شماره امروز: ۵۴۷

اردکانیان در دیدار با وزیر انرژی ترکمنستان خبر داد

| کدخبر: 119404 | |

درحالی که سیاست‌های جدید وزارت نیرو حول مدیریت تقاضا چیده شده است، کشورهای همسایه مورد غفلت واقع نشده به ویژه در زمینه دیپلماسی‌های آب و تبادل برق قرار است

گروه انرژی|

درحالی که سیاست‌های جدید وزارت نیرو حول مدیریت تقاضا چیده شده است، کشورهای همسایه مورد غفلت واقع نشده به ویژه در زمینه دیپلماسی‌های آب و تبادل برق قرار است تا سطح همکاری با همسایگان افزایش یابد. در این راستا رضا اردکانیان، وزیر نیرو با وزیر انرژی ترکمنستان دیداری داشت تا احتمالا علاوه بر فراهم کردن شرایط صادرات برق به این کشور، هم‌اندیشی‌هایی هم پیرامون وضعیت منابع آبی مشترک بین 2کشور صورت بگیرد. هم‌اکنون ایران و ترکمنستان منابع آبی هریرود را براساس معاهده سال 1991 بین خود تقسیم کرد‌ه‌اند.

این معاهده شامل سد دوستی هم می‌شود که خروجی آن به طور مشترک به استفاده ایران و ترکمنستان می‌رسد. 60 تا 70درصد آب شرب مشهد هم از این طریق تامین می‌شود که البته با توجه به سدسازی‌های اخیر افغانستان، نگرانی‌هایی وجود دارد و نیاز به انجام اقداماتی از جانب ایران و ترکمنستان را افزایش داده است. البته در دیدار وزیر نیرو با وزیر انرژی ترکمنستان به طور جزئی خبری از هم‌اندیشی‌های دو طرف برای حل مشکل آب‌های مشترک انتشار نیافت و تنها به این موضوع اشاره شد که 2 طرف بر لزوم همکاری مستمر و پایدار در حوزه تبادل انرژی و آب و تشکیل کمیته همکاری مشترک آب و انرژی دو کشور تاکید کرده‌اند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو(پاون) رضا اردکانیان که برای پیگیری توافقات حوزه انرژی روسای جمهور دو کشور در عشق‌آباد با تاکید بر اینکه موضوعات مرتبط با آب و انرژی از مسائل مشترک و مورد علاقه دو طرف در جریان سفر رییس‌جمهور ایران به ترکمنستان بوده است، عنوان کرد: این سفر شروع مجددی برای یک همکاری موثر در این حوزه‌ها خواهد بود. اردکانیان یادآور شد: در جریان این سفر توافقی صورت گرفت که با موافقت دولت ترکمنستان، وزیر امور آب این کشور در شورای حکام مرکز منطقه‌یی مدیریت آب حضور فعالانه داشته باشد.  وی موضوع اصلی این نشست را مباحث مرتبط با بخش انرژی دانست و گفت: در این زمینه نیز روسای جمهور دو کشور گفت‌وگوهای صریح و سازنده‌یی داشته‌اند که مسیر همکاری‌های دو طرف را برای حال حاضر و آینده روشن می‌کند.

وزیر نیرو گفت‌وگوهای عشق آباد در حوزه انرژی را ناظر به چند مساله برشمرد و افزود: براساس توافقات صورت گرفته، مقرر شده تا ضمن حل مسائل مالی فی‌مابین طرف ترکمن نسبت به برق‌دار کردن خط دوم انتقال برق دو کشور اقدام کند و همزمان با آن فعالیت‌های مربوط به تکمیل خط سوم انتقال برق از ترکمنستان به ایران هم آغاز شود و برای این امر نیز با رعایت ضوابط و قوانین کشور ترکمنستان، شرکت‌های ایرانی در تکمیل خط سوم انتقال برق از سرخس به مرو وارد مرحله اجرا خواهند شد.

وی با تاکید بر اینکه با جدیت هر چه تمام تصمیمات روسای جمهور دو کشور در عشق آباد را اجرا خواهیم کرد، ادامه داد: بنای ما در وزارت نیرو یک همکاری مستمر و پایدار با جمهوری ترکمنستان در زمینه تبادل انرژی است.

وزیر نیرو با نتیجه‌بخش بودن مذاکرات کارشناسی در تهران خاطرنشان کرد: ارتباطات و دیدارهای بین دو طرف همچنان ادامه خواهد داشت و همواره از این ارتباطات برای توسعه روابط دو کشور استفاده خواهیم کرد. وزارت نیروی ایران در کنار مساله برق عهده‌دار حوزه آب است که از این جهت هم نیازمند همکاری مستمر هستیم و براساس برنامه‌ریزی صورت گرفته، کمیته همکاری مشترک آبی دو کشور نیز تشکیل خواهد شد.

همچنین در این نشست وزیر انرژی ترکمنستان، حضور رییس‌جمهور ایران در ترکمنستان را سفری تاریخی دانست و افزود: روابط حوزه برق و انرژی دو کشور از دیرباز دارای تاریخچه مثبتی بوده که این سفر نقطه عطف تاریخی برای پیشرفت روابط حوزه انرژی و برق بین دو کشور خواهد بود.

وزیر انرژی ترکمنستان در این نشست اطمینان داد تا در کوتاه‌ترین زمان ممکن مشکل خط دوم انتقال برق بین دو کشور برطرف شود.

همچنین در جریان این نشست راه‌اندازی مجدد خط 220کیلوولت انتقال برق از سرخس به شاتلیق و احیای خط سوم انتقال برق از سرخس به مرو- ماری مورد توافق قرار گرفت. طی این نشست و براساس توافق عشق آباد مقرر شد تا کارگروهی در حوزه همکاری آب و انرژی میان دو کشور تشکیل شود.

شایان ذکر است در سفر هفتم فروردین ‌ماه هیات ایرانی به ترکمنستان تفاهمنامه عشق‌آباد تهیه و تنظیم شده است.

 ایجاد صندوق حمایت از خانواده

حادثه‌دیدگان نیرو

وزیر نیرو پیش از سفر به عشق‌آباد دیداری با خانواده‌های درگذشتگان صنعت آب و برق در سال گذشته داشت و در خلال آن از لزوم ایجاد صندوقی برای حمایت از آنها سخن گفت. وی بیان کرد: در این صندوق تلاش خواهیم کرد تا به شکل نظام‌مند پشتوانه مالی مطمئن و قانونمندی را برای خانواده‌ها و فرزندان کارکنان سانحه دیده فراهم کنیم.  وزیر نیرو در این مراسم پس از طرح مسائل و مشکلات خانواده‌ جانباختگان صنعت خواستار تهیه گزارشی مبسوط از مباحث مطرح شده در این نشست جهت ارائه به رییس‌جمهور شد و افزود: فعالیت صنعت آب و برق و ماموریت‌های محوله در آن برای ارائه خدمات مناسب به مردم همواره با خاطرات فراوانی همراه است و چه بسا در آینده نیز ممکن است شاهد وقوع چنین حوادثی باشیم.

وی افزود: این صندوق باید از محل صرفه‌جویی در هزینه‌های وزارتخانه تشکیل شود تا در صورت وقوع حادثه‌یی برای هر یک از فعالان این صنعت بتوانیم به شکل نظام‌مند پشتوانه مالی مطمئن و قانونمند برای خانواده‌ها و فرزندان کارکنان سانحه دیده داشته باشیم.

اردکانیان بر لزوم زنده نگه داشتن یاد و خاطره درگذشتگان صنعت آب و برق تاکید کرد و افزود: باید با برنامه‌ریزی صورت گرفته، بتوانیم از اسامی این عزیزان برای نام‌گذاری تاسیسات و مراکز موجود صنعت آب و برق در سراسر کشور استفاده کنیم.

وزیر نیرو همچنین در پایان سخنان خود بر مشارکت این وزارتخانه برای حل مشکلات حقوقی و قضایی خانواده‌های حادثه دیده تاکید کرد. در انتهای این مراسم نیز وزیر نیرو از خانواده درگذشتگان صنعت آب و برق در سانحه هواپیمایی یاسوج همچنین خانواده مدیر امور برق مشهد تقدیر به عمل آورد.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران