شماره امروز: ۵۴۷

| | |

ایلنا| رضا اردکانیان ‌درباره گلایه مردم برخی شهر‌ها و روستا‌ها مانند یزد، سیستان، اهواز و هرمزگان در خصوص پایین بودن کیفیت آب شرب و اینکه آیا وزارت نیرو برای این امر تمهیداتی اندیشیده است؟

ایلنا| رضا اردکانیان ‌درباره گلایه مردم برخی شهر‌ها و روستا‌ها مانند یزد، سیستان، اهواز و هرمزگان در خصوص پایین بودن کیفیت آب شرب و اینکه آیا وزارت نیرو برای این امر تمهیداتی اندیشیده است؟ عنوان کرد: این شهر‌ها و استان‌ها شرکت آب و فاضلاب، آزمایشگاه‌ و سازمان بهداشت دارند و خودشان موضوع را مدیریت می‌کنند، وزارت نیرو که از ستاد نمی‌تواند برای بهبود کیفیت آب یک شهر یا یک بخش اقدامی انجام دهد، همه دستورالعمل‌های لازم وجود دارد و در تمام سطوح هم در حال اجراست.

وی با بیان اینکه کیفیت آب موضوع مهمی است، ‌عنوان کرد: ما کیفیت آب را موضوعی بسیار حساس می‌دانیم و کنترل لازم نیز در این خصوص صورت می‌گیرد، اگر کوچک‌ترین تردیدی در این خصوص داشته باشیم تحت هیچ شرایطی آب را در اختیار مصرف‌کننده قرار نخواهیم داد. اردکانیان در پاسخ به این سوال که امسال تقریبا ورودی آب هیرمند به کشورمان به صفر رسیده است آیا با کشور افغانستان در این باره مذاکره‌یی صورت گرفته یا قصد انجام مذاکراتی را دارید، گفت: کانال اصلی که در حال حاضر مذاکرات را پیگیری می‌کند وزارت خارجه است، با ظریف در این خصوص گفت‌وگویی را انجام داده‌ام، ایشان هم اطلاع دادند که یک یادداشت اعتراض به مقامات مسوول کشور افغانستان ارسال شده است. وی خاطرنشان کرد: قاعده بر این است که بر اساس معاهده‌یی که بین ایران و افغانستان وجود دارد، ‌حتی در سال‌های خشک و کم آب ما بتوانیم درصدی از آن رقم مندرج در معاهده را دریافت کنیم که مبنای این رقم، سال نرمال و طبیعی است. وزیر نیرو ادامه داد: مکانیسمی برای تعیین درصد وجود دارد و یک کمیساریای مشترک بر اساس معاهده بین طرف‌های ایرانی و افغانستانی در حال پیگیری این موضوع است. اردکانیان گفت: سال گذشته هم در همین ایام با وجود اینکه سال کم آبی بود، بیش از ۱۵۰میلیون مترمکعب ورودی داشتیم و امسال ورود ما بسیار ناچپز بوده و به حدود 2 الی 3میلیون مترمکعب رسیده است. وی خاطرنشان کرد: امیدواریم همکاران ما در افغانستان به این موضوع توجه کنند و‌‌‌ همان‌گونه که در بقیه شرایط ما آسایش و رفاه، ‌سختی و مضیقه را با یکدیگر تقسیم می‌کنیم کم آبی و خشکی را شریک باشیم و در سیستان و بلوچستان نیز بتوانیم از آب موجود استفاده کنیم.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران