پاوه، بازدیدی از پروژه آبرسانی به این شهر خواهد داشت و سپس ضمن بازدید از سد داریان، دو واحد نیروگاه 140 مگاواتی داریان را افتتاح خواهد کرد.

بهره‌برداری از سد ازگله و آغاز عملیات اجرایی سد مخزنی هواسان از دیگر برنامه‌های وزیر نیرو در روز پنج‌شنبه خواهد بود و در پایان این سفر اردکانیان با حضور در شهرستان سرپل ذهاب از وضعیت آبرسانی و تامین برق مناطق زلزله‌زده این شهرستان بازدید خواهد کرد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران