شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119238 | |

تسنیم شرکت هیوندای اویل بانک یکی از مشتریان کره‌یی نفت ایران با هدف کاهش وابستگی به نفت ایران، نخستین محموله میعانات خود را از نروژ خریداری کرده است.

تلاش کره برای کاهش وابستگی نفتی به ایران

تسنیم  شرکت هیوندای اویل بانک یکی از مشتریان کره‌یی نفت ایران با هدف کاهش وابستگی به نفت ایران، نخستین محموله میعانات خود را از نروژ خریداری کرده است. به گزارش رویترز، دو منبع آگاه گفتند، شرکت هیوندای اویل بانک، یکی از مشتریان کره‌یی نفت ایران با هدف کاهش وابستگی به نفت ایران، نخستین محموله میعانات خود را از نروژ خریداری کرده است.

سایر خریداران کره‌یی میعانات ایران نیز به دنبال یافتن تامین‌کنندگانی غیر از ایران هستند تا در صورت وضع مجدد تحریم‌های امریکا علیه ایران این عرضه‌کنندگان را جایگزین ایران کنند.

این منابع گفتند، شرکت هیوندای اویل بانک، 700 هزار بشکه میعانات اورمن لانج از شرکت استات اویل جهت تحویل در ماه ژوئن خریداری کرده است.

سخنگوی شرکت هیوندای اویل بانک از اظهارنظر در این باره خودداری کرده و مقامات این شرکت نیز برای اعلام نظر در دسترس نبوده‌اند. یکی از این منابع با اشاره به شرکت هیوندای اویل بانک گفت: «عرضه و تقاضا در بازار میعانات بسیار نزدیک به هم است، بنابراین آنها هر قدر می‌توانند می‌خرند.» به گفته سه منبع آگاه، شرکت ملی نفت ایران از ابتدای سال جاری میلادی، هر ماه 3 میلیون بشکه از عرضه میعانات پارس جنوبی به کره جنوبی را کاهش داده است، زیرا میزان تولید میعانات ایران کاهش یافته و این کشور فعالیت‌های یک مجتمع پالایشگاهی جدید را آغاز کرده است.

صادرات میعانات ایران به آسیا در سه ماهه نخست امسال نسبت به بازه زمانی مشابه سال گذشته 39 درصد کاهش یافته و به حدود 348هزار بشکه در روز رسیده است.  دیگر خریداران کره‌یی از جمله شرکت‌های اس‌کی انرژی و هانوها توتال نیز به دنبال دیگر عرضه‌کنندگان میعانات در کشورهای استرالیا، قطر و گینه استوایی هستند تا آنها را جایگزین ایران کنند. این شرکت‌ها همچنین به عنوان جایگزینی برای خوراک مجتمع‌های خود اقدام به خریداری نفتای سنگین کرده‌اند.

یک منبع مطلع در یک پالایشگاه کره‌یی که به دنبال خریداری میعانات از منابعی غیر از ایران است، گفت: «ما خیلی به منبع تامین میعانات اهمیت نمی‌دهیم، بلکه مهم قیمت و میزان انطباق نفت خریداری شده با مجتمع‌های ماست.» وی که نخواست نامش فاش شود، افزود: «به نظر می‌رسد که بسیاری از شرکت‌ها به دنبال تنوع‌بخشی به منابع تامین میعانات خود هستند، زیرا ما نمی‌خواهیم در صورت وضع تحریم‌های امریکا علیه ایران در ماه مه ‌در وضعیت بی‌دفاع گیر کنیم.» قطر از کاهش عرضه میعانات ایران منتفع شده، به نحوی که مابه‌التفاوت قیمت میعانات قطر به نزدیکی بالاترین رقم سال جاری رسیده است.

پایبندی بالای مسکو به توافق نفتی

شانا  روسیه اعلام کرد که پایبندی‌اش به توافق جهانی کاهش تولید نفت در ماه گذشته میلادی به ۹۳,۴ درصد رسیده است.

به گزارش رویترز از مسکو، الکساندر نواک وزیر انرژی روسیه (دوشنبه ۱۳ فروردین‌ماه) اعلام کرد: پایبندی این کشور به توافق جهانی کاهش تولید نفت در ماه مارس سال ۲۰۱۸ میلادی ۹۳,۴درصد بوده است.

وی همچنین اعلام کرد: روسیه به‌طور کامل به هدف دستیابی به توازن در بازار جهانی نفت پایبند است. به گفته وزیر انرژی روسیه، نوسان در تولید نفت این کشور در ماه مارس سال جاری میلادی، نتیجه تحول فصلی در بازار داخلی و افزایش تقاضای گاز بوده است. روسیه به دلیل سابقه نه چندان مثبت خود در پایبندی به توافقات اینچنینی از ابتدا محل تردید بسیاری از ناظران و فعالان بازار نفت بوده است. در ادامه اما این کشور پایبندی قابل توجهی را در کاستن از سطح تولید خود به خرج داده و عملا موجب شگفتی شد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران