شماره امروز: ۵۴۷

وزیر نیرو در حاشیه نشست با استانداران سراسر کشور مطرح کرد

| کدخبر: 116837 | |

از زمانی که رضا اردکانیان به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد،

گروه انرژی   

از زمانی که رضا اردکانیان به عنوان وزیر پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی معرفی شد، مهم‌ترین مساله بخش آب و برق کشور از نگاه او مصرف بیش از حد و غیرمنطقی بوده است. به همین دلیل بارها و بارها بر لزوم «مدیریت مصرف» تاکید شد. با این حال استفاده از ابزار مدیریت مصرف که «افزایش قیمت‌ها» بود با مخالفت مجلس شورای اسلامی مواجه شد تا وزیر نیرو به ابزارهای جایگزین متوسل شود. این ابزارهای جایگزین «فرهنگی» بوده و قصد دارند تا صرفه‌جویی را به عنوان یک ارزش به جامعه تزریق کنند. در ادامه این تلاش‌ها روز گذشته اردکانیان در نشستی با استانداران سراسر کشور حضور به هم رساند تا از جایگاه آنها نیز برای مدیریت تقاضا بهره‌مند شود.

اردکانیان در حاشیه نشست خود با استانداران کشور و در میان خبرنگاران در مورد مهار آب‌های مرزی و حل مسائل به وجود آمده در این زمینه با کشورهای ترکیه و افغانستان گفت: کشور ما از حیث تنوع در مسائل حوزه آب‌های مشترک کم‌نظیر است و در حوضه‌های آبریزی با کشورهای همسایه از تنوع آب‌های مرزی در پایین‌دست و بالادست برخورداریم. وزیر نیرو تصریح کرد: باید از این شرایط به عنوان فرصت استفاده شود چراکه می‌توانیم از موضوع آب برای توسعه همکاری‌ها استفاده کنیم. وی از ادامه مذاکرات با کشورهای افغانستان و ترکیه خبر داد و گفت: درصدد هستیم این مذاکرات را به اتمام برسانیم و در فرصتی مناسب، جزئیات دستاوردها و گفت‌وگوهای مشترک را در اختیار مردم قرار دهیم.  وزیر نیرو همچنین درباره طرح‌های انتقال آب نیز گفت: اعتقاد ما این است که طرح‌های انتقال آب به ‌تنهایی رافع مشکلات دریافت‌کننده آب نیست و توقف آن طرح‌ها نیز به‌ تنهایی رافع مشکلات مناطق عرضه‌کننده آب نخواهد بود.

اردکانیان اضافه کرد: در این ‌ارتباط نحوه مصرف آب اهمیت دارد و باید بتوانیم از فرصت کم‌آبی استفاده کرده و توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب‌های موجود داشته باشیم. وی افزود: طرح‌های انتقال آب و تولید آب‌های غیرمتعارف مانند آب ‌شور دریاها یا سایر شیوه‌ها در صورتی راه‌حل خواهد بود که قبل از آن یا حداقل همزمان با آن به شیوه‌های مصرف آب موجود پرداخته باشیم و مطمئن باشیم از سامانه‌هایی برخوردار هستیم که آب موجود را بجا و درست مصرف می‌کنند. وزیر نیرو تصریح کرد: البته با رعایت این الزامات اگر جایی برای مصرف آب شرب نیاز باشد، سیاست دولت این است که به هر طریق آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کند. وی در پاسخ به سوال دیگری درباره باروری ابرها نیز گفت: این طرح، طرحی جدید نیست؛ ایران از سال‌ها پیش مرکز ملی باروری ابرها را راه‌اندازی کرده است که البته تجهیزات آن کمی مستعمل شده و نیاز به نوسازی دارد. اردکانیان با بیان اینکه درصدد نوسازی تجهیزات این مرکز هستیم درباره مشارکت سپاه پاسداران در این زمینه افزود: وزارت نیرو از هر دستگاهی که امکان کمک داشته باشد ازجمله سپاه پاسداران که اعلام آمادگی کرده است، استقبال می‌کنیم.  وزیر نیرو در بخش دیگری از سخنان خود به برنامه‌های وزارت نیرو برای صنعت برق کشور هم اشاره کرد. صنعت برق که در پی افزایش نیافتن تعرفه برق مصرفی در کشور با مشکل سودآوری و نقدینگی مواجه است براساس برنامه‌ها باید همزمان با کاهش مصرف داخلی به فکر احاطه بر بازارهای کشورهای همسایه باشد؛ بازارهایی که تعرفه قیمتی برق در آنها بیشتر است و شرکت‌های تولیدکننده برق می‌توانند اندکی به اوضاع خود سر و سامان بدهند. اردکانیان در این باره و با اشاره به مبادلات برقی ایران با کشورهای همسایه گفت: درصدد هستیم علاوه بر استفاده از این فرصت از طریق برخی همسایه‌ها به شبکه برق اروپا متصل شویم. به گزارش پاون، وزیر نیرو در جمع خبرنگاران گفت: هم‌اکنون جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای همسایه ازجمله افغانستان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق امکان تبادل انرژی دارد.  وی با بیان اینکه مبادلات برقی امکان استفاده از ظرفیت وسیع ایجاد شده در صنعت برق کشور را فراهم می‌کند، افزود: در این ‌ارتباط درصدد هستیم امکان مناسب‌تری را برای سرمایه‌گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر فراهم کنیم.

وزیر نیرو ادامه داد: این شرایط به‌ گونه‌یی فراهم می‌شود که سرمایه‌گذاران بتوانند برق تولیدی خود را براساس قراردادهای خرید تضمینی به وزارت نیرو عرضه کنند و علاوه بر آن بتوانند براساس قراردادهای بین‌المللی، برق خود را با استفاده از شبکه برق کشور به دیگر کشورها صادر کنند.

 

 

اخبار مرتبط

ارسال نظر

نظر کاربران