شماره امروز: ۵۴۷

| | |

گروه انرژی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه ایران امسال نیز واردکننده بنزین خواهد بود را به چالش کشیده و توضیح داده است

گروه انرژی   مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ادعای برخی رسانه‌ها مبنی بر اینکه ایران امسال نیز واردکننده بنزین خواهد بود را به چالش کشیده و توضیح داده است که واردات بنزین در نیمه نخست سال 9 میلیون لیتر بوده و در نیمه دوم نصف خواهد شد. او تاکید کرده است اگر ستاره خلیج‌فارس وارد مدار نمی‌شد، ایران باید روزانه 28 میلیون لیتر بنزین وارد می‌کرد.

به گزارش شانا مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، نوروز امسال هیچ جایگاهی با کمبود سوخت روبه‌رو نشد و این در شرایطی بود که طبق آمارهای رسمی، مصرف روزانه سوخت در ایام نوروز کمتر از ۱۰۰میلیون لیتر نبود. سیدمحمدرضا موسوی‌خواه با اشاره به افزایش ۱۳,۳ درصدی مصرف سوخت در نوروز امسال گفت: با توجه به اینکه امسال قیمت سوخت تغییر نکرده بود، پیش‌بینی می‌شد که مسافرت‌های نوروزی به نحو چشم‌گیری افزایش یابد و طبق پیش‌بینی‌ها رکورد مصرف بنزین در یک روز شکسته شد و از مرز ۱۱۶ میلیون لیتر عبور کرد. وی ادامه داد: نکته قابل توجه این است که توزیع روزانه ۱۰۰میلیون لیتر سوخت با نفتکش آن‌ هم در شرایطی که حجم سفرها به شکل قابل توجهی افزایش و تردد در محورهای مواصلاتی در بالاترین سطح جریان داشت، کار بسیار سختی بود که با اقدام‌های انجام شده، توزیع سوخت بدون هیچ مشکلی انجام شد و باید از همه افرادی که در این زمینه تلاش کردند، تشکر کرد.

مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی افزود: در نوروز ۹۷ هیچ گزارشی مبنی بر تعطیلی جایگاه‌های عرضه سوخت وجود نداشت و همه جایگاه‌ها فعال بودند و همچنین کمترین گزارش‌ها از رفتار بد کارکنان جایگاه‌ها با مسافران نوروزی وجود داشت.

موسوی‌خواه با بیان اینکه در ایام نوروز برای سوخت‌رسانی مطلوب به مسافران اقدام‌های متعددی انجام شد، تصریح کرد: از جمله این اقدام‌ها می‌توان به نظارت بر تمام جایگاه‌های عرضه سوخت اشاره کرد؛ به‌طوری که هر جایگاه در طول روز چهار بار بازدید و نظارت می‌شد تا در صورت بروز مشکل در کمترین زمان برطرف شود.

وی با بیان اینکه با وجود مصرف بالای ۱۰۰میلیون لیتر در روز در ایام نوروز خوشبختانه مشکلی در زمینه سوخت‌رسانی وجود نداشت، گفت: با توجه به اینکه مصرف سوخت در نیمه نخست سال به واسطه سفرهای نوروزی و سفرهای تابستانی بیشتر از نیمه دوم سال است هم‌اکنون سوخت ذخیره به اندازه کافی داریم.

وی با بیان اینکه حجم ذخایر سوختی کشور بسیار مطلوب است و کمبودی از نظر ذخایر نداریم، افزود: در نیروگاه‌ها ۲,۷برابر بیشتر از پارسال ذخیره‌سازی شده است و در انبارها نیز بیش از دوبرابر سال گذشته ذخیره‌ نفت‌گاز داریم. افزون بر این موجودی بنزین کشور تقریبا ۱,۵برابر افزایش یافته است. موسوی‌خواه افزود: در شرایطی حجم ذخایر سوختی کشور در وضع مطلوب قرار دارد که اگر پالایشگاه ستاره خلیج‌فارس در مدار تولید قرار نمی‌گرفت برای تامین نیاز کشور باید روزانه حداقل ۲۸میلیون لیتر بنزین وارد کشور می‌شد.  مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران درباره واردات بنزین گفت: برای سه ماه نخست امسال میانگین ۹میلیون لیتر اعلام شده که البته نیازی به آن نیست و در صورت مصرف نشدن، بنزین وارداتی ذخیره خواهد شد، افزون بر این به‌طور حتم مقدار واردات بنزین در سه ماهه دوم امسال به نصف این رقم می‌رسد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران