شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119323 | |

نپینا مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صادرات ۱۴میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ خبر داد. سیدرضا نوروززاده اعلام کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود،

هدف‌گذاری برای صادرات پتروشیمی در 97

نپینا  مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی از صادرات ۱۴میلیارد دلاری محصولات پتروشیمی در سال ۹۷ خبر داد. سیدرضا نوروززاده اعلام کرد: بر اساس پیش‌بینی‌ها انتظار می‌رود، امسال با بهره‌برداری کامل از طرح‌های پتروشیمی مرجان، متانول کاوه و فاز نخست پتروشیمی بوشهر، تولید صنعت پتروشیمی کشور به حدود ۶۳میلیون تن برسد. وی ادامه داد: برآورد می‌شود که میزان قابل فروش محصولات پتروشیمی به حدود ۴۷میلیون تن افزایش یابد که در مجموع درآمدی معادل ۲۴,۵میلیارد دلار را در صورت فراهم شدن شرایط درپی خواهد داشت که سهم صادرات از این مجموعه ۲۷میلیون تن به ارزش ۱۴میلیارد دلار پیش‌بینی شده است. مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی افزود: بر اساس نقشه راه تدوین شده، هم‌اکنون ۶۰ طرح پتروشیمی در سطح کشور با ظرفیت اسمی سالانه ۶۵,۴ میلیون تن با سرمایه‌گذاری 42.8 میلیارد دلار در حال اجرا هستند. معاون وزیر نفت در امور پتروشیمی مهم‌ترین عامل در تعیین سرعت پیشرفت اجرایی شدن این طرح‌ها را تامین منابع مالی آنها عنوان و تصریح کرد: شرکت ملی صنایع پتروشیمی در این باره از همه ظرفیت‌های فنی و تخصصی خود در تعیین اولویت‌ها و کمک برای تسهیل در تامین سرمایه لازم استفاده می‌کند.

90 درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی است

ایرنا  معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌یی اصفهان اعلام کرد: به دلیل کاهش شدید بارش‌ها و منابع آبی، 90درصد ظرفیت سد زاینده‌رود خالی است. «علی بصیرپور» شرایط خشکسالی و کاهش شدید منابع آبی در استان اصفهان را طی 50سال اخیر بی‌سابقه دانست و افزود: میزان آب ذخیره شده در سد زاینده‌رود 144میلیون مترمکعب و حدود 10 درصد از حجم این مخزن است. به گفته وی، میزان آب ذخیره شده در مخزن سد زاینده‌رود در اوایل فروردین پارسال 310میلیون مترمکعب بود. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌یی اصفهان خاطرنشان کرد: میزان آب ذخیره شده در سد زاینده‌رود نسبت به مشابه سال قبل 55درصد و در مقایسه با متوسط بلندمدت (دوره 44ساله) 80 درصد کاهش یافته است. بصیرپور تصریح کرد: کل آب ورودی به حوضه آبریز زاینده‌رود از ابتدای سال آبی (مهرماه سال 96) تاکنون 170میلیون مترمکعب بوده است در حالی که در مدت مشابه سال قبل 462میلیون مترمکعب بود. وی میزان بارش در ایستگاه هواشناسی چلگرد واقع در چهارمحال و بختیاری به عنوان منبع اصلی سد زاینده‌رود از ابتدای سال آبی جاری تاکنون را 430 میلی‌متر اعلام کرد و افزود: متوسط بارش‌ها در این منطقه باید یک‌هزار و 400 میلی‌متر باشد اما کاهش شدید بارش‌ها شرایط نامناسبی را رقم زده است. معاون حفاظت و بهره‌برداری شرکت آب منطقه‌یی اصفهان با بیان اینکه این شرایط بحرانی و خشکسالی برای سایر ایستگاه‌های هواشناسی و سنجش بارش‌ها وجود دارد، ادامه داد: این شرایط باعث شده که سال آبی جاری (تا مهرماه امسال) بسیار بحرانی شود. وی با تاکید بر ضرورت صرفه‌جویی در مصرف آب تاکید کرد که در چنین شرایطی به‌طور قطع، امکان بازگشایی زاینده‌رود تا پایان سال آبی امسال (مهر 97) امکان‌پذیر نیست.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران