شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119406 | |

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت که هند قرار است هفته آینده یک طرح توسعه 3تا 4میلیارد دلاری را برای میدان گازی فرزاد B به ایران ارائه کند. روابط میان ایران و هند که همواره روابط تجاری عمیقی داشتند،

 ایسنا|

رویترز به نقل از منابع آگاه نوشت که هند قرار است هفته آینده یک طرح توسعه 3تا 4میلیارد دلاری را برای میدان گازی فرزاد B به ایران ارائه کند. روابط میان ایران و هند که همواره روابط تجاری عمیقی داشتند، سال گذشته پس از اینکه ایران سرمایه‌گذاران دیگری را برای این میدان جست و گزارش‌های رسانه‌یی نشان داد، حق توسعه فرزاد B به شرکت گازپروم روسیه اعطا خواهد شد، تیره گشت. هند درصدد تلافی برآمد و به پالایشگاه‌های دولتی دستور داد، واردات نفت از ایران را کاهش دهند.  به گفته منابع آگاهی که مایل نبودند نامشان به دلیل حساسیت موضوع فاش شود در دیداری در دهلی نو که در فوریه انجام گرفت، ایران از هند خواست پیشنهاد بازبینی شده‌یی برای طرح توسعه میدان فرزاد B ارائه دهد.

دهلی نو و تهران تلاش کرده‌اند، اختلافاتشان بر سر حق توسعه فرزاد B را که توسط شرکت‌های هندی به رهبری شرکت Videsh ONGC در سال ۲۰۰۸ کشف شد، کاهش دهند.

شرکت‌های هندی امیدوارند حق توسعه میدان گازی فرزاد B را دریافت کنند زیرا هند یکی از کشورهایی بوده که در سال‌های تحریم به خرید نفت از ایران ادامه داد. به گفته منابع آگاه، شرایط جدید شرکت‌های هندی را تنها به تولید گاز و توسعه میدان محدود می‌کند. اگرچه پیشنهاد رسمی هنوز داده نشده اما پیشنهاد جدید بین 3تا 4میلیارد دلار خواهد بود و شامل فرآوری گاز و توسعه پروژه‌های پایین‌دستی نیست.

شرکت‌های هند سال گذشته به درخواست ایران یک پیشنهاد توسعه ۱۱میلیارد دلاری داده بودند که توسعه فعالیت‌های بالادستی و زیرساخت پایین دستی را دربرمی‌گرفت. برآورد شده که این میدان ۲۲تریلیون فوت مکعب ذخایر دارد که از این میزان ۱۶تریلیون فوت مکعب قابل برداشت به نظر می‌رسد. هند و ایران درباره برنامه توسعه بازبینی شده برای این میدان هفته آینده در جریان سفر بیژن زنگنه به دهلی نو مذاکره خواهند کرد.

دارمندرا پرادهان، وزیر نفت هند ماه گذشته پس از دیدار با بیژن زنگنه گفت: برای تحکیم روابط با هند، ایران تخفیف حمل بالاتر برای فروش نفت پیشنهاد کرده همچنین موافقت کرده، درخواست هند برای سهمی در یک میدان تولیدکننده را بررسی کند. در مقابل، هند موافقت کرده واردات نفت از ایران را افزایش دهد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران