شماره امروز: ۵۴۷

قائم‌مقام وزیر نفت عنوان کرد

| کدخبر: 117809 | |

صنعت نفت ایران و بخش‌های مرتبط آن با مشکلات ایمنی فراوانی مواجه هستند و هراز گاهی خبری از انفجار و آتش‌سوزی‌های دلخراش به گوش می‌رسد. سال 96 نیز از این حوادث خالی نبود

شانا   

صنعت نفت ایران و بخش‌های مرتبط آن با مشکلات ایمنی فراوانی مواجه هستند و هراز گاهی خبری از انفجار و آتش‌سوزی‌های دلخراش به گوش می‌رسد. سال 96 نیز از این حوادث خالی نبود و اخبار مختلفی پیرامون پالایشگاه تهران، چاه نفتی رگ سفید، انبار فرآورده‌های نفتی و قیر در بندرعباس و ده‌ها مورد کوچک و بزرگ دیگر شنیده شد تا این ذهنیت بیش از قبل تقویت شود که استانداردهای ایمنی در صنعت نفت ایران چندان قوی نیست.

در چنین شرایطی روز گذشته کارگاهی در همین زمینه و مشترک بین ایران و فرانسه شروع به کار کرد تا شروعی بر بهره‌مندی از دانش و تخصص خارجی‌ها در ایمنی و بهداشت باشد.

قائم‌مقام وزیر نفت نیز خبر از این داد که علاوه بر کسب دانش روز جهان، با تدوین برنامه‌ها و قوانین سختگیرانه در صنعت نفت برای رعایت هرچه بیشتر مسائل بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) تلاش خواهد شد.

مرضیه شاهدایی در آیین گشایش کارگاه ایرانی- فرانسوی HSE در صنعت نفت اظهار کرد: برپایی کارگاه‌های آموزشی در حوزه HSE برای کارشناسان صنعت نفت و گاز ایران در بلندمدت سبب صرفه‌جویی در هزینه‌ها و جلوگیری از سوانح می‌شود.

وی با اشاره به اینکه صنعت نفت و گاز در شمار صنایع پرمخاطره جهان است، افزود: همه لحظات کار در صنعت نفت به دلیل ماهیت آن، با احتمال خطر روبه‌روست، این خطر در صنعت نفت ایران به دلیل فرسودگی تاسیسات بسیار بالاست.

قائم‌مقام وزیر نفت با تاکید بر اینکه شرکت‌های مطرح دنیا برای رخداد حوادث در صنعت نفت و گاز به دنبال راه‌حل‌های اثربخشی بوده‌اند و به نتایج سودمندی دست یافته‌اند، گفت: استفاده از دانش و تجربه‌های این شرکت‌ها در قالب برپایی کارگاه‌ها و کلاس‌های آموزشی برای کارشناسان و کارکنان صنعت نفت کشور ضروری است.

شاهدایی، استقرار مدیریت ایمنی فرآیند (PSM)، طراحی ذاتا ایمن، ارزیابی ریسک، ایجاد محیط ایمن برای سازمان‌ها و مدیریت دارایی فیزیکی را از مهم‌ترین راهکارهای پیشگیری از مخاطرات در محل کار برشمرد.

وی به بحث صلاحیت حرفه‌یی و آموزش‌های اثربخش کارکنان اشاره کرد و افزود: گذشته از فرسودگی تاسیسات صنعت نفت در کشورمان در بسیاری از موارد شاهد بودیم که حوادث و مخاطره‌ها تنها به‌دلیل به‌کارگیری برخی افراد که حایز صلاحیت نبوده‌اند، اتفاق افتاده است، بنابراین به‌کارگیری افراد در مشاغل کلیدی و حادثه‌آفرین باید با احراز صلاحیت حرفه‌یی همراه باشد.

شاهدایی پرداختن به مساله بهداشت، ایمنی و محیط زیست (HSE) را بسیار ضروری دانست و تاکید کرد: فناوری‌های روزآمد، بسیاری از آلاینده‌های محیط زیست را هم‌اکنون کنترل می‌کند؛ چیزی که در گذشته و در تاسیسات قدیمی به هیچ‌وجه وجود نداشت و ما از هم ‌اکنون باید برای آینده برنامه‌ریزی کنیم تا بتوانیم با هزینه کردن برای استفاده از فناوری‌های روزآمد در کنار توسعه پایدار و تولید، دوستدار طبیعت باشیم.

قائم‌مقام وزیر نفت با بیان اینکه امروزه بهره‌مندی از مدیریت دانش و استفاده از تجربه شرکت‌های پیشرو در زمینه مدیریت بحران در سراسر جهان بسیار مقرون به‌صرفه است، تصریح کرد: برپایی کارگاه‌های ۲روزه و کوتاه‌مدت اگرچه مفید است، اما کافی نیست. برای همگانی شدن آموزش اچ‌اس‌ای باید به‌زودی دوره‌های کلان برگزار شود.

کارگاه ایرانی- فرانسوی HSE صبح دیروز با حضور قائم‌مقام وزیر نفت آغاز به کار کرد و امروز (چهارشنبه ۹ اسفندماه) به کار خود پایان می‌دهد. جایگاه مسائل HSE در طراحی، پیشگیری از خسارت و مدیریت دارایی‌های فیزیکی، تقویت فرهنگ HSE و ایمنی مبتنی بر رفتار، مدیریت ریسک فوران چاه‌های نفت و گاز و مسائل جدید محیط زیست در صنعت نفت از محورهای اصلی این کارگاه آموزشی است.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران