شماره امروز: ۵۴۷

بررسی «تعادل» از اطلاعات فاش شده درباره شرکت «آرامکو» نشان می‌دهد

| کدخبر: 119991 | |

بلومبرگ نیوز مدعی شده اطلاعاتی از هزینه‌های تولید شرکت سعودی آرامکو به دست آورده است.

گروه انرژی  

بلومبرگ نیوز مدعی شده اطلاعاتی از هزینه‌های تولید شرکت سعودی آرامکو به دست آورده است. هر چند مسوولان آرامکو این اطلاعات را تایید نکردند اما طبق ادعای بلومبرگ نیوز، هزینه تولید هر بشکه نفت‌خام برای آرامکو کمتر از 4 دلار است. طبق آخرین گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت‌خام، قیمت هر بشکه نفت خام عربستان‌سعودی در ماه مارس 64.40 دلار بوده است. به این ترتیب سعودی‌ها در این ماه روی هر بشکه نفت بیش از 60دلار سود کرده‌اند. با احتساب تولید روزانه بیش از 9میلیون و 900 هزار بشکه‌یی عربستان در این ماه، اگر متوسط صادرات این کشور را طبق آمارهای پیشین در حدود 8 میلیون بشکه در روز درنظر بگیریم، سعودی‌ها در ماه مارس روزانه نزدیک به 500میلیون دلار سود از فروش نفت به دست آوردند.

  اطلاعات مالی درز یافته، اسرار به‌شدت محافظت شده در صنعت انرژی را که مربوط به آرامکوی عربستان‌سعودی است -بزرگ‌ترین شرکت نفت جهان- احتمالا برملا می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، طبق اطلاعات مالی که از سوی بلومبرگ نیوز به دست آمده و شرکت ملی نفت عربستان‌سعودی (آرامکو) آن را تایید نکرده است، این شرکت در نیمه اول سال ۲۰۱۷ به میزان 33.8 میلیارد دلار درآمد داشت. در مقایسه، اپل که ارزشمندترین شرکت سهامی عام جهان است در مدت مشابه 28.9 میلیارد دلار درآمد داشت.

درآمد آرامکو در نیمه اول سال ۲۰۱۷ بیش از چهاربرابر درآمد 7.4 میلیارد دلاری اکسون موبیل

-بزرگ‌ترین شرکت انرژی از نظر سرمایه بازار- است. اسناد به دست آمده از سوی بلومبرگ همچنین آمار مالی کلیدی و جزئیات ساختار حق امتیاز آرامکو را برملا کرد. این اطلاعات احتمالا نگاه جامعی را برای سرمایه‌گذاران در آستانه مهیا شدن این شرکت برای عرضه اولیه عمومی سهام فراهم می‌کند.

اطلاعات درزیافته در حالی منتشر شده که آرامکو همچنان سرگرم بررسی زمان مناسب برای عرضه اولیه عمومی بخشی از سهام خود است که انتظار می‌رود بزرگ‌ترین عرضه اولیه عمومی باشد که تاکنون انجام گرفته است. با این همه آرامکو این گزارش را تایید نکرده و به بلومبرگ اعلام کرده این اطلاعات نادرست است.

طبق اطلاعاتی که به دست بلومبرگ رسیده، آرامکو 52.1میلیارد دلار جریان نقدی از فعالیت‌هایش داشت که یکی از مهم‌ترین معیارها در صنعت نفت و گاز است. جریان نقدی اکسون موبیل از فعالیت‌هایش در مدت مشابه 15.2 میلیارد دلار و با احتساب فروش دارایی‌ این شرکت، ۱۶ میلیارد دلار بوده است.

تحلیل آمار از سوی بلومبرگ نشان می‌دهد هزینه استخراج آرامکو کمتر از چهار دلار در هر بشکه بوده که به میزان قابل‌توجهی کمتر از همتایان بزرگش است. افراد متعددی که نسبت به فعالیت‌های آرامکو اطلاعات داشتند به شبکه سی‌ان‌بی‌سی گفته‌اند این آمار احتمالا بسیار پایین است با این همه هزینه استخراج نفت آرامکو قطعا تک‌رقمی است.

گفته می‌شود عربستان‌سعودی نقطه سر به سر حدود پنج دلار در هر بشکه برای تولید نفت جدید دارد. آرامکو ۱۳ میلیارد دلار سود نقدی به تنها سهامدار خود که دولت عربستان‌سعودی است، پرداخت کرده است. دولت عربستان نرخ مالیات آرامکو را از ۸۵درصد درآمدش به ۵۰درصد کاهش داده است. این اطلاعات ساختار حق امتیاز جدیدی را که از اوایل سال ۲۰۱۸ اجرا شد، نشان می‌دهد. حق امتیاز ۲۰درصد در زمانی که نفت حداکثر ۷۰ دلار در هر بشکه است تعیین شده و اگر قیمت نفت به بالای ۱۰۰دلار در هر بشکه برسد، به ۵۰درصد افزایش پیدا می‌کند. این هزینه مشمول همه تولیدات مایع آرامکو بوده، در حالی که در ساختار قبلی حق امتیاز ۲۰درصدی تنها به صادرات نفت خام و محصولات پالایشی تعلق می‌گرفت.

عرضه اولیه سهام برای آرامکو در یک بازار بورس بین‌المللی بزرگ برای سال جاری برنامه‌ریزی شده بود، اما اکنون انتظار می‌رود این عرضه در سال ۲۰۱۹ انجام بگیرد.

امین ناصر مدیرعامل آرامکو، گفته است: شرکتش آماده عرضه سهام است اما منتظر است تا دولت برای مکان عرضه آن تصمیم بگیرد. عربستان‌سعودی قصد دارد از این عرضه حدود ۱۰۰ میلیارد دلار جمع کند که ارزش آرامکو را به دو تریلیون دلار می‌رساند. با این همه تحلیل‌های دیگر نشان می‌دهد ارزش این شرکت احتمالا یک تا 1.5 تریلیون دلار است.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران