شماره امروز: ۵۴۷

| کدخبر: 118136 | |

پاون وزیر نیرو در پیامی به مناسبت 13 اسفند ماه، روز ملی آب بر باور به مساله آب به عنوان یک مساله همگانی تصریح کرد.

پاون  وزیر نیرو در پیامی به مناسبت 13 اسفند ماه، روز ملی آب بر باور به مساله آب به عنوان یک مساله همگانی تصریح کرد.

متن پیام «رضا اردکانیان» وزیر نیرو به شرح زیر است:

«و جعلنا من الماء کل شیء حی»

ما همواره از آب و لزوم حفظ و بهره‌برداری درست از آن سخن گفته‌ایم، شاید برای ما که در کشوری با این‌چنین تنوع آب و هوایی زندگی می‌کنیم، باور اینکه خشکسالیم و این خشکسالی حالا دیگر همزاد ما شده است، چندان آسان نباشد و شاید به همین دلیل است که همواره در مواجهه با کم‌آبی از واژه‌هایی چون مقابله با بحران و گذر از وضعیت خشکسالی و نظایر آن بهره جسته‌ایم. اما گویی اتفاقی درحال وقوع است، نطفه‌یی جان می‌گیرد و اندیشه‌ای آرام آرام در اذهان همه ما متولد می‌شود. گویی می‌خواهیم و شاید به ‌ناچار، باور می‌کنیم که موضوع، بحران و گذر از آن نیست. خشکسالی و محدودیت منابع آب شرایطی است که اگر می‌خواهیم همچنان در این مرز و بوم که یادگار پدرانمان است بر سر هر کوچه‌اش نام شهیدی به یادگار نوشته شده و تنها امید آینده فرزندانمان است، سربلند بزیییم باید خود را با آن سازگار کنیم.

باید بیاموزیم که چگونه آب را حفظ کنیم و از این با ارزش‌ترین داشته‌مان چگونه به درستی بهره جوییم که هم تمام مردان و زنان و کودکان این سرزمین به آب سالم دسترسی داشته باشند هم بتوانیم آن را به عنوان مهم‌ترین رکن توسعه پایدار به‌کار ‌گیریم و میهن خود را آباد کنیم و هم میراثی از این گوهر وجود برای نسل‌های آینده باقی بگذاریم.  از این رو و در شرایطی که با وجود محدودیت‌های بسیار هر لحظه به وابستگی ما به منابع آب افزوده می‌شود و در سال‌های آینده شاهد افزایش هر چه بیشتر تقاضا در مراکز صنعتی، کشاورزی و تمرکز جمعیت خواهیم بود، ناچاریم با اتخاذ راهبردهای جدید در بخش کشاورزی، بازچرخانی و استفاده از پساب و سازگار کردن مراکز صنعتی و خدماتی و بالاتر از همه تطبیق فرهنگ مصرف و شیوه زندگیمان با شرایط کم‌آبی، که همواره در کنار ما خواهد بود، همچنان به روند پیشرفت و توسعه کشور عزیزمان ادامه دهیم. باید بیاموزیم که آب فقط مساله وزارت نیرو یا دولت نیست باید باور کنیم که آب مساله همه ماست و باید یاد بگیریم که چگونه از طبیعت برای حفظ و استفاده درست از منابع آبی بهره بگیریم.

اینجانب روز ملی آب را حضور یکایک شما مردم حق‌شناس و سرافراز میهن اسلامی عزیزمان ایران و همکاران گرامی‌ام تبریک گفته، دست یاری به سوی شما می‌گشایم و از خداوند متعال می‌خواهم همواره یار و یاور خدمتگزارانتان در وزارت نیرو باشد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران