شماره امروز: ۵۴۷

برای تکمیل شبکه گازرسانی کشور

| کدخبر: 117167 | |

روز گذشته و در ادامه بررسی بخش‌های هزینه‌یی لایحه بودجه 97، مجلس شورای اسلامی، شرکت ملی گاز ایران را مکلف کرد گازرسانی به شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان،

گروه انرژی|

روز گذشته و در ادامه بررسی بخش‌های هزینه‌یی لایحه بودجه 97، مجلس شورای اسلامی، شرکت ملی گاز ایران را مکلف کرد گازرسانی به شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان، هرمزگان، جنوب کرمان و خراسان‌جنوبی را ادامه دهد. اما مجلس در مصوبه دیگری، 5هزار میلیارد تومان تنخواه به شرکت ملی گاز اختصاص داد تا گازرسانی به روستاها تسریع شود.

به گزارش ایسنا، نمایندگان مجلس در جلسه علنی بعدازظهر دیروز تصویب کردند که براساس آن شرکت ملی نفت ایران مجاز است با توافق با شرکت ملی گاز، در اجرای ماده ۱۲ قانون رفع موانع تولید رقابت‌پذیر و ارتقای نظام مالی کشور برای تسریع گازرسانی به روستاها و اتمام پروژه‌های نیمه تمام روستاها تا مبلغ ۵۰ هزار میلیارد ریال در قالب تنخواه به شرکت ملی گاز ایران پرداخت کند. به گزارش «تعادل» رقم تنخواه تصویبی شرکت ملی گاز دقیقا برابر با رقمی است که در نشست مدیرعامل این شرکت، حمیدرضا عراقی با خبرنگاران به عنوان درآمدهای از دست رفته متولی گاز کشور از حذف «آبونمان» و «هزینه خدمات مستمر» عنوان شده بود. عراقی در آن نشست که پس از 6 ماه اختلاف با دیوان عدالت اداری برگزار می‌شد، عنوان کرد که بدون درآمدهای حذف شده، شرکت ملی گاز قادر نخواهد بود تا به برنامه‌های گازرسانی خود ادامه دهد و گازرسانی به مناطقی مانند سیستان و بلوچستان به خطر خواهد افتاد. مدیرعامل شرکت ملی گاز همچنین بیان کرده بود که این‌بار، مجلس شورای اسلامی «باید» فکری به حال درآمدهای از دست رفته ما بکند تا بتوانیم گاز را به زاهدان هم برسانیم. به نظر می‌رسد که مجلس این سخن عراقی را شنیده و مبلغ مورد درخواست او را تحت عنوان تنخواه ارائه کرده است. حذف آبونمان از قبض‌های گاز به حکم دیوان عدالت اداری برمی‌گردد که در روزهای انتهایی مرداد و در پی شکایت دو مشترک خانگی صادر شد. پس از آن مصوبه شورای عالی اقتصاد به ریاست اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور (برای دریافت مبلغ با عنوان هزینه خدمات مستمر گاز) نیز با وتوی دیوان عدالت اداری مواجه شد تا بخش قابل توجهی از درآمدهای شرکت ملی گاز از دست برود. اما این‌بار مجلس که چند روز پیش مجوز افزایش قیمت آب، برق و گاز را برای سال 97 صادر کرده بود، تمام درآمدهای حذف آبونمان گاز برای یک‌سال را به شرکت ملی گاز پرداخت کرد تا این شرکت بتواند با تمام قوا به برنامه‌های گازرسانی خود ادامه دهد.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران