شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 119156 | |

پاون وزیر نیرو رضا اردکانیان‌ در پیامی به مناسبت بیست و دوم مارس، روز جهانی آب بر مسوولیت همگانی در قبال مساله آب تاکید کرد. متن پیام وزیر به شرح زیر است:

پاون  وزیر نیرو رضا اردکانیان‌ در پیامی به مناسبت بیست و دوم مارس، روز جهانی آب بر مسوولیت همگانی در قبال مساله آب تاکید کرد. متن پیام وزیر به شرح زیر است:

مردم عزیز ایران

بیست‌ودوم مارس مصادف با دوم فروردین هر سال، روز جهانی آب است. روزهای جهانی برای آن هستند که به یادمان آورند، مسائلی وجود دارند که همه بشریت با آنها دست به گریبان است و از دشواری این مسائل تنها وقتی کاسته می‌شود که همه انسان‌ها در قبال آنها مسوولیت احساس کرده و متعهدانه عمل کنند. «روز جهانی آب» هم برای آن است که همه احساس کنیم، آب مساله است و همه در قبال آن مسوولیم.

ما در قبال کمیت آب مسوولیم، چرا که اگر مسوولانه عمل نکنیم، خلاقیت و توانمندی‌های خود را برای مدیریت مصرف و تقاضای آب به‌کار نگیریم و نوآورانه‌ترین ابزارهای اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را برای مدیریت منابع آب به‌کار نگیریم، به سرعت با کمبود آزاردهنده آب مواجه خواهیم شد، چنانکه در برخی نقاط کشور با این معضل مواجه شده‌ایم. ما در قبال کیفیت آب نیز که تاکنون نسبت به آن کم‌ توجه بوده‌ایم، مسوول هستیم. ما تا به امروز منابع آب را با بسیاری از آلاینده‌های صنعتی، کشاورزی و پساب‌های خانگی آلوده‌ایم. ادامه این وضعیت امکان‌پذیر نیست.

روز جهانی آب برای آن است که به اهمیت آب بیندیشیم، در گذشته خود به دیده انتقاد و انصاف بنگریم، جراحاتی را که بر پیکره‌های پاک منابع آب این سرزمین وارد کرده‌ایم بشناسیم، از مسیرهای اشتباه احتراز کنیم، به اصلاح رفتارهای فردی و رویکردهای سیاستی خود همت گماریم و آینده‌یی مطلوب‌تر از امروز را در سایه درست‌کرداری با آب بنا کنیم.

روز جهانی آب به ما یادآوری می‌کند که هر یک از ما در سرزمین خشک و نیمه‌خشک ایران عزیز، بیشتر از مردمان سرزمین‌هایی که آب‌های فراوان دارند، وظیفه داریم به حفظ و صیانت آب حساس باشیم.

ما باید به سوی آینده‌یی توسعه‌یافته‌تر و پایدارتر نظر داشته باشیم و شایسته است در این نگاه به آینده، منطق زندگی پایدار و توام با احترام نهادن به آب گذشتگان‌مان را به‌کار بندیم. ما تنها با پایبندی به اصول پایداری و درمان بدمصرفی‌های خود قادر خواهیم بود با کم‌آبی سازگار شویم و سرزمینی را که نسل‌های آینده نزد ما به امانت نهاده‌اند، پایدار به ایشان تحویل دهیم.

آینده منابع آبی این سرزمین و تمدن کهن بر مسوولیت‌پذیری فردفرد ما استوار خواهد شد. باید در کنار یکدیگر درباره آب و شرایط امروز آن گفت‌وگو کنیم، وضعیت منابع و مصارف آب کشور را به درستی بشناسیم، مسوولیت‌های خود در قبال این شرایط را عالمانه تعریف کنیم و متعهدانه در جهت ساختن میهنی آباد، پایدار و سرزنده با همه وجود عمل کنیم و به مسوولیت‌های‌مان پایبند باشیم. ما که در سرزمینی خشک و نیمه‌خشک زندگی می‌کنیم، شایسته است هر روز سال را روز جهانی آب بدانیم و باور داشته باشیم که اگر مسوولیت‌پذیر و متعهد به میهن باشیم، از همه دشواری‌ها به سلامت عبور خواهیم کرد و ایرانی خواهیم ساخت درخور شأن ایرانیان.

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران